A fogyás, főleg a gyors fogyás mindig is foglalkoztatta az embereket, hiszen sokan szeretnék elérni az álom súlyukat vagy egyszerűen csak jobban érezni magukat a bőrükben. De vajon havonta hány kilót lehet egészségesen leadni? Azt már tudjuk, hogy az egészséges, biztonságos súlyvesztés nem gyors. Ha túl gyors tempóban fogyunk, a testünknek hirtelen és drasztikus változáshoz kell hozzá szoknia, ami nagyfokú terhelést jelent számára. Ahhoz, hogy az elért eredményt hosszú távon is meg tudjuk tartani, az egészséges táplálkozásnak és a mozgásnak a napi rutin részévé kell válnia. Ez pedig idő. Nézzük hány kilót adhatunk le havonta biztonságosan és hogyan tudjuk a mozgással beindítani ezt a folyamatot.
Az ideális mennyiségű súlyvesztés havonta általában 0,5-1 kilogramm. Ez azt jelenti, hogy egy év alatt az egészségesen leadható súly 6-12 kilogramm. Ez persze egyénenként eltérő lehet, hiszen kezdetben a szervezet által visszatartott víz megy le először, ami nagyobb és gyorsabb súlyvesztést mutat azoknál, akik jelentős súlytöbblettel vágnak neki a fogyókúrának. Ha kicsit jobban belegondolunk, azt a plusz 10-15-20 kg súlyfelesleget sem 1-2 hónap alatt szedtük fel. Kivétel, ha valamilyen hormonális probléma húzódik a háttérben, mert az sajnos okozhat extrém súlynövekedést. Tehát, amit hosszú időn át gyűjtögettünk magunkra, azt hogyan is lenne képes a szervezetünk varázsütésre eltüntetni? Bármennyire kecsegtetően is hangzik, ne dőljünk be, ha egy újabb csoda diétáról olvasunk, ami két hét alatt akár mínusz 10 kg fogyást ígér. Jusson eszünkbe a fenti 0,5-1 kg ideális súlyvesztés, ami biztonságosan, egészségesen érhető el.
Először is az, hogy lassú, csak nekünk tűnik annak. A szervezet számára ez a normális ütem.
A túlságosan gyors fogyásnak számos káros hatása lehet az egészségünkre:
Izomvesztés: Ha túl gyorsan fogyunk, akkor a test gyakran az izomzatot bontja le elsőként az energiahiány miatt. Ez lassítja az anyagcserét és gyengítheti a szervezetet. Látszólag fogyunk, de valójában az izomzatunk tűnik el, a zsír pedig megmarad. Ezért is fontos, hogy súlyzós edzésekkel vagy rendszeres kardióval, mint amilyen a futás, kerékpározás megdolgoztassuk az izmainkat.
Tápanyaghiány: Az extrém diéták és a szigorú kalóriamegvonások gyakran vezetnek tápanyag és vitaminhiányhoz, ami különféle egészségügyi problémákat okozhat.
Egészségügyi kockázatok: A túl gyors fogyás növelheti az epekő, a szívproblémák és a másodlagos fertőzések kockázatát. A gyors fogyás hosszú távon is károsíthatja az egészséget, például növelheti a cukorbetegség, a magas vérnyomás és a csontritkulás kockázatát.
Jojo-effektus: A gyors fogyás után, amikor visszatérünk korábbi életmódunkhoz visszaszalad a súly, sőt, még több is lehet, mint előtte. Ez a jojo-effektus nevű jelenség a hirtelen diéták sajátossága.
Mentálisan nem tudunk azonosulni az új testképünkkel. Biztosan hallottunk már nem egy olyan esetet, amikor nagyobb súlyvesztés után az illető még mindig óriásinak látta magát a tükörben. Akár annyira, hogy már kórosan soványra fogyasztotta magát.
Kontroll mánia, depresszió. A hirtelen, gyors fogyás étkezési zavarokhoz, túlzottan kontrollált étkezéshez is vezethet. Ez pedig kihathat nem csak mentális egészségünkre, de szociális kapcsolatainkra is.
Szakértők szerint a fogyás 70-80%-a az étkezésen múlik, a maradék 20-30%-a pedig a mozgáson. A rendszeres testmozgás növeli az energiafelhasználást, erősíti az izmokat, és javítja az anyagcserét. Arról nem is beszélve, hogy segít csökkenteni a stresszt, ami a fogyókúra időszakában akár fokozottan is jelentkezhet.
Válasszunk olyan mozgásformát, amit élvezettel végzünk: ha szeretjük amit csinálunk, sokkal valószínűbb, hogy hosszú távon is kitartunk mellette. Próbáljunk ki különféle sportágakat. Sokan ilyenkor kezdenek el futni, biciklizni vagy úszni.
Legyen változatos: váltogassuk az edzésformákat, hogy ne unjuk el, és hogy az izmokat minden szögből megdolgoztassuk: egyik nap edzhetünk a futópadon, másnap pedig jöhet egy kis jóga vagy pilates, hogy megfelelően nyúljanak is az izmok.
Kezdjük lassan: ha hosszabb ideje nem mozogtunk, kezdjük kisebb intenzitással, majd fokozatosan növeljük az erőfeszítést.
Fontos a rendszeresség: a heti többszöri rendszeres mozgás hozzájárulhat az egészséges fogyáshoz. Ha hatékony kalóriaégető "segédeszközt" keresünk a sportok között, akkor hetente 5-6 alkalommal célszerű közepes intenzitású mozgást végezni.
Kocogás (8 km/h tempóban) 30 percig: 278 kcal
Séta átlagos tempóban 60 percig: 288 kcal
Edzés elliptikus tréneren 30 percig: 167 kcal
Szobabiciklizés 60 percig: 234 kcal
Intervallum edzés 40 percig: 268 kcal
Takarítás, házimunka 60 percig: 221 kcal
Ne feledjük, az egészséges életmód és a rendszeres mozgás hosszú távon sokkal többet jelent, mint a gyors fogyás, és segíthet megtartani az elért eredményeket.