Az ember számára alapvető, hogy a mozgáshoz megfelelő koordinációs készség és egyensúlyérzék társuljon. Mindez tanulható, a kisgyerekek ösztönszerűen tanulják meg mozgatni a karjukat, lábaikat, majd mindebben egyre jobbak lesznek, a sok gyakorlásnak köszönhetően. A felnőttek esetében ezek a készségek, ha nem fejlesztik őket, akkor azon a szinten maradnak, amilyenre a gyerekkori fejlődést követően alakultak. Ezen már csak kimondottan mozgáskoordinációt és egyensúlyérzéket javító gyakorlatokkal lehet fejleszteni.
Azok esetében, akik valamiféle sérülés után, rehabilitáción kénytelenek átesni, szintén a különböző gyakorlatok és az ezekhez szükséges eszközök kellenek a megfelelő mozgás visszaállítására.
Az idősek estében már nem működik úgy sem az egyensúly, sem a koordináció, ezért nekik is sokat tud segíteni a megfelelő gyakorlatsor vagy egy olyan eszköz, ami folyamatosan javítja e képességeket, vagy legalábbis nem engedi őket olyan rohamosan romlani. A jóga, pilates, fitball edzések sokat segítenek az említett képességek javításában. Számos olyan eszközt fejlesztettek ki, melyek első ízben orvosi célra, rehabilitációs kezelések során voltak alkalmazva, majd átvette őket a fitnesz világ.
Nézzük, melyek ezek a kellékek:
- fitnesz labda: a fitnesz labda egy olyan speciális, felfújható labda, mely számos fitnesz edzés elengedhetetlen kelléke. Végeznek vele kardio edzéseket, erősítő edzéseket, nyújtásokat és rengeteg olyan gyakorlatot, mely az egyensúlyérzéket fejleszti és a mozgáskoordinációt javítja. Folyamatosan mozgásban van, állandóan, akár még észrevétlenül is, az ember kénytelen korrigálni az apró kigurulásokat, így fejlődik ösztönszinten a mozgáskoordináció.
- BOSU párna: a BOSU párna alapvetően rehabilitációs, gyógyászati eszköz volt, főleg az időskori mozgáskoordinációs zavarok enyhítésére, de mivel a fiatalabbaknak is javára válik némi javítás e téren is, valamint a párnával erősítő és kardio gyakorlatokat is lehet végezni, a fitnesz világ átvette. Ez az eszköz is kiemelten alkalmas a sportolók alapkondicionálására és természetesen a mozgáskoordinációjuk fejlesztésére.
- pilates párna: a pilates eleve egy olyan gyakorlat, mely a mozgáskoordinációt támogatja, valamint a mozgásszerv rendszert erősíti, beleértve az idegeket is. Kitalálója egy veleszületett mozgásszervi problémákkal élt úgy, hogy valójában sokkal többet képes volt kihozni magából, mint más, egészséges emberek. Ezzel megmutatta, hogy a megfelelő gyakorlatokkal milyen hatalmas mértékben lehetséges az ember testén pozitív irányba változtatni.
- gym kalapács: a gym kalapács konkrétan egy hosszú nyelű kalapács, mellyel traktorgumit szokás püfölni. A felsőtest mozgáskoordinációját lehet vele komoly mértékben javítani, emellett az állóképességet és fizikai erőt is növeli a használata. Főleg funkcionális edzések során használatos.