Fitness kiegészítők saját testsúlyos gyakorlatokhoz

2021-03-07 00:00
2021-03-07 20:57
FittSport
Fitness kiegészítők saját testsúlyos gyakorlatokhoz

A saját testsúllyal végzett gyakorlatok alapvető vonása, hogy minimális, vagy semmilyen segédeszközt nem igényelnek. Ugyanakkor néhány egyszerű, hasznos holmi, pl. a fitneszkiegészítők, nagy mértékben megnövelik a hatékonyságukat. Általánosságban elmondható, hogy mindegyik gyakorlatot hatékonyabbá tehetjük, ha súlyokkal nehezítve végezzük.

Fitness kiegészítők a saját testsúlyos edzés szolgálatában

Nem kell feltétlenül a klasszikus értelemben vett súlyzókra gondolni, számos gyakorlatnál ezek nem is jöhetnek szóba - de jó szolgálatot tehetnek mondjuk guggolás közben. A klasszikus súllyal guggolástól sokan visszarettennek, ez a nehéz erőgyakorlat még a haladó testépítőket és gyakorlott erőembereket is próbára teszi. Ezért sokan inkább Hack-gépen mozgatják combizmaikkal a súlyokat.

Gyakorlatok fitness kiegészítők támogatásával

Guggolni kézisúlyzóval vagy kettlebell-lel is lehet. Sokkal könnyebb, mint a klasszikus súllyal guggolás, mégis, sokkal hatékonyabb, mint a sima guggolás, ugyanakkor nem kell hozzá guggoló állvány sem.

A húzódzkodást, tolódzkodást, de akár a fekvőtámaszt vagy a felülést is nehezíthetjük súlyokkal. 

Itt természetesen szó sem lehet hagyományos kézisúlyzók vagy súlyzórúd használatáról, hiszen a kezünk a húzódzkodó rudat markolja, vagy a padlót nyomja. A nagyon jól használható, állítható fitness kiegészítők közé tartozik a súlymellény, amelynek speciálisan kialakított zsebeibe tetszőleges méretben és mennyiségben helyezhetünk el súlyzótárcsákat, majd állíthatjuk a lehető legkényelmesebbre.

Egy ilyen mellényben semmivel sem lesz kényelmetlenebb kedvenc gyakorlatunk, mint eddig volt, viszont sokkal nagyobb kihívást fog jelenteni a végrehajtása, izmaink pedig valósággal lángolni fognak a munkától, különösen a húzódzkodás és a tolódzkodás esetében. A súlymellény kevésbé hatékony, de azért jó lehet a fekvőtámasz és a felülés esetében is, viszont a guggolásnál nem sokat ér. Ellenben meg lehet próbálni fellépni vele a futópadra, a különbség ismét brutális lesz!

Az olyan csuklóra és bokára illeszthető, könnyebb fitneszkiegészítők, mint pl. a boka-, illetve csuklósúlyok szintén régóta megtalálhatóak a futók eszköztárában. Ezek az eredményesen használható fitneszkiegészítők jól jöhetnek számos saját testsúllyal végzett gyakorlat esetében is, például a különféle lábemeléseknél. Súlyokkal mindazonáltal csak akkor kísérletezzünk, ha már jól mennek a gyakorlatok súlyok nélkül.

A húzódzkodás a leghatékonyabb gyakorlat a hát izmainak erősítésére, de kivitelezése nehezebb, mint mondjuk a fekvőtámaszé, hiszen szükség van hozzá egy megfelelő magasságban található, kényelmes, megfelelően széles fogást biztosító rúdra, ami el is bírja testsúlyunkat.

Ilyet nem is olyan könnyű találni, ezért hasznos beszerezni a sokoldalú fitneszkiegészítők egyik bajnokát, a húzódzkodó rudat. Az ajtókeretbe szerelhető rudak is megteszik, de stabilabbak a falra szerelhető húzódzkodó rudak. A legjobb megoldást talán a bordásfalra illeszthető kombinált keretek jelentik, amiken fentre helyezve tökéletesen jól lehet húzódzkodni, ugyanakkor alacsonyabbra téve tolódzkodásra vagy lábemelésre is tökéletesen használhatóak.





i