Egészséges életmód: hozzávalók

2018-01-11 18:28
2019-05-10 06:17
FittSport
Egészséges életmód: hozzávalók

Itt az új év és biztos vagyok benne, hogy nagyon sokan tettek életmódváltásra irányuló újévi fogadalmat. Ilyen szokott lenni általában a dohányzás befejezése, az egészséges ételek fogyasztása, a rendszeres sport bevezetése az életünkbe. Kitűzünk magunk elé különböző célokat: valaki -10kg-al, valaki plusz egy nyaralással lenne boldogabb az új évben.

Ha egészséges életmódról van szó, nem csak a fogyás eléréséhez szükséges utat értjük alatta. Fontos tisztában lennünk azzal, hogy az egészséges életmódhoz mind testileg, mind lelkileg rendben kell lennünk.
Ha stresszhelyzetben csak a dohányzás nyugtat meg vagy az esti filmhez egy tábla csoki a kisírő, akkor bizony változtatnunk kell az egészségünk érdekében. De haladjunk csak szépen sorjában.

Az egészséges életmód hozzávalói

Pihenés

Pihenésnek nevezünk minden olyan passzív és aktív foglalatosságot, aminek segítségével kikapcsolódhatunk, ami feloldja a feszültségünket és örömünkre szolgál. A pihenés nélkülözhetetlen ahhoz, hogy egészségünket megőrizzük, és karbantartsuk önmagunkat. A pihenésnek létezik aktív és passzív formája, mindegyik nélkülözhetetlen a testi, lelki és szellemi erőnléthez. Szervezetünknek mind az aktív, mind a passzív pihenésre szüksége van.

Mi is a passzív pihenés?

Az alvás és a relaxáció tartozik ebbe a fogalomkörbe.

Az alvás létfontosságú funkció, gyakorlatilag egy tudattalan állapot, minek közben szervezetünk felfrissül.

Hogy kinek mennyi alvásra van szüksége, az egyénenként és életkor szerint is változó, valamint függ:

  • a napi munkavégzéstől,
  • megterheléstől,
  • az adott évszaktól,
  • időjárástól, 
  • a testi-lelki állapotunktól.

A csecsemők alvásigénye a legnagyobb, s az életkor előrehaladtával ennek mennyisége csökken.

Az alváshoz képest a relaxáció egy olyan állapot, amit csak gyakorlással sajátíthatunk el. Éberségünk ekkor egy alacsonyabb szinten van, izmaink ellazulnak, hatására javul a szellemi teljesítőképességünk, valamint csökken a stressz a szervezetünkben, és kiegyensúlyozottabbá válunk általa.

Az aktív pihenés

A pihenés másik formája az aktív pihenés, ami tudatos cselekvés, és számtalan fajtáját ismerjük. Mindegyikben közös azonban, hogy kikapcsolódást biztosít a megterhelés, stressz, fáradtság alól. Ha életmódunk eddig is meglehetősen aktív volt, akkor könnyebb a pihenésnek ezt a módját választani.

Aktív pihenésnek számít a szabadban vagy otthon fitnessgépek segítségével végzett sport:

De a sporton kívül számos egyéb formája van az aktív pihenésnek:

  • kirándulás,
  • utazás,
  • szabadidős tevékenységek,
  • társasági élet,
  • tévénézés,
  • zenehallgatás,
  • színház és mozi látogatás.

Gyakorlatilag minden, ami más a napi rutinnal szemben és örömöt lelünk benne.

Ha életmódot szeretnénk változtatni, akkor legyen az első lépés az, hogy a napi pihenés meglegyen. Olyan változásokat fogunk észrevenni magunkon, amikre nem is gondoltunk volna.

 

Az aktív pihenés az egészséges életmód kialakításának egyik legfontosabb része. A pszichés tehermentesítés lehet akár rendszeres séta, játék, vagy elmélyülés egy hobbiban. A lényeg, hogy a napi rutinból, a munkából kiszakítson, pozitív érzelmeket keltve felszabadítson a stressz alól.

 

Sport

Ha bevezetünk a mindennapjainkba egy olyan tevékenységet, amely feltöltődést ad, akkor azt fogjuk látni, hogy más, egészségtelen pótcselekvéseket váltunk ki vele.

Tegyünk egy próbát: egy stresszes munkanap után vagy ha csak nem vitte ki a párunk a szemetet, esetleg a gyerekek rosszalkodnak induljunk el a szabadba sétálni egyet. Lehet ez egy közeli park, akár egy csendes kis utca a környékünkön, a lényeg, hogy a stresszt, amit a körülmények okoztak levezessük. Ezek a séták egy idő után futássá fejlődhetnek és szinte varázsütés szerűen bevezettük a mindennapjainkba a sportot, különösebb tudatosság nélkül.

Dohányzók esetében ez egy szuper megoldás a cigi elhagyására is, hiszen a káros pótcselekvést, egy igazán egészséges és hasznos cselekvés váltja fel napi szinten.

 

A dohányzásról való leszokás az egészséges életmód egyik lépése. Ahogy minden mást változást, ezt is fokozatosan kell bevezetni, bár ez erősen identitásfüggő. Van, akinek az azonnal megvonás hoz eredményt és könnyebb ahhoz tartania magát, és van, akinek az jön be, ha pusztán csak egyre kevesebbet és egyre ritkábban gyújt rá.

Egészséges életmód = egészséges táplálkozás

Ha eddig nagyon sok szénhidrátdús élelmiszert fogyasztottunk, akkor az első és legfontosabb szabály a váltáshoz a fokozatosság. Ha eddig a mindennapjaink része volt a gyorsétterem vagy a hűtő tele van mágsnesezve pizzarendelős telefonszámokkal, akkor ne akarjunk egyik napról a másikra teljesen cukor és fehérliszt mentesen étkezni, mivel úgy sokkal nagyobb kitartást igényel a váltás és kisebb az esély rá, hogy sikerülni fog. 

Kezdjük apró lépésekkel:

  • vezessük be a napi ötször étkezést,
  • együnk többször keveset,
  • az étkezésekből fokozatosan hagyjuk el a káros dolgokat:
  • először lehet akár a fehér cukrot,
  • majd a fehér lisztet.

Az egészséges életmód megvalósítása

Ennek a 3 lépésnek a fokozatos bevezetésével azt fogjuk észrevenni, hogy energikusabbak vagyunk, a kilók elkezdenek rólunk olvadni és egy idő után már nem lesz megerőltető a csokoládé helyett a pufasztottrizset levenni a polcról az esti nassoláshoz.
Ha az eddigi életmódod miatt nem tudod, hogy hogyan is kezdhetnél el egészségesen étkezni, fogalmad sincs róla, hogy milyen ételeket készíts el magadnak, az internet számos segítséget nyújt. Diétás, egészséges recepteket, edzésterveket és tanácsokat számos oldalon olvashatsz.

 

A képek forrása: Pixabay





i