Egyensúlyérzék- és izomfejlesztés: megoldás a fitnesslabda

2017-11-11 05:41
2022-07-07 07:36
FittSport
Egyensúlyérzék- és izomfejlesztés: megoldás a fitnesslabda

A fitnesslabdák vagy másnéven fitt-ballok talán az egyik leginkább sokoldalú eszközei az edzésnek. Számos módon használhatjuk, iktathatjuk be mindennapjainkba. Hogyan? Fontos eszközei a terápiás jellegű gyógytornának, ugyanakkor remek alkalmat szolgáltatnak a zenére végzett, csoportos zsírégető edzéseknek is. Segítségükkel fejleszthető az egyensúlyérzék és erősíthetőek az izmok is. A fitnesslabda talán a legegyszerűbb sporteszköz, hiszen csupán egy rugalmas gumigömb, de mégis még akkor is edzésben tart minket, ha semmilyen gyakorlatot nem végzünk épp, csak ülünk rajta.

Erősítés fitnesslabda segítségével ülés közben

A fitnesslabda, ellentétben más ülőalkalmatosságokkal, nem stabil, ide-oda gördül, mozdul, finoman igyekszik kicsúszni alólunk, ezért folyamatosan egyensúlyoznunk kell rajta és apró tartáskorrekciókat kell végeznünk, hogy megtarthassuk kényelmes pozíciónkat. Ezek a finom mozgások csak kezdetben észrevehetőek, de akkor sem megterhelőek, és rövid idő alatt teljesen automatikussá és észrevétlenné válnak. Az ideális egyensúlyi állapotot jellemzően akkor érjük el, ha egyenesen ülünk a labdán, ami már ezzel is jó szolgálatot tesz az egészségünknek, ellentétben a megszokott székekkel.

Hogyan támogatja a hátizmokat és a gerincoszlopot a fitnesslabda?

A legfontosabb jótékony hatás a gerinccsigolyákat éri a fitnesslabda szék helyett való használatával. A merev székeken, fotelokon vagy akár padokon ülve a gerincoszlop nagyjából mozdulatlan, statikus helyzetet vesz föl és csak a legritkább esetekben marad egyenes. Az órákon át tartó rossz tartás, amennyiben hónapokon, éveken át jellemzi ülő életmódunkat idővel deformálja gerincünket, megfájdítja derekunkat és hátunkat, elmerevíti tagjainkat.

A fitnesslabda szék helyett való használata különféle előnyökkel is szolgál:

  • mindig van egy kis mozgása, játéktere a gerincünknek, ami így nem merevedik el.
  • ez nagyon fontos testi épségünk és egészségünk megőrzése szempontjából,
  • az ülés közben végzett folyamatos mozgások segítenek élénken tartani a keringésünket, altestünk és lábaink nem fognak elzsibbadni,
  • ugyanez a mozgás észrevétlenül fejleszti az egyensúlyérzékünket is, sőt, kis mértékben erősíti, edzi a derék tájékának izmait és a hasizmokat,
  • így elfáradni is sokkal később fogunk, mintha székben ülnénk.

A fitnesslabda további lényeges előnye, hogy sokkal olcsóbb, mint egy irodaszék és ha nem csak ülni akarunk rajta, akkor edzéshez is kitűnő lehet. Nem kell feltétlenül intenzív zsírégetésre gondolni, elég, ha időnként végzünk rajta néhány pihentető egyensúlyi gyakorlatot, és ha kinyújtóztatjuk rajta fáradt tagjainkat. Így anélkül is gondoskodhatunk némi edzésről, hogy tudatosan nekiállnánk edzeni.

Gyakorlatok, amihez nem kell más csak egy fitnesslabda

Lássuk, melyek azok a gyakorlatok, amelyeket a fitnesslabda segítségével végezhetünk, anélkül hogy bármely más segédeszközt kellene használnunk. A legfontosabb szabály, akárcsak más edzésformáknál az, hogy a gyakorlatok szabályosan végezzük. Ebben az esetben is szükséges a bemelegítés és az edzés végén a nyújtás is, akárcsak egy konditeremben végzett edzés után.

Nézzük, a fitnesslabda gyakorlatokat:

  • Fekvőtámasz: a lábunkat a fitt-ballra helyezve végezzük a gyakorlatot. Ilyenkor nem szükséges a karokat teljesen a földszintjéig leengedni, szuper erősítő, ha megtartjuk félúton pár másodpercig aztán visszatoljuk magunkat.
  • Fordított felülés: ez az egyik legegyszerűbb, a hát izmait kíválóan erősítő gyakorlat. Hasunkkal feküdjünk a labdára, hajtsuk előre fejünket, mindkét kezünket helyezzük tarkónkra. Ebből a helyzetből emeljük a hátunk felső részét úgy, hogy a hasunk a fitnesslabdán maradjon. Ekkor egy homorításhoz hasonló testhelyzet alakul ki. Tartsuk meg 1-2 másodpercig majd engedjük vissza és többször ismételjük meg a gyakorlatot.
  • Guggolás: a gugggolás a lehető legjobb comb és fenékerősítő gyakorlat. Ha nem állnak a rendelkezésünkre súlyok, akkor nagyon hatásos lehet, ha ehhez is a labdát vesszük segítségül. Fogjuk meg a labdát, karunkat egyenes magunk elé kinyútjva tartsuk egész idő alatt és így végezzük a gyakorlatot.
  • Hasizom erősítés: feküdjünk a földre, a fitnesslabdát tartsuk a lábaink között épp annyira, hogy ne essen ki, nem szükséges szorítani. A lábak végig nyújtott pozícióban tartásával végezzünk haspréseket. Az eredmény nem fog elmaradni!
  • Klasszikus hasizom erősítés: mi más lenne, mint a felülés? Ezt az alapgyakorlatot és feldobhatjuk úgy, hogy a vádlinkat a labdára helyezzük, a fenekünket a lehető legközelebb tolva az eszközhöz és így végezve a felülést.
  • Relaxáció: minden edzés végén szükségünk van egy regenerálódásra. Az előző hasizomgyakorlathoz felvett póz erre tökéletes. A lábunk a labdán, törzsünk a földön, karok kinyújta. Ez a testhelyzet remekül regenerálni minket nem csak edzés után, akár egy fáradt nap után is bevethetjük. Az előző gyakorlatokat végigcsinálva egy szuper, teljes testet átmozgató edzést tudhatunk majd magunk mögött. Fitball-edzésre fel!

Te használtál már fitnesslabdát? Ha igen, hagyd meg nekünk tapasztalataidat kommentben!





i