Érdekességek az emberi testről

2021-04-24 09:17
2021-05-02 20:16
FittSport
Érdekességek az emberi testről

Tudtad? Testünk érhálózata közel 100 000 kilométernyi érből áll. Egy felnőtt óránként 17 ml vizet lélegez ki. Az emberi csontváz 10 évenként teljesen megújítja önmagát. Járás közben megközelítőleg 200 izom dolgozik. A szem nagyjából tízmillió különböző színárnyalat megkülönböztetésére képes. Sok érdekességet megtudhatsz most az emberi testről és ezek nyilván elenyésző részét képezik annak, amire képesek vagyunk.

Az érrendszer

Testünk érhálózata közel 100 000 kilométernyi érből áll, ami azt jelenti, hogy körülbelül 2,5-szer érné körbe a Földet az egyenlítő mentén. Szívünk életünk során közel 2,5 milliárdszor (évente kb. 3,5 milliószor) dobban, s ezalatt közel 1,5 millió hordónyi vért pumpál ereinkbe. Az erekben egy nap folyamán megközelítőleg 19. 312 km-t tesz meg a vér. A szívizom annak köszönhetően, hogy képes a tejsav direkt felhasználására nem lesz izomlázas. Nemcsak négy különböző vértípus van, hanem 29! A legritkább a bombay-i altípus – csak egy nagyon kis, japán közösségnek ilyen a vére.

A tüdő és a légzés

A nagyjából teniszpálya területével megegyező tüdőfelületen, egy felnőtt ember átlagosan 7 ezer köbméter levegőt cserél évente. Az egy belélegzésre beszívható maximális levegő nagyjából 3,6 liter. Edzettségtől függően ez lehet akár több is, egyes sportágakban elérheti a 6-8 litert is. Egy felnőtt percenként átlagosan 16-szor vesz levegőt, óránként 17 ml vizet lélegez ki és a legfontosabb létfenntartó folyamatok közül is a levegő nélkül bírja az ember legrövidebb ideig, nagyjából 3 percig. Kivétel a pár perc alól Budimir Sobat, a horvát búvár, aki 24 perc 33 másodpercig tartózkodott a víz alatt egyetlen levegővel.

A csont

Az ember testének vázát, mikor megszületik, 300 csont alkotja, melyek a növekedés során összeforrnak megközelítőleg 206db-ra. A legtöbb, 52 (26/lábfej) csont a két lábfejben található. Az emberi csontváz 10 évenként teljesen megújítja önmagát. Az űrhajósoknál gravitáció hiánya miatt a csontok ásványianyag-tartalma, így sűrűségük havonta (!) több, mint 1%-kal csökkenhet (Összehasonlításképpen: idős korban évente 1-1,5% a csökkenés.). A megfelelő csontsűrűség fenntartásához, ellenállásra van szükség, az erőnléti edzés segít a csontok egészségének megőrzésében.

Az izom

A testtömeg 40%-át teszi ki. Mint a szervezet maga, az izom 70%-a is víz. Járás közben megközelítőleg 200 izom dolgozik. Mivel az izom sűrűbb, mint a zsír, így 15-20%-al kevesebb helyet foglal el a testen. Ezért is van látványban nagy különbség két ugyanolyan testtömegű, de eltérő testzsírszázalékkal rendelkező egyén között. A hőtermelés jelentős hányada köthető az izomaktivitáshoz, így az akaratlan és az akaratlagos izomtevékenység a hideg ellen védő mechanizmusok fontos eleme. Didergés során effektív munkavégzés nem történik, de a hőtermelés jelentős mértékben fokozódik.

Az emberi test világít

Japán tudósok ultraibolya érzékeny kamerákkal készítettek felvételt az emberi testről, melyek segítségével így láthatóvá vált annak fénykibocsátása. Ez a fajta biofény termelés a sejtek kémiai reakcióiból származik (így minden élőlény esetében jelen van), s érdekes módon nem feltétlenül a test azon részein a legintenzívebb, ahol éppen a hőkamera képe szerint a legfőbb hőtermelés zajlik.

A szem

Az emberi szem felbontó képessége egy 576 megapixeles digitális fényképezőgépének felel meg. A szem nagyjából tízmillió különböző színárnyalat megkülönböztetésére képes, de az agy nem emlékszik mindegyikre. Megközelítőleg öt évet töltünk életünk során pislogással.

A vakbél

Bár az, az általános szemlélet, hogy a vakbél (vagy más néven féregnyúlvány) nem valami fontos szerv, kiderült, hogy ez bizony koránt sem így van! A vakbélben rejtőznek ugyanis a legoptimálisabb koncentrációban a bélflórát alkotó "jó", azaz hasznos baktériumok. Amikor a belet támadás éri (pl. fertőzés, vagy éppen antibiotikus hatás, stb.), s az érzékeny bélflóra egyensúlya felborul, a komolyabb bélkárosodás elkerülése érdekében a vakbélből kiszabadulva, újra kellő mértékben ellephetik, s benépesíthetik a hasznos baktériumok a bélcsatorna megfelelő szakaszait. Ráadásul a vakbélnek emellett a bélben lévő immunitásban is kulcsszerep tulajdonítható!

 

Borítókép: Mohammad Metri / Unsplash





i