A fizikai aktivitás az egészség alappillére, kortól függetlenül. Nem véletlenül mondják, hogy fuss, ha nem tudsz futni sétálj, ha nem tudsz sétálni mássz… gyakorlatilag a fizikai aktivitás szempontjából teljesen mindegy milyen mozgásfajtát választasz. A lényeg, hogy kellően aktív legyen ahhoz, hogy felvigye a pulzusszámodat, a légzésedet, és alaposan megizzasszon.
Nincs ez másként a fejlődő szervezet szempontjából sem: a testmozgás egyszerűen létfontosságú egy gyerek jóléte és egészsége szempontjából. A fizikai aktivitás, a sport segít például az egészséges csontok, izmok és ízületek felépítésében és fenntartásában. Hozzájárulhat az egészséges testtömegindex megőrzéséhez, és csökkentheti a cukorbetegség, a magas vérnyomás és a szívbetegségek kockázatát az élet későbbi szakaszában. Segíthet a gyereknek gyorsan elaludni és jól aludni. Hatására kevésbé lesz túlpörgött, segíti a felesleges energiák levezetésében. Ráadásul az agyi tevékenységnek is jót tesz, könnyebben megy akár a tanulás, vagy bármilyen kreatív tevékenység.
A gyermekkori elhízás sajnos nem vicc, érdemes rá komoly figyelmet fordítani. Itt nem csak a többiek csúfolódásáról van szó, melynek lelki terheit a gyerek később akár egész felnőttkorában magával cipelheti. Vannak kutatások melyek úgy vélik, hogy míg felnőttkorban a zsírsejtek nagysága, addig gyermekkorban a zsírsejtek mennyisége, száma növekszik. Utóbbi azért veszélyes, mert ha a szervezet már gyermekkorban nagyobb zsírmennyiségre programozza be magát, akkor azt fogja érzékelni a későbbiekben is normálnak. Ráadásul minél tovább áll fenn a testsúlytöbblet, annál inkább torzul a szervezet alapbeállítása a testtömeget illetően. Így felnőttkorban sokkal nagyobb küzdelmet jelent majd számukra lefogyni, vagy normál testsúlyt fenntartani.
Ráadásul a családi minta is óriási ráhatással bír az egészséges testtömegre.
Biztos, hogy mindent rá lehet fogni pusztán a genetikára? Amikor molettebb szülőknek túlsúlyosabb a gyermeke, annak oka biztos, hogy mindig a genetikában keresendő, nem pedig a családi szokásokban? Ha apa, anya nem szeret mozogni, nem figyel oda a bevitt táplálék minőségére, nagy valószínűséggel ugyanezt a mintát adják majd tovább gyermekeiknek is, ekkor pedig a rossz szokások miatt lesz a gyerek maga is elhízott, nem feltétlenül a génjei miatt…
És félreértés ne essék, nem arról van szó, hogy mindenki legyen egyformán karcsú és izmos, tónusos. Hiszen vannak vékony emberek is, akik annak ellenére, hogy nem rendelkeznek túlsúllyal, mégis magas a koleszterinszintjük és gyenge a fizikumuk. Sokkal inkább a sport és egészséges táplálkozás egészségre gyakorolt jótékony hatását kell tudatosítani.
A gyerek olyan, mint egy szivacs, gyakorlatilag mindent magába szív, amit a környezetében tapasztal, ezért különösen fontos, hogy milyen példát lát a szülőktől, hiszen tágra nyílt szemekkel figyeli őket és utánozza minden mozdulatukat.
A gyerek mozgás iránti vágyát már gyakorlatilag az anyaméhben programozni lehet. Megfigyelték, hogy ha a kismama egy nap adott időpontját rendszeresen edzéssel töltötte, születése után a baba megközelítőleg ugyanabban az időpontban viselkedett jóval aktívabban. Tehát, ha a leendő anyuka délután 3-kor járt tornázni, a baba is délután 3 környékén vált izgő-mozgóvá.
A legjobb, hogy minden életkorhoz lehet valamilyen mozgásformát, sportot csatolni. Nyilván megvan annak is a menetrendje, hogy melyik korban, fejlődési szakaszban, mikor és mit érdemes fókuszáltabban fejleszteni, de a legfontosabb, hogy lehetősége legyen a gyereknek minél több mozgásformát kipróbálnia, a család bevonása pedig mindenki számára különlegessé teheti ezt az élményt.
A közösen végzett játékos sportok a család minden tagjának jót tesznek. Kortól függően bevethetőek a labdajátékok, foci, kosárlabda, röplabda, tollaslabda, tenisz. Vagy az élményekben gazdag közös biciklizés, túrázás, evezés. Vagy a legegyszerűbb gyerekjáték a fogócska, de csaphattok egy kis táncos mulatságot is a nappaliban - vagy mit szólnátok egy mókás twisterhez? Esetleg tornázhattok közösen egy-egy youtube videóra, ahol kifejezetten gyerekeknek szóló jóga, aerobic, és tornavideók is elérhetőek. Rossz idő esetén különböző pályákból álló trambulinparkok is felkerülhetnek a programlistára.
Remek családi program lehet esetenként egy kalandpark meglátogatása, ahol a friss levegő külön grátisz, vagy a megunhatatlan csúszdaparkok is biztos felkeltik a kicsik érdeklődését. Sőt, akár különböző akadályfutó versenyeken is megmérettethetitek magatokat, ahol a kicsiknek külön pálya áll rendelkezésre. Már egy ilyen eseményre történő felkészülés is hozhat némi rendszerességet a mindennapokba.
Tartsatok családi versenyeket! Több gyerek esetén (is) aranyos játék lehet a tűz, víz, repülő, (Tűz: mindenki leguggol, Víz: mindenki felmászik valahová, Repülő: mindenki lehasal a földre) vagy a helyfoglaló, talicskázás, zsákban ugrálás, kidobó, zenére végzendő rövidebb kihívások teljesítése.
De nem csak versenyezni lehet, kitűzhettek közös célokat is. Például, hogy egy hét alatt összesen letekertek, lefuttok X kilométert, megcsináltok X mennyiségű fekvőtámaszt, guggolást, felülést, vagy X idejű planket, vagy lefogytok X kilót, természetesen mindezt az észszerűség határán belül. Mindennek a monitorozását az okosórák már eléggé megkönnyítik.
Természetesen akkor sincs ok elkeseredni, ha a szülőként nem tudsz mindig betársulni vagy nincs lehetőségetek otthonról elmenni. Egyrészt a kisgyerekek roppant kreatívak, másrészt manapság nem okoz gondot egy-egy szórakoztató eszköz beszerzése sem. Ilyen lehet például a trambulin, ugrókötél, ugrálólabda, sőt akár egy BOSU is hasznos lehet számukra, vagy olyan ügyességi játékok, mint az egyensúlyozó gerenda, mászócső. Akár ezek bevonásával is készíthetsz házi akadálypályát, amely kitűnő terepet adna a későbbi családi versenyekhez. Ugyanakkor ma már a virtuális világ is biztosít számukra mozgásra bíró játékokat.
De, mint már az elején is említettük a gyerek mindent a szüleiről mintáz. Így, ha te aktív életet élsz, egészségesen táplálkozol, sokkal könnyebb dolgod lesz az egészséges életvitelt és a sportot beilleszteni a gyerek életébe. Ha látja, hogy rendszeresen eljársz edzeni vagy otthon edzel, az ő kíváncsisága is érlelődni fog, akár unszolás nélkül csatlakozik majd hozzád.
És ha már egészséges életmód, nem mehetünk el a táplálkozás fontos szerepe mellett sem, ahol a következetesség és a példamutatás szintén megkönnyíti a dolgot. Próbáld meg bevonni a gyereket a közös egészséges ételkészítésbe: lehet, hogy így valamivel tovább tart majd a főzés, de ez is egy újabb lehetőség a kapcsolódásra, a közös időtöltésre.
Ha a példamutatásból és következetességből nem lenne még elég, az egészséges életvitel részét képezi az alvás is. Fontos, hogy legyen egy alvás előtti rendszeres rituálé - vacsi, fürdés, fogmosás -, ami tudatalatt felkészíti a gyereket a lefekvésre. A lefekvést lehetőleg mindennap igyekezzetek ugyanabban a fix időpontban tartani - hidd el neked is könnyebb lesz. Ha napközben kellően ledolgozhatta a gyerek a felesleges energiáit, este nem jelent majd akkora gondot az elalvás (reméljük).
Akárhogy is nézzük, számtalan módszer létezik a gyerek sport iránti érdeklődésének felkeltésére vagy a fizikai aktivitásának fokozására. Ha úgy érzed, rád, vagy a család többi tagjára is ráférne a rendszeres mocorgás, fogjatok össze! Kezdjetek könnyen betartható változtatásokkal, haladjatok kis lépésekben és biztos, hogy együtt sokkal könnyebben meg tudjátok valósítani a céljaitokat vagy be tudjátok tartani a fogadalmaitokat.