Fontos kiemelni rögtön az elején, hogy nem célunk ezzel a bejegyzéssel a plusz kilóval rendelkezőket az A-vitamin tictac szerű fogyasztására buzdítani, viszont fontosnak tartjuk megemlíteni, hogy hiánya hogyan befolyásolhatja a testsúlyt.
Egy 2012-ben megjelent publikációban, amiben a zsíroldékony A-vitamin (retinoidok) étrendi bevitelének fontosságát vizsgálták a nőknél, arra a következtetésre jutottak, hogy az A-vitamin csökkenti a TSH (pajzsmirigyet stimuláló hormon) és növeli a szabad T3 (aktív pajzsmirigy-hormon) értékét. Az A-vitamin ezen hatása kifejezetten mérvadó volt a túlsúllyal rendelkező nők esetében.
Egyre több tanulmány bizonyítja, hogy az A-vitamin ellátottság rendezése csökkentheti a szubklinikai pajzsmirigy-alulműködés kockázatát. Ismert, hogy a pajzsmirigy-hormonok a szervezet minden területére hatnak. Hatással vannak a fehérje-, zsír-, és szénhidrát anyagcserére, az energia forgalomra, a szív-, idegrendszer-, gyomor és bélrendszer működésére.
Tehát az A-vitamin a pajzsmirigyen keresztül közvetve hozzájárulhat olyan metabolikus folyamatokhoz, mint vércukor, testsúly stb. Az A- és D-vitaminok egymást támogatják a hasznosulásban. Aki csak D-vitamint szed, az tulajdonképpen A-vitaminhiányt okoz magának. Az A-vitamin ezenfelül erősíti a K2-vitamin hatását is, azaz együtt hatásosabban gátolják a lágyszöveti meszesedést.
Elég nagy zűrzavar van az A-vitaminnal kapcsolatban, aminek az egyik oka, hogy különböző A-vitamin formák eltérően hasznosulnak, továbbá, hogy az úgynevezett "mérgező" dózist a D- és K2-vitaminok kölcsönhatásainak figyelmen kívül hagyásával állapították meg.
Mindenesetre általános tanács, hogy béta-karotinból nem lehet túladagolni, míg preformált A-vitaminból igen. A szedhető felső limitet 10 ezer NE-ig javasolják, és sajnos az olcsóbb multivitaminokban preformált formában gyakran található is ennyi. Jobb vitaminokban retinil és béta-karotin kombináció szolgáltatja az A-vitamin bevitelt.
A májételek kis mennyiségben is kiváló és mindenki számára jól hasznosuló A-vitaminforrások (10 dkg máj több napra elegendő nemzetközi egység-NE “kész” A-vitamint biztosít). Mindenképp fogyassz tehát májételeket (heti rendszerességgel), valamint például édesburgonyát, sötétzöld leveles zöldségeket és sütőtököt a megfelelő A-vitamin bevitel érdekében.
1 darab (kb. 50 grammnyi) pecsenye-kacsamáj majd 20.000 NE A-vitamint biztosít, ráadásul cinkkel, rézzel, számos B-vitaminnal, szelénnel és vassal együtt. Egy 10 dkg-s szelet borjúmájban több, mint 30.000 NE-t találhatsz, mellette pl. kiváló adag B12-vitaminnal.