Fitneszkiegészítők a teljesítmény javításához

2023-10-24 20:03
2023-10-24 20:20
FittSport
Fitneszkiegészítők a teljesítmény javításához

Az edzés során alkalmazott fitneszkiegészítők segíthetnek maximalizálni a teljesítményt, támogatják a biztonságot és az ízületek védelmét. A deréköv, kesztyű, térd- és csuklóvédők olyan eszközök, amelyek megfelelő használata segítségünkre lehet az edzések során. Az első és legfontosabb, amit azonban le kell szögeznünk, hogy a kezdőknek nincs feltétlenül szükségük rájuk, még abban az esetben sem, ha krónikus fájdalmat éreznek a támogatni kívánt területen (kivétel lehet a kesztyű, vagy ha sérülés után térnek vissza a sporthoz).

Lehet, hogy térdfájós vagy és úgy gondolod, hogy nagy segítség, ha bandázzsal, térdvédővel támogatod a térdedet. Vagy a sok üléstől alapból szét akar szakadni a derekad, így tök jó ötlet egy derékövet felcsapni rá, biztos, ami biztos alapon...

Azonban kezdőként az első és legfontosabb (mondhatni kutya köteleséged), hogy rendet vágj az izomdiszbalanszok között. Ha túl sok ülőmunkát végzel, persze hogy fájni fog a derekad: megrövidülnek a combhajlítók, a vádlik, a horpasz, előre esnek a vállak, előre helyezett lesz a fejtartás. A szervezet meg értelemszerűen alkalmazkodik ehhez az egyoldalú terheléshez. Az ízületeket körbevevő izmok némelyike túl feszes lesz (nem erős), másik meg túl nyúlt. Ezt az ízület nem fogja jól viselni és fájdalommal fog reagálni, akár már a hétköznapi mozdulatok során is. De, ha például fizikai munkát végzel, mondjuk villanyszerelő vagy és ebből kifolyólag sokat használod az alkar izmait, persze, hogy fájni fog a csukló vagy a könyék.

Szóval bármilyen fitneszkiegészítő eszköz alkalmazása előtt teremts balanszt az izmaid között. Erősíts, nyújts, fokozd a vérkeringést, fektess hangsúlyt a gyengeségeidre. Hiszen ezek a gyengeségek, diszbalanszok a gyakorlatok szabályosságára, ezáltal ízületeid épségére is veszélyesek hosszútávon. Márpedig a fitneszcélokat mindig hosszútávra, egészen életed végéig illik tervezni.

1. Deréköv

De akkor mégis, ki és mikor használjon például derékövet?

Nyilván nem teszünk nagy felfedezést azzal, amikor azt írjuk, hogy a deréköv a derekat támogatja és segíti az emeléseket.

Tudtad, hogy a szervezet alapból rendelkezik a gerincet védő komplex derékövvel?

A híres core, azaz törzsizmok gondoskodnak róla, ezért ezek erősítése és funkcionális fejlesztése kritikus fontosságú, bármi is a célod.

Biztos láttál már edzőteremben evezőgépen deréköves delikvenseket. Nos, amennyiben kezdő vagy, tanuld meg feszíteni az evezések során a hasfalad, úgy, hogy nem engeded homorítani a derekad. Ezt kapcsold össze a légzéssel, hiszen az optimális fitneszeszközök használata mellett vagy helyett a legfontosabb a gyakorlatok helyes kivitelezése.

Amikor már haladóvá váltál és nagy súlyokat mozgatsz, és úgy érzed, a biztonságod már túlmutat a tökéletes technikán, na akkor érdemes bevetni a derékövet.

A deréköv az egyik leghasznosabb kiegészítő lesz, ha már nehéz emeléseket végzel, mivel, mint említettük

  • Támogatja a gerincet, tehát csökkentheti a hát terhelését és a sérülések kockázatát.
  • Növeli a teljesítményt, segítségével nagyobb erőkifejtésre leszel képes a súlyok emelése során.

Mikor használd:

Használd a derékövet súlyemelésnél, derékterhelős hátgyakorlatoknál, például guggolásnál vagy deadlift-nél.

Fontos, hogy a megfelelő méretű deréköv kiválasztása kulcsfontosságú annak érdekében, hogy maximális hatékonyságot érhess el vele.

Hogyan válassz megfelelő méretű derékövet?

A méret kiválasztásakor vedd figyelembe a következőket:

  1. Derékméret: Centivel mérd meg a derekad kerületét, és válaszd ki a hozzá legközelebb eső méretű derékövet. A túl szűk vagy túl laza öv nem lesz hatékony.
  2. Állíthatóság: Olyan derékövet válassz, amely állítható, hogy biztosítani tudd a megfelelő illeszkedést. Létezik tépőzáras és csatos verzió is, utóbbi lehet valamivel strapabíróbb, illetve biztonságosabb, míg az előző gyorsan fel-le vehető, kissé nehezebb finomhangolni.
  3. Anyag: Különbség lehet még anyagukban - megtalálhatóak bőr és textil verziók is, előzőek strapabíróbbak lehetnek, illetve valamennyit picit tágulhat, használat során pedig optimálisan bepuhulhat.

Hogyan kell jól felhelyezni a derékövet?

  1. Helyezd az övet a derekadra, úgy, hogy a címkéje elől legyen.
  2. Állítsd be az öv feszességét úgy, hogy szorosan, de még kényelmesen illeszkedjen a derekadhoz.
  3. Ügyelj arra, hogy az öv egyenletesen fedje le a derék területét.

2. Kesztyű

A következő hasznos és igen gyakori fitneszkiegészítő a kesztyű, ami optimális esetben javíthat a fogásodon, fokozhatja a komfortérzetet, védheti a tenyeret, megelőzheti vagy csökkentheti a bőrkeményedések kialakulásának lehetőségét, bizonyos kivitelek pedig még csuklóbandázzsal is el vannak látva, tehát segíthetnek rögzíteni a csuklódat.

Érdemes kesztyűt használni olyan gyakorlatoknál, ahol fontos a jó fogás és a kézvédelem: például súlyzós edzéseknél vagy crossfitnél. Persze szerepelnek a repertoárban különböző célokra szánt egyéb változatok is, mint pl. a biciklis kesztyű, így a választásnál ezeket ne keverd össze, mindig válassz értelemszerűen sportágspecifikusan.

Mivel anyagukban, méretükben, kivitelezésükben eltérőek lehetnek, legyél körültekintő. Nem csak az a fontos, hogy méretben stimmeljen, hanem sokat számít az is, hogy anyagában melyik a megfelelőbb számodra. Mosható legyen? Kényelmes bőr? Kellően szellőző? Kell csuklópánt?

A bőrkesztyűk hosszabb élettartamúak és tartósabbak, míg a neoprén vagy műbőr kesztyűk könnyebbek és kényelmesebbek lehetnek számodra.

Apropó szellőzés: soha ne felejtsd benne a táskádban a kesztyűt, minden edzés után tedd ki szellőzni (legjobb napsütötte helyre), használat előtt pedig hints a kezedre hintőport, így kevésbé fogsz beleizzadni.

Egy jó tapadással bíró kesztyű biztonságos fogást tud adni a súlyemeléshez, illetve a súlyzók megtartásához, hiszen a kesztyű tenyér részének tapadó felülete segít a jobb fogásban és kevésbé csúszik el a súlyzó, mint amikor nedves vagy izzadt a kéz. Azonban arra figyelj, hogy ha kisebb kezed van, egy túl vastag kesztyű pont, hogy kényelmetlenné is teheti a fogást, gyengíthet a markolatodon.

3. Térdvédő

Ha már izzadás és edzés, nincs se súlyzós edzés, se crossfit guggolások nélkül.

A térdvédők hasznos kiegészítők lehetnek olyan gyakorlatoknál, amelyek nagy terhelést helyeznek a térdekre.

Ha súlyzós edzést folytatsz, remekül jöhet a térdvédő a guggolásoknál, elemeléseknél, lábtolásoknál, hiszen ezek a gyakorlatok jelentős terhelést róhatnak a térdekre - de ugyanígy crossfitedzések esetében is jól jöhetnek, hiszen sok különböző funkcionális gyakorlatot tartalmaznak. Sérülés után is segítség lehet a még érzékeny térdízületek esetében, segítheti a sérülések megelőzését, kiújulását és a fájdalom csökkentését.

Mint minden fitneszkiegészítőnél, a térdvédőnél is fontos a pontos méret kiválasztása - ehhez mérd le a térded kerületét. Ezen felül biztos megfigyelted már, hogy vannak olyan térdvédők a melyek nyitottak a térdkalács számára és vannak olyanok, amelyek teljesen lefedik azt.

A nyitott térdvédők azok, amelyek szabadon hagyják a térdkalácsot ezáltal a térdkalács szabadon mozoghat. Ezek a térdvédők általában könnyebbek és kevésbé szorosan illeszkednek, így könnyebb mozgást és légáteresztést biztosítanak. Gyakran használják olyan sportágakban, ahol a térdkalács mozgása fontos, például kosárlabda, röplabda vagy futás - tehát inkább kardiójellegű gyakorlatoknál veheted hasznát. A nyitott térdvédők általában akkor lehetnek jobbak számodra, ha érzékeny a térdkalácsod.

Ezzel szemben a zárt térdvédők, melyek lehetnek még plusz bandázsokkal, rögzítőpántokkal is kiegészítettek, hatékonyabbak a térd környékének támogatásában és stabilitásban. Hasznosak lehetnek olyan edzések során, ahol nagy terhelés nehezedik a térdízületekre, például súlyzózás vagy erőemelés során. Ezeknek a térdvédőknek szorosabb az illeszkedésük, és gyakran merevebbek, mint a nyitott térdvédők.

Összességében a fitneszkiegészítők használatáról:

  • Mindig válaszd ki a megfelelő méretű és anyagú kiegészítőket, amelyek kényelmesek és jól illeszkednek.
  • Konzultálj egy edzővel vagy szakértővel, hogy meg tudják neked mondani, milyen kiegészítők segíthetik leginkább az edzéseidet.
  • Ne használj kiegészítőket folyamatosan minden edzésen, sőt, kezdőként inkább mondj is le róluk. Hagyj időt az izmaidnak és ízületeidnek a természetes fejlődésre és erősödésre.

A megfelelő fitneszkiegészítők kiválasztása és használata segíthet növelni az edzés teljesítményét és biztonságát. Ne feledd, hogy minden test és edzés más, így fontos megismerni az egyéni szükségleteidet és korlátjaidat, meghatározni céljaidat. A megfelelő kiegészítők használatával hosszútávon azonban még hatékonyabb és biztonságosabb edzéseket érhetsz el.

 

 

 

 

 





i