A probiotikumok lényegében olyan baktériumok, amelyek folyton jelen vannak a szervezetünkben. Ott élnek benned is, ám ezek a baktériumok nem okoznak megbetegedéseket. Sőt, éppen ellenkezőleg, a probiotikumok segítenek harcolni a szervezetbe került káros baktériumok ellen. Éppen ezért, folyamatosan arra kell törekednünk, hogy ezek a probiotikumok megfelelő mennyiségben legyenek jelen az emésztőrendszerünkben. A barátságos baktériumok, amellett, hogy óvnak a megbetegedésektől, még az immunrendszert is erősítik, továbbá támogatják az emésztőrendszer munkáját is.
A probiotikumok megfelelő egyensúlya különböző tényezők hatására felborulhat, például antibiotikumos kezelés esetén nem csak a „rossz” baktériumok pusztulnak el, hanem a „jók” is. Ezért is fontos, hogy antibiotikumos kezelés esetén, mindig fogyasszunk valamilyen probiotikumot tartalmazó készítményt is. A megfelelő mennyiségű probiotikum, szinte „kiszorítja” a szervezetből a kórokozókat, így a segítségükkel el lehet kerülni a fertőző betegségek kialakulását is. Télen nagyon fontos odafigyelni arra, hogy a táplálkozásunkkal elegendő probiotikum is jusson a szervezetünkbe, hiszen a hidegebb időszakban a betegségek is jobban terjednek.
A megfázás, a felső légúti betegségek, a hányással, hasmenéssel járó fertőzések kiküszöbölhetők, ha rendszeresen fogyasztasz probiotikumot tartalmazó ételeket, vagy étrend kiegészítőket. A joghurtok, sajtkrémek, érlelt sajtok, vajkrémek, túrókészítmények, valamint a savanyú tejszín bővelkedik probiotikumokban, ezért törekedj arra, hogy Te és a családod minden tagja elegendő mennyiséget fogyasszon el ezekből a tejtermékekből. Amennyiben nem fogyasztasz elegendő tejterméket, a szervezetedben lévő probiotikumok száma jelentősen lecsökkenhet. Ennek egyenes következménye lehet az immunrendszer gyengülése, emésztési panaszok jelentkezése, valamint a fertőzések megjelenése is. Ezért,
ha valamilyen okból nem fogyaszthatsz tejtermékeket, mindenképpen javallott a probiotikumos étrend kiegészítők fogyasztása, kúraszerűen. Probiotikumra nem csak a felnőtteknek, hanem a gyermekeknek is szükségük van, így már egészen kicsi korban is ügyelni kell a bélflóra állapotára. A tejtermékeken kívül a húsok, fermentált élelmiszerek és egyes italok is tartalmazhatnak probiotikumokat, így az a legokosabb, ha a „jó” baktériumokat színes, változatos és egészséges táplálkozással viszed be a szervezetedbe!