Fontos vitaminok futóknak

2023-04-26 19:53
2023-04-28 08:54
FittSport
Fontos vitaminok futóknak

Nem kell ahhoz medvének lennünk, hogy a „téli álom” után szervezetünket újra tavaszi, illetve nyári üzemmódba kapcsoljuk. Természetes állapot, hogy a tél elmúltával a szervezetünk ismét életerő után kiált, amelynek hiányában sajnos könnyen szembe találhatjuk magunkat a tavaszi fáradtsággal, amelyet bizony nagyon nehéz leküzdeni a megfelelő vitaminok pótlása nélkül. Télen ugyanis a legtöbb vitamin a dolgok természetes rendje szerint kiürül a szervezetünkből, amelyeket megfelelő táplálkozással lehet ugyan, ha csak részlegesen is, de pótolni, ám ez a pótlás a tavaszi időszakban az esetek többségében már kevésnek bizonyul. Különösen igaz ez a sportolók, azon belül is a futók esetében.

 

Ha valaki csak hobbi szinten kocog, vagy éppen fut rendszeresen, akár a természetben, akár otthoni futópad segítségével, akkor bizonyára észrevette már, hogy a tavasz beköszöntével valahogy nehezebben fogynak a méterek, illetve lényegesen fárasztóbbnak érezzük a korábban könnyedén hozott sebességet, illetve távolságokat. Ennek pedig rendkívül egyszerű a magyarázata. Szervezetünk elvár egy bizonyos vitamin szintet. Ezek a vitaminok tulajdonképpen olyan szerves vegyületek, amelyek felelősek például a sejtek regenerálódása miatt, a csontok és ízületek megfelelő állapotban tartásáért és az immunrendszer egészének kifogástalan működése végett. Ha ezek a vitaminok nem állnak megfelelő mennyiségben a szervezetünk rendelkezésére, akkor nemcsak különféle funkcionális zavarok támadhatnak, de a hiánytünetek megjelenése mellett, különösen a rendszeresen sportolók körében, általános fáradtság tünetek is jelentkezhetnek.

Amikor a vitaminokról beszélünk, akkor két nagy csoportot kell megkülönböztetni. Az egyik csoportba azok a vitaminok tartoznak, amelyeket a szervezetünk maga is elő tud állítani. Ezek közé tartozik a D-vitamin és a K-vitamin, míg a többi szükséges vitamint az elfogyasztott ételekkel, illetve szükség esetén étrendkiegészítő készítményekkel kell a szervezetünk számára biztosítani. Az alábbiakban – természetesen a teljesség igénye nélkül – azokkal a vitaminokkal, illetve azok pótlásának módjaival foglalkozunk, amelyek a futóknak segítenek abban, hogy teljesítményük ne essen vissza a tavasz beköszöntével.

A vízben oldódó vitaminokról

C-vitamin

Mivel a köztudatban a C-vitamin vezető helyet foglal el, illetve a hazánkban gyakran fogyasztott élelmiszerekben is viszonylag nagy mennyiségben megtalálható, ezért ennek a vitaminnak a hiánybetegségei, mint például a skorbut, vagy éppen a szürke hályog, szerencsére egyre ritkábban fordul elő. Napi szinten minimálisan 100-150 mg fogyasztása ajánlott, amelyet többek között a különböző citrusfélékből, a brokkoliból, a burgonyából, a paradicsomból, a paprikából, a spenótból és az eperből nyerheti ki a szervezetünk.

A sportolók számára kiemelten fontos, hogy a tél végeztével pótolják szervezetükben a szükséges tápanyagokat és a kiemelten egészséges és fontos C-vitamint.

B1-vitamin

A B1-vitamin hiányával elsősorban komolyabb diétás megszorítás, vagy éppen egyoldalú táplálkozás esetén találkozhatunk. Viszonylag nagy mennyiségben találhatunk B1-vitamint a sonkában, a görögdinnyében, illetve a szójatejben.

B6-vitamin

A B6-vitamin az idegrendszerre is jelentékeny hatással van, éppen ezért ennek a hiánya nagyban befolyásolhatja az edzések minőségét is. Előfordulhat, hogy ha a szervezetünk nem jut megfelelő mennyiségű B6-vitaminhoz, akkor a depresszió mellett álmatlanság tünetei is jelentkezhetnek, amelyek például kocogás közben akár még sérülésveszélyt is okozhatnak. Ha természetes úton szeretnénk B6-vitamint bevinni a szervezetünkbe, akkor sok baromfihúst, halakat, banánt és szója termékeket érdemes fogyasztani.

A sportolók számára kiemelten fontos, hogy a tél végeztével pótolják szervezetükben a szükséges tápanyagokat és a kiemelten egészséges és fontos B6-vitamint.

Zsírban oldódó vitaminok

A zsírban oldódó vitaminokkal valamivel szerencsésebb helyzetben vagyunk, hiszen ezeket hosszabb ideig képes raktározni a szervezetünk, nem ürülnek ki olyan gyorsan a vizelettel. Itt azonban fontos megjegyezni, hogy éppen ennek okán túl is adagolhatók.

A-vitamin

Az A-vitamin megfelelő pótlására különösen az idősebb sportolóknak érdemes fokozottan odafigyelni. Az étkezés során ezt oly módon tudjuk megtenni, hogy az étrendünkből semmiképpen sem nélkülözzük a marhahúst, a tojást, a májat, a halakat, valamint a sárgarépát és a spenótot.

A sportolók számára kiemelten fontos, hogy a tél végeztével pótolják szervezetükben a szükséges tápanyagokat és a kiemelten egészséges és fontos A-vitamint.

D-vitamin

„Ahol napfény van, ott D-vitamin is van”- tartja a bölcs mondás. Ez olyannyira igaz, hogy naponta akár negyed óra napsütésben töltött idővel már kielégíthetjük szervezetünk D-vitamin szükségletét, ami azért is fontos, mert a csontok állagáért főként ez a vitamin a felelős. Márpedig ha valaki rendszeresen sportol, az bizonyos szintű sérülésveszélynek mindig ki van téve, hacsak nem egy futópadon rójuk otthonunkban a kilométereket. D-vitaminra persze ilyenkor is szükségünk van, amit például zsíros halakból és a tejből nyerhet ki a szervezetünk.

A sportolás a vitaminok mellett az olyan ásványi anyagok jelenlétét is megköveteli, mint a Kalcium, a Magnézium, a Kálium és a sort még folytathatnánk, de a lényeg az, hogy megfelelő és változatos táplálkozással szinte valamennyi, a szervezetünk számára szükséges anyagot bevihetjük.

A sportolók számára kiemelten fontos, hogy a tél végeztével pótolják szervezetükben a szükséges tápanyagokat és a kiemelten egészséges és fontos D-vitamint.

 





i