Futás közben valóban erősödhetnek az allergiás tünetek?

2023-05-20 18:30
2023-05-24 19:42
FittSport
Futás közben valóban erősödhetnek az allergiás tünetek?

A hosszú tél után sokan alig várják, hogy ismét rendszeresen a szabadban tudjanak mozogni, vagy akár rendszeresen kocogni. Az első napok felszabaduló érzése után, hogy végre ismét a szabad levegőn róhatjuk a kilométereket, sokaknak érkezhet a mellbevágó felismerés, hogy futás közben folyik az orrunk, viszket a szemünk, vagy éppen a bedugult orrunkon keresztül alig-alig kapunk levegőt, ami pedig kocogás közben bizony nagyon kényelmetlen, sőt veszélyes tud lenni. Ezekkel a tünetekkel még a mindennapi életben is meglehetősen kellemetlen létezni, sportolás közben viszont egyenesen rémálom, ha az előbb felsorolt tünetekkel kell szembesülnünk. Természetesen nem nehéz kitalálni, hogy esetünkben is az allergiáról van szó, amely hazánkban a rendszeresen sportoló embereknek is legalább 20-25%-át érintheti.

Pollenszezon, ami tavasztól őszig keserítheti a szabadban futók életét

Amikor már éppen örülni tudnánk a tavasz beköszöntének, akkor első körben megjelennek a fapollenek, majd ezt követik természetesen némi átfedéssel, hogy a fűpollenek és végül, de nem utolsó sorban beköszönt a gyompollenek időszaka is. Aki pedig bármely pollenre allergiás tünetekkel reagál, vagyis a szénanátha különböző megjelenési formáinak valamelyikét produkálja, annak ilyenkor a szabadtéri futás bizony komoly problémákat okozhat. Egyszerű lenne azt tanácsolni, hogy aki allergiában szenved, az részesítse előnyben a futópadok otthoni használatát, ha mindenképpen rendszeresen futni szeretne, azonban a szervezetnek szüksége lehet a szabadtéri mozgásra is, éppen ezért érdemes először is tisztába kerülni azzal, hogy valójában mire is vagyunk allergiásak. Ha ugyanis ezt tudjuk, akkor egyrészt hatékonyabban tudjuk kiszűrni azokat az időszakokat, amikor tényleg nem biztos, hogy érdemes erőltetni a szabadtéri futást, másrészt szakember segítségével megkereshetjük azokat a gyógymódokat, amelyek ilyenkor a segítségünre lehetnek.

A pollen érzékeny profi és amatőr sportolóknak érdemes tavasszal külön figyelmet fordítaniuk az allergiás tünetekre szabadtéri edzések és futás közben.

Sokakban felvetődhet a kérdés, hogy vajon a kocogás erősíti-e az allergiás tüneteket. A válasz sokkal egyszerűbb, mint gondolnánk, hiszen amennyiben „pollenben gazdag” területen sportolunk, akkor természetesen erősíti a futás a tüneteket, viszont amennyiben figyelünk arra, hogy mikor, de legfőképpen hol kocogunk, akkor önmagában a mozgás nem erősíti az allergiás tüneteket.

Mire érdemes fokozottan figyelni a „pollen érzékeny” sportolóknak?

Lehetőség szerint annak érdekében, hogy a fűpollen szezonban az allergének ne tapadjanak meg a közvetlen környezetünkben, érdemes akár napi rendszerességgel megmosni a hajat, férfiak esetében ez kiegészülhet a szakállal, illetve a bajusszal. Ez azért fontos, mert a szőrszálakon a pollenek könnyen megtapadhatnak, így amikor nem is vagyunk kint a természetben, akkor is könnyen belélegezhetjük azokat. Természetesen nemcsak a szőrzet lehet hordozója a nem kívánatos polleneknek, de az utcán használt cipők és ruhák is komoly veszélyforrások lehetnek, így azokat is mindenképpen érdemes lecserélni, amikor hazaérünk.

A pollen érzékeny sportolóknak allergiás tünetek esetén érdemes tavasszal átgondolni a kültéri futás ötletét és a pollenszezont még edzőteremben tölteni.

Ma már a különféle okoseszközök segítségével pontos és napra, illetve percre kész információkat kaphatunk a környezetünk pollenkoncentrációjáról. Ezen információk tudatában pedig érdemes úgy tervezni a szabadtéri edzéseket, hogy a lehető legkisebb pollenkoncentrációval találkozzunk például futás közben. Ha stabilan magas ez a koncentrációs érték és tudjuk magunkról, hogy a társadalomnak azon, a sajnos egyre jelentősebb részéhez tartozunk, akik szenvednek az allergiától, akkor érdemes például a szabadtér helyett beltéri edzést terveznünk, amire kiválóan alkalmas lehet a egy professzionális futópad.

Ha mindenképpen ragaszkodunk ahhoz, hogy kinti edzéseken vegyünk részt, akkor például a kocogási útvonalat nem érdemes mezők, erdők, rétek közelébe tervezni, hiszen ezeken a területeken fokozottabban ki vagyunk téve a pollen veszélyének.

A pollen érzékeny sportolóknak allergiás tünetek esetén felesleges maszkban futniuk, hiszen a bizonyítékok alapján ez a módszer nem nyújt hatékony védelmet.

Tévhit, hogy a maszk segít futás közben kiszűrni a polleneket

Amikor maszkban látunk valakit futni azért, hogy megkímélje magát a pollenek okozta kellemetlenségektől, akkor biztosra vehetjük, hogy az illetőt sajnos meglehetősen félre informálták. Az olyan „sűrűségű” maszk ugyanis, amely képes lenne a polleneket kiszűrni, az a normális légzést is megnehezíti, a futás közben szükséges légcseréről nem is beszélve. Az olyan maszkok pedig, amelyek nem zavarják sportolás közben az egyenletes légzést, azok pedig a polleneknek is szabad utat engednek, éppen ezért ebből a célból felesleges a használatuk.

 





i