Edzéssel és étrenddel a magasvérnyomás megelőzésére

2020-06-09 23:32
2020-07-09 11:14
FittSport
Edzéssel és étrenddel a magasvérnyomás megelőzésére

A testmozgás jótékony hatásait már említenünk sem kell, hiszen számtalanszor hallhattál már ezekről. Pozitívan hat a szív és érrendszeredre, hiszen növeli a szívizom munkáját, edzetté teszi az érfalakat, növeli az oxigénfelvevő képességet. Befolyásolja az anyagcsere folyamataidat, minél edzettebb vagy, zsíroxidációs képességed (is) párhuzamosan növekszik, még nyugalmi állapotban is. A hormonháztartásodra számtalan módon hat, a mozgás közben és azt követően felszabaduló hormonok révén. 

Ebből következik, hogy a pszichét is pozitív irányba befolyásolja, ami segíti a stresszel szembeni megküzdést, ez azt is jelenti, hogy stressz hormonjaid kiválasztása is csökken, általános hangulatod, közérzeted javul. A mozgással megemelkedett véráram és nyirokkeringés segíti a szövetek gyulladásfaktorainak kiürülését. Ezt a listát és az összefüggéseket még a végtelenségig tudnánk Neked sorolni - de már ebből is láthatod, hogy vérnyomásprobléma megelőzésében, de akár a kezelésében is hatalmas szerepe van a mozgásnak.

A sporttal egyszerűen nem tudsz mellélőni. Választhatsz gyaloglástól kezdve, evezésen, biciklizésen át, csapatsportokig, táncig, bármit, ami megemeli pulzusod és természetesen örömet, élvezetet okoz számodra. Egy nagyon fontos feltétele van, hogy rendszeresen végezd, heti minimum kétszer.

A mozgás mellett mi másnak lehetne még meghatározó szerepe a prevencióban vagy akár a kezelésben, mint az étrendnek. A megfelelően összeállított étrend nem csak tápanyaggal látja el szervezeted, hanem feltölti vitamin és ásványianyag készletét, melyek hiányában a tested nem tudna egészségesen működni.

Hogy étrendi szinten mi válthatja ki a kardiovaszkuláris betegségeket, arról számos felvetés látott már napvilágot. Voltak, akik a magas állati eredetű zsiradék hatására megemelkedett koleszterinszintet okolták, mások a magas só bevitelt, ugyanakkor feltörekvőben van a magas szénhidrátfogyasztás hipotézise is.

Bármelyik nézetet is vallod alátámasztottnak, a végeredmény ugyanaz. Kiegyensúlyozott étrendre van szükséged.  Általános ajánlás a mediterrán étrend, amelynek lényege a kevés feldolgozott szénhidrát és zsírtartalmú étel, ugyanakkor bővelkedik zöldségben, gyümölcsben, halban. 

Mit ehetsz mediterrán diétában?

Ha egy mondattal kellene jellemezni, azt mondanánk, mindent, ami nem feldolgozott élelmiszer.

Zöldségek: paradicsom, paprika, brokkoli, káposzta, spenót, hagyma, karfiol, répa, kelbimbó, uborka, stb.

Gyümölcsök: alma, banán, narancs, körte, eper, szőlő, datolya, füge, dinnye, barack, stb.

Magvak: mandula, dió, mogyoró, kesudió, napraforgómag, tökmag, stb.

Hüvelyesek: bab, borsó, lencse, csicseriborsó

Gyökérzöldségek: burgonya, édesburgonya, fehérrépa.

Teljesértékű gabonák: zab, barna rizs, rozs, árpa, kukorica, hajdina, teljes kiőrlésű és durumbúzából készült kenyér és tészta.

Tejtermékek: joghurt, sajtok

Húsok: hal, csirke, alkalmanként vöröshús

Zsírok: olívaolaj, avokádó és avokádóolaj

Fűszerek: zöldfűszerekkel helyettesítheted vagy leminimalizálhatod a só bevitelt.

Amiket mindenképpen kerülj el: cukros üdítők, nassolni valók, chipsek, hozzáadott cukrot tartalmazó élelmiszerek, feldolgozott hústermékek (virsli, felvágottak), fehér lisztből készült termékek, margarin.

 





i