Férfi narancsbőr? Miért hallhatunk erről sokkal ritkábban?

2021-03-25 15:17
2022-07-07 08:28
FittSport
Férfi narancsbőr? Miért hallhatunk erről sokkal ritkábban?

Valóban ritkábban érinti a férfiakat, mint a hölgyeket, hála a genetikai sajátosságoknak… mázlisták…

Először is meg kell említenünk a kötőszöveti sajátosságokat. A női szervezet alapból úgy épül fel, hogy tudja, a várandósság alatt nem csak a bőr fog nyúlni, hanem nő a szalagok lazasága, tágul a méh és a medence. Tehát a kötőszöveti rostok sokkal lazábbak, inkább párhuzamosan futnak, emiatt a lerakódó zsírsejtek a bőr felé kidudorodva terjeszkednek. A nők zsírsejtjei közelebb helyezkednek el a bőrfelszínhez.

Ezzel szemben a férfiak rácsos kötőszöveti szerkezete jóval feszesebb, valamint a 15-20%-kal vastagabb irharéteg miatt a zsírsejtek is mélyebben helyezkednek el. Viszont hormonális diszbalanszok (férfi-női nemi hormon felborulása), férfi hormonok csökkenése hatással lehet a kötőszövetekre, így a narancsbőr megjelenésére is.

A hormonok befolyásán túl, tovább ronthat a kötőszövet állapotán, mind férfiak, mind nők esetében (valószínűleg mondanunk sem kell) a szervezetet kizsákmányoló életmód (közkedvelt néven: egészségtelen életmód). A testedzés hiánya, az egyoldalú/hiányos táplálkozás okozta túlsúly/elzsírosodás, méreganyagok felhalmozódása, a test elsavasodása, vitamin/nyomelem hiány (pl.: cink, szilícium), nem megfelelő folyadékpótlás és az önpusztító szokások, mint pl.: dohányzás, alkoholfogyasztás.

Ez utóbbi kettő ugyanis igazoltan hozzájárul a bőr öregedéséhez, így a bőr kötőszövetét építő kollagén leépítéséhez, a hialuronsav csökkent termeléséhez, a szabadgyökök képzéséhez, amik antioxidánshiány esetén erős károsodást okoznak a szövetekben.

A cellulit megjelenését befolyásolja továbbá az egyéni zsír raktározási program, ami abszolút genetikai hajlam, hogy ki hova képzi a tartalékokat, azaz hova hízik. A férfiakra elsősorban a hasi elhízás jellemző, abból is a zsigeri típusú, míg nőknél a comb, far, csípő, has jelenti az ominózus pontokat. Ennek következtében sokkal könnyebben alakul ki a comb és far tájékon a cellulit hölgyek esetében.

Mit tudsz tenni?

Először is könnyebb megelőzni, mint kezelni, bár ez mindenre igaz. Legelső helyen a testmozgás áll - minden, ami fokozza a véráramlást, segíti a „pangó” szövetekből a méreganyagok elvezetését. Megfelelő étrenddel kiegészítve pedig csökkentheted a testzsírszázalékod, így a narancsbőr mértékét is. Alkalmazz erősítő és állóképesség-fejlesztő edzéseket vegyesen. Tudod, minél nagyobb a leadott teljesítmény annál nagyobb a kalória felhasználás.

Fontos a különböző nyomelemek, vitaminok, antioxidánsok pótlása, a káros méreganyagok elkerülése, ezek közül kiemelnénk a szilíciumot.

A szilícium minden kötőszövetben megtalálható, mégis igen ritkán kap figyelmet. Javítja a csontmátrix minőségét, és serkenti a csont mineralizációját (ásványi anyag beépülése). Fontos élettani hatása, hogy stimulálja az I-es típusú kollagén szintézisét. A szilícium hiányában a szervezetben nem hasznosul megfelelően a D-vitamin, a kalcium és a glükózamin, melyek szintén elengedhetetlenül fontosak az erős, feszes kötőszövet megtartásában.

Összefoglalva hámozd le a narancsbőrt mozgással és étkezéssel, a kötőszövet erősítésével!

 

Borítókép: Michael Walk @walkthecreator / Unsplash





i