Edzés hormonális problémákkal

2021-02-17 18:25
2021-02-17 18:46
FittSport
Edzés hormonális problémákkal

Gyakran hallani meghiúsult fogyási kísérletek esetén: "nem fogyok mert baj van a pajzsmirigyemmel…" Nos, ez és ehhez hasonló állítások sajnos nem önmagában a kórképből fakadnak, hanem a nem megfelelő kezelési módból.

Melyek lehetnek ezek?

Célzott diéta (példánknál maradva) a pajzsmirigy-működés helyreállítására + megfelelően megválasztott edzésforma és edzés intenzitás + ha szükséges megfelelő gyógyszeres kezelés.

Sajnos azonban gyakorta látni monoton loholó fogyni vágyókat a különböző kardiógépeken, vagy kültéri futópályákon. Róják felesleges köreiket abban a reményben, hogy egyszer majd csak valahol elhagyják a felesleges zsírkészletüket. Ehelyett azonban csak még kimerültebbek, fáradtabbak lesznek és mindezek mellett eredménytelennek is érzik magukat, ami elveszi kedvüket és erejüket a további próbálkozásoktól. Hogy miért?

Mert sokszor nem csak az étrendjük nem megfelelő, hanem ráadásul valaki edzői, vagy orvos-edzői végzettség nélkül javasol számukra aránytalan elosztásban aerob és anaerob sportokat. Vagy csak önállóan kezd sportolásba egy olyan személy, akinek betegsége révén érintett a HPA axisa (hipotalamus hipofízis mellékvese tengely) és endokrinológiai betegségekkel küzd hosszú évek óta.

Az egyik legjelentősebb ilyen betegség az inzulinrezisztencia.

Inzulinrezisztenciája lehet endometriózissal küzdő, pajzsmirigy-alulműködő, részleges mellékvese elégtelenséggel küzdő, vagy agyalapi mirigy daganattal küzdő betegnek stb…

Nem mindegy tehát, hogy ki milyen mozgásformába vágja a fejszéjét, hiszen:

1. Az aerob mozgás stressz a szervezet számára. Tehát, amikor valaki megszállottként hajtja a maratonokat és pajzsmirigy-alulműködőként vagy inzulinrezisztensként ettől várja a gyógyulást, az csalódni fog. Csalódni fog, mert egy olyan tevékenység, amely fiziológiailag is stresszt jelent a szervezet számára, nem szolgálhatja a neuroendokrin rendszer stabilizálását.

2. Az inzulinérzékenység javítása az izomszövet nagyságának növelésével történhet a leghatékonyabb módon. Ez azt jelenti, hogy erősítő edzések végzésével az inzulinérzékenység javítható.

3. Az erőedzés és a testépítés tudomány. Az edzőnek ismernie kell az anatómiát, funkcionális anatómiát (ízületek!) és az élettant is. Attól fogadj el edzéssel kapcsolatos tanácsokat, aki rendelkezik edzői, vagy szakedzői végzettséggel és ehhez mérten megfelelő sportmúlttal is!

4. Kutatások és tapasztalati eredmények azt mutatják, hogy az endokrin betegséggel küzdők nem gyógyulnak meg a heti 5x50 perc aerob mozgástól.

Semmi baj nincs azzal, ha valaki a fent nevezett problémákkal szeret úszni, kocogni, nagyokat sétálni és még jól is esik neki, de az arányokra mindenképpen érdemes figyelni - főként, ha testsúlyproblémájától is szeretne megszabadulni. Ebben az esetben az erősítő edzés és a megfelelő diéta semmiképpen sem hiányozhat az otthoni „gyógyszeres dobozból”.

 





A legjobb ajánlataink

Black Friday
-5%
Raktáron
Toorx Power Band szalag extra erős
Adatlap Kosárba
i