A 2024-es fitnesztrendek fókuszában a személyre szabott egészségmegőrzés és az innováció áll.
Ebben az évben várható trendek közé tartozik a kirakat-edzőtermek térnyerése, a flexitáriánus étrend növekvő népszerűsége, a hidegterápia még szélesebb körű alkalmazása, a genetikai tesztek alapján meghatározott táplálkozás- és mozgásprogramok, valamint az okos orvosdiagnosztikai eszközök térhódítása.
Kirakat-termeknek csúfolják azokat az edzőtermeket, melyekbe már csak presztízsből is betérnek a vendégek - legyen minél csillogóbb, minél luxibb. Ezekre a termekre nem a kárpitszőnyegbe ivódott izzadság szaga, kopott falak és rozsdás súlyok a jellemzőek. Szabályos klubéletet biztosítanak, ahova tartozhat a vendég és számos exkluzív szolgáltatást kínálnak, a körítés pedig csak hab a tortán.
Ezek a körülmények tuti gondoskodnak arról, hogy bődületes energiával nyomd az edzést vagy könnyebben kiszakadj a napi teendőkből, elfelejtsd az aktuális nehézségeket, illetve, hogy átbillenj a holtponton, netán egyéni csúcsot állíts be.
Ráadásul nagy hangsúlyt fektetnek a közösségépítésre, mert túl azon, hogy nagyszabású versenyeket tartanak, segítenek is ezekre felkészülni, ami segít a baráti csoportok és kapcsolatok kialakulását.
Nincs jobb szó vagy jellemző ezekre a termekre, mint a luxus.
A kirakat-edzőtermek tehát a személyre szabottság, az exkluzivitás, az innováció és a közösségépítés révén különböznek a hagyományos edzőtermektől. Az emberek gyakran választják ezeket a helyeket, mert értékelik az egyedi figyelmet, az intimebb környezetet és az újításokat az edzéseik során.
Felxitáriánus étrend, azaz a rugalmas vegetáriánus étrend. Mint neve mutatja, ennek a diétának az alapját főként a növények adják, de van annyira rugalmas, hogy megengedje az alkalmankénti állati eredetű termékek fogyasztását is.
A magyar konyhára különösen jellemző a húsokban, zsírban gazdag étkezés, kevés rostbevitellel, így aki szeretné kicsit is tágítani a gasztronómiai palettáját, az próbaképpen egy ilyen étrenddel nem lőhet mellé. Vannak, akik úgy fognak bele, hogy csak minden másnap esznek húst vagy állati eredetű élelmiszert, megint mások teljesen elhagyják a húsfogyasztást, de a tejtermékekről például nem mondanak le - mivel rugalmas étkezési típusról van szó, bárhogy alakítható. A fehérjebevitelen sem kell aggódnod, hiszen számtalan testépítő bebizonyította már, hogy vegetáriánus étrenddel is építhető robosztus atléta-alkat, szálkás izomtömeg.
Amire érdemes azonban figyelni, hogy egyrészt a növényi étkezés másként okoz teltségérzetet, emiatt lehet, hogy hajlamosabb lehetsz a nasizgatásra, igaz ez akkor is, ha alul lövöd a tápanyagbevitelt. Érdemes tesztelgetni vagy szakértőtől tanácsot kérni, hogy véletlenül se a dobostorta jelentse a mentsvárat, mondván nincs benne hús.
Mindenesetre próbálj arra figyelni, hogy minél tisztább forrásból szerezd be az alapanyagokat! Sajnos a növényvédőszerek igen széles körben elterjedtek és alattomos módon okozhatnak különböző egészségügyi problémákat.
Már alig van valaki, aki a fitnesz világában ne ismerné Wim Hof nevét és módszerét, akinek neve lassan egybe fagy a hidegterápiával. Sportolók mellett egészségfanatikusok, örök fiatalság hajszolók is előszeretettel alkalmazzák az immunrendszer erősítésére.
Természetesen a hidegterápia sokkal régebbre nyúlik vissza, mint ahogy a Wim Hof-módszer híressé vált, hiszen remek:
1. gyulladáscsökkentő: a hidegterápia segíthet csökkenteni az izom és ízületi gyulladásokat, valamint csökkentheti a sérülésekből eredő duzzanatokat. Fontos, hogy duzzanat csökkentésére, elsősorban az akut, éppen bekövetkező sérüléseknél használjuk, hogy megelőzzük vagy csökkentsük a lehetséges ödéma szintjét. Ellenkező esetben, ugyan csillapítja a fájdalmat, de csökkenti a folyadékáramlás sebességét, ezzel pedig a gyógyulási időt is kitolhatja.
2. fájdalomcsillapító: a hideg alkalmazása fájdalomcsillapító hatással járhat, mivel csökkenti az idegek érzékenységét és lelassítja a fájdalomüzenetek továbbítását.
3. izomregenerációhoz: sportolók gyakran alkalmazzák a hidegterápiát az edzések vagy versenyek után, mivel segíthet az izomregenerációban és a fáradtság csökkentésében. Éppen emiatt már nem csak a versenysportolók körében elterjedt.
4. stresszkezeléshez: a hidegterápia pozitív hatással lehet a stressz szintjére, mivel a hideg kezelés aktiválhatja a test természetes stresszválaszát és adaptációs mechanizmusait.
Már az elmúlt években is számos jeges-fürdős kihívás keringett a neten - ha eddig szemet hunytál felette, lehet idén már te sem úszod meg.
Ha mégis kihagynád, de támogatnád valamivel a regenerációt, próbáld ki a hideg-meleg váltott zuhanyt, ami pár fokkal kevésbé szadista, de a keringésnek őrületesen jót tesz.
Évről évre igazabb a mondás: Health is wealth, azaz az egészség = gazdagság.
Ez az állítás idén is változatlanul az élvonalban marad, ráadásul a technika fejlődésének és a folyamatosan bővülő biológiai és genetikai ismereteknek köszönhetően egyre inkább egyénspecifikus módszerek állíthatóak fel, legyen szó akár mozgásról vagy táplálkozásról.
A géntérképeknek hála, egyre több mindenre kaphatunk választ. Megtudhatod genetikád szerint, mely mozgásforma illik hozzád a leginkább, milyen az izomzatod genetikai felépítése, milyen ételekre hogyan reagálsz, mely betegségekre lehet hajlamod.
Nagyon figyelj az utolsó szóra: hajlam.
Attól, hogy a genetika magában hordoz hajlandóságokat, attól azoknak nem kell 100%-ig be is következniük. És bizony itt jön képbe az életmód, hiszen számtalan tényező képes befolyásolni a génjeid kifejeződését. Egy genetikai feltérképezés megmutatja, mely génjeid „szennyezettek”. Van ugyanis, hogy a DNS-en belül megváltozik a kirakós egyik kis darabkája, ami olykor semmiféle hatással sincs, máskor viszont jelentős hatást gyakorolhat az egészségre vagy akár a személyiségre is.
A testben körülbelül 20 ezer gén található. Jelenleg pedig közel 10 millió genetikai eltérést ismer a tudomány, amelyekből egyénenként akár 1,2 millió is előfordulhat. Ezek közül azonban „csupán” 40 ezer képes potenciálisan módosítani a genetikai funkciókat. Ha tisztában vagy vele, mely génjeidben vannak eltérések, akkor azokkal képes lehetsz együttműködni: első körben az étrended és életmódod megváltoztatásával kisuvickolhatod az úgynevezett piszkos géneket és lehetőséged nyílik egy egészségesebb, fittebb életre.
A funkcionális edzések nem csak, mint önálló edzésformák, de mint kiegészítő, terápiás edzések is maradnak az élvonalban. Sikere és felkapottsága közel sem véletlen:
Napról-napra egyre többen válnak tudatossá az egészségüket illetően és egyre többekhez jutnak el különböző egészségügyi összefüggések.
Ilyen például az inzulinrezisztencia, ami magas vércukorszintet eredményez, ez pedig korántsem egy önálló probléma. Az inzulinrezisztenciával számos egyéb kórkép is kéz a kézben járhat, mint például a PCOS (policisztás ovárium szindróma), nem alkoholos zsírmáj, metabolikus szindrómák (elhízás, magas vérnyomás, magas trigliceridszint és alacsony HDL-koleszterinszint) stb. Így az optimális vércukorszint beállításához a vércukorszint monitorozása az életmódváltás első időszakában különösen fontos - erre manapság már egyszerű kis tapaszok is rendelkezésre állnak, sőt már a cukorfigyelő zokni is útra kelt a piacon.
Apropó tapasz: az optimális hidratáció is több annál, minthogy naponta igyál meg 8 pohár vizet. Az intelligens tapasz kielemzi az izzadságodat és megmondja mennyi nátriumra, vízre van szükséged a kellő mennyiségű utánpótláshoz az optimális hidratáltság eléréséhez.
Az okos ruhadarabok is általában hasonló egészségügyi célokat szolgálnak, ezeknek a létrejöttében óriási szerep jutott a ruhákra nyomtatott áramköröknek, amik által már nincsenek útban lévő madzagok, nincs mibe belegabalyodjon a sportoló. Van jógapózt tökéletesítő jóganadrág, ami rossz kivitelezés esetén rezgéssel jelzi a hiányosságot, zokni, amely jelzi, hogy a lépések során milyen a talp helyzete (pronál, szupinál) vagy applikációkkal kommunikáló ruhadarabok is, melyek végig monitorozzák az edzésen leadott teljesítményt és paramétereket.
A technika fejlődése és az emberi kreativitás, kíváncsiság valószínűleg egyre több izgalmas eszköz megjelenését hozza majd el a jövőben, így akár már 2024-ben is.