Különböző irányzatok, különböző „hitvallások” szerint csak az az igazi edzés, ahol a tested tömegét mozgatod, a csak a súlyzózással növelhetsz az izomtömegeden, avagy éljenek a kényelmes csigás gépekkel szemben… mindegyik módszerre akad milliónyi pro és kontra.
Tételezzük fel otthon szeretnéd erősíteni az izomzatod, fokozni erőnléted, formálni habtested tetőtől talpig.
Ez azt jelenti, hogy különböző tömegű súlyzókra/tárcsákra lesz szükséged, hiszen a kis izmok (mint pl.: a kar izmai) kevesebb súlyt igényelnek, mint a nagy izomcsoportok (pl.: láb, hát), hiszen egy szabad guggoláshoz/elemeléshez a bicepszgyakorlatod többszörösét fogod megmozgatni. Ha pedig hosszabb távra tervezel, bele kell számolnod a progressziót is, tehát ahogy erősödsz, még több súlyt fogsz használni.
Apropó szabad guggolás - biztonsági okokból szükséged lesz mellé, ha nem is egy komplett guggoló keretre, de legalább egy állványra mindenképpen, ahonnét a válladra tudod kapni a súlyt.
De nézzük is tovább.
A guggoláshoz/elemeléshez, ha kétkezes rudat alkalmazol, ugyanúgy, mint a fekvenyomáshoz, döntött törzsű evezéshez, akkor szükséged lehet egykezes társára is. Így már sokkal több lehetőséged lesz a gyakorlatok variálására és a gyengébb oldalad erősítésére. És itt ismét elérkeztünk egy apró bökkenőhöz, a kétkezes olimpiai rúd (amivel érdemes guggolni/fekvenyoni) végátmérője 50 mm, míg az egykezesé 30 mm, így a tárcsák választásánál ezt is figyelembe kell venned. Több súlytárcsát kell szerezned és ki kell kalkulálnod azok léptékét, illetve a megfelelő felosztást a különböző méretek között (pl.: hány darab 5 kg-osra, 10 kg-osra van szükséged a különböző átmérőkből, kell e 0,5 kg-s stb. stb. )
De mivel a kanapéd és a vállöved sem biztos, hogy feltétlen díjazná a fekvenyomási kísérleteid, így egy strapabíró edzőpad beszerzése is fontossá válik, aminél nem hátrány, ha rendelkezik állítható dőlésszöggel.
Majd, ha mindezek megvannak kell egy hely, ahol tárolhatod és használhatod őket anélkül, hogy rendezetlenné tennék az otthonod.
Ekkor már azonban érdemes fontolóra venned egy multifunkciós gép adta lehetőségeket, kényelmet. Hiszen ennek nincs nagy helyigénye, sosem fog rendetlen hatást kelteni. Általában járnak hozzá különböző fogantyúk, egy/kétkezes, széles/szűk, az edzőpad is alapból adott, sőt sok típust kiegészítenek hosszabb edzőpaddal vagy scott paddal, mint a Hammer California XP kombinált gépet is. Ennek a gépnek további előnye például, hogy duplázó mechanizmussal működik, így csupán 60 kg-nyi tárcsasúlyt kell felpakolnod, abban az esetben, ha 120 kg-nyi ellenállásra vágysz.
Mivel a mozdulatsor a gépnek köszönhetően vezetett, kisebb esélyed van a sérülésekre, tetőtől- talpig izoláltan edzheted izmaid, segít az erőnléted megőrzésében/javításában, rehabilitációs célok megvalósításában - hiszen tudod, minden ízület annyira erős, mint az azt körülvevő leggyengébb izomzat.
Borítókép: Brett Jordan // Unsplash