A különböző fitness kiegészítő apróságok, mint például a gumiszalag vagy lábsúly, esetleg funkcionális kötél, hatalmas segítséget jelentenek az edzésben, a fejlődésben. Annak, aki egy kis pluszterhelésnek akarja kitenni például a combizmait vagy a fenékizmokat, annak nagyon hatékony megoldást jelent egy gumiszalag. Csak össze kell csomózni a két végét és már mehet is a lábemelgetés hátrafelé, vagy oldalirányba.
Sokan nagyon szeretik használni a gumiszalagot, és arra esküsznek, hogy nélküle nem értek volna el olyan eredményeket, mint amilyeneket a használatával sikerült. Néhányan azonban attól tartanak, hogy a szalag "rángató" jellege, ami nem az egyenletes nyújtásból fakad, rossz hatással vannak az ízületekre. Tekintve, hogy rehabilitációs célokra is alkalmazzák, az utóbbi feltételezés még bizonyításra várna.
Nézzük csak! Kiváló minőségű gumiból készül, roppant rugalmas, ezért, ha nem akarunk traktort elhúzni vele, nem fog egyhamar kinyúlni. A különböző márkák különböző színjelölést használnak az erősségi fokozatokhoz. Az erősséget az anyag nyúlékonysága határozza meg.
A vékonyabb anyagú gumiszalag jobban nyúlik, könnyebben nyújtható, míg a vastagabbak anyagát nagyobb erőkifejtéssel lehet csak megnyújtani. Lényegében a gumiszalagot leginkább a szalag nyújtásának százalékos mértéke határozza meg. Ez a százalékos mérték egyszerűbben szólva azt jelenti, hogy hány kg-nak felel meg a gumi ellenállása. A megfelelő kiválasztásánál figyelembe kell venni az életkort, és ezt a százalékos arányt vagy kilogrammot, attól függően, épp mit ad meg a gyártó. Van olyan, hogy ezek az adatok nincsenek feltüntetve, akkor pedig azt kell megnézni, például az interneten, hogy az adott gyártó, mely színeket milyen „erősségű” szalagokhoz használja, így ki tudjuk választani a nekünk legmegfelelőbbet.
A kezdőknek a leggyengébb szalag ajánlott, szerencsére nem nagy összeg, így folyamatosan lehet újítani, ahogy erősödünk. Például a Robust fitnesz gumiszalag esetében a rózsaszín a leggyengébb, ezt gyerekek, idősek és rehabilitációra várók esetében érdemes alkalmazni. A piros színű már egy fokkal erősebb, ez a szalag általános egészségnek örvendő, hobbi szinten edzegető felnőttek számára ajánlott, a lila pedig a már komolyabban izmot erősítő személyek számára megfelelő edzőholmi.
Mire használhatom?
A gumiszalaggal az egész test edzhető. A karok, vállak, mellizom, hátizmok, a törzs izmainak egy nagy része, a lábaink izmai és természetesen a farizom is. Roppant egyszerű a használata, kis helyet foglal, könnyen tisztítható és nagyon jó ár/érték aránnyal rendelkezik, valamint nagyon könnyen beszerezhető. Még karácsonyi ajándék gyanánt is pompás lehet.
Szoktál gumiszalagot használni az edzéshez? Írd le a tapasztalataid kommentben!