Ma már gyakorlatilag bármit elvégezhetünk online: dolgozhatunk, tanulhatunk és akár edzhetünk is, mégis sokan elzárkóznak az edzés vagy sportolás virtuális formájától. Nagyon is érthető ez a bezárkózós, lezárásokkal teli évek után. Az online edzés egyre inkább elterjedt és népszerű megoldásnak számít azok között, akik egészségesebb életmódra törekednek, de ugyanakkor nehezen találnak rá elégséges időt, vagy kényelmesebbnek tartják otthonról, a saját tempójukban végezni az edzéseket. A virtuális trénerrel való edzés első hallásra idegennek tűnhet, pedig valószínűleg mind vettünk már részt olyan online csoportos órán, ahol az edző élőben közvetítette az edzést. Vannak azonban a virtuális trénerrel való edzésnek egyéb típusai is, amely sokkal személyre szabottabb és interaktívabb, mint az online edzés. Nézzük hogyan zajlanak ezek az órák!
Az online edzés lényegében bárhonnan végezhető, ahol még elérjük a WiFi hálózatot. Tornázhatunk a lakásban vagy a teraszon, de akár a tengerparton is. Eszközigénye sem túl nagy, bár ez attól függ, milyen jellegű edzést választunk. A jógához elegendő lehet egy jógamatrac, esetleg egy gumiszalag, míg az erőnléti edzésekhez szükségünk lehet még súlyzókra is.
Az online edzés különösen vonzó lehet azok számára, akiknek szűkös a szabadidejük vagy a hagyományos kezdési időpontok sehogyan sem férnek bele az időrendjükbe.
Az online platformok számtalan edzésformát kínálnak: HIIT, saját testsúlyos edzés, pilates de akár még táncolhatunk is. Tényleg csak tőlünk függ mikor, mit választunk.
A videómegosztó platformok, mint amilyen a YouTube is, több ezer ingyenes online edzést kínálnak. Számos személyi edző tölt fel 40-60 perces, teljes testet átmozgató videó-edzéseket, ezzel is kedvet csinálva az általa kínált szolgáltatásokhoz. De találhatunk ingyenes videókat, amelyek kifejezetten egy-egy testrészt vesznek célba, max. 30-40 perces időtartamban. A kínálat tényleg szinte végtelen, így valószínűleg hosszú éveken át változatos edzéseket lehetne összeállítani ezekből a tartalmakból is. Egyetlen hátránya talán, már akinek ez számít, hogy semmilyen interakció nincs az edzővel. Viszont előny, hogy az előre felvett anyagokhoz bármikor hozzáférhetünk.
Ha ragaszkodunk egy konkrét programhoz vagy edzőhöz, akkor elő is fizethetünk a szolgáltatásra. Az előfizetésért cserébe folyamatosan hozzáférhetünk az online videótárhoz és azonnal láthatjuk a legfrissebb tartalmakat. Platformtól függően az előfizetés tartalmazhat további szolgáltatásokat is, például étrend ajánlást, online meditációs, relaxációs gyakorlatokat.
A virtuális tréner gyakorlatilag egy online személyi edző. Egy speciális alkalmazás vagy online platform segítségével másodpercek alatt kapcsolódhatunk a virtuális trénerünkhöz. A tréner lehet valós személy, aki élő közvetítésben vagy előre rögzített videók formájában vezet edzéseket, de lehet egy mesterséges intelligenciára épülő szoftver is, amely interaktív módon ad tanácsokat és útmutatást az edzések során.
Jelentős különbség az online edzéshez képest, hogy a virtuális trénerrel való edzés teljesen személyre szabott és interaktivitásra is van lehetőség. A virtuális edző nyomon követi a haladásunkat, tanácsokat ad és figyelembe veszi aktuális egészségi, lelki és mentális állapotunkat is.
Akárcsak az edzőtermi csoportos órák esetében, a virtuális tréner az online verzióban is figyelemmel követi a résztvevőket és a szükséges instrukciókkal látja el őket, például hogyan javítsák a tartásukat vagy miként végezzék helyesen a gyakorlatokat.
Virtuális trénert olyan speciális órákhoz is igénybe vehetünk, mint a futópados edzés vagy a spinning. Az ezekhez hasonló intenzív edzések esetén nagyon fontos az óra felépítettsége, a fokozatos terhelés és a folyamatos monitorozás. Mivel jelentősen terheli a szívet, ezért kiemelt szempont a pulzus kontroll alatt tartása, különösen, ha ritkán edzünk vagy jelentős túlsúllyal küzdünk.
Annál nagyobb szabadságot semmi sem adhat, mint az előre felvett online edzés, amit valóban akkor indítunk el, amikor van rá időnk. Ha szoftveres virtuális trénert fogadunk, akkor ezt a fajta szabadságot továbbra is szabadon élvezhetjük. Ha viszont a virtuális trénerünk élő személy, akkor bizony alkalmazkodnunk kell egymás időbeosztásához vagy az esetleges órarendhez, csoportos órák esetében.
Virtuális trénerrel, illetve virtuális edzéssel olyan edzőtermekben is találkozhatunk, amelyek egész napos nyitvatartást biztosítanak, így csak limitáltan van lehetőség az élő edzős órákra vagy egyáltalán nem alkalmaznak edzőket a csoportos órákhoz. Egy külön, csak ehhez az edzésformához berendezett, teremben elérhető az edzés, amely többnyire óránként indul.
Vannak már olyan kondigépek is, amelyekhez alaptartozék a virtuális tréner, ezúttal szoftveres verzióban. Nem csak az edzést vezényli végig, hanem a gép helyes használatát is bemutatja, valamint az elérhető programokról is tájékoztat, segít a választásban.
Az online és a virtuális tréner köztes megoldása, amikor egy applikáción keresztül kapjuk az instrukciókat. Ötvözi a két edzés típus előnyeit, hiszen: akkor sportolunk, amikor nekünk kényelmes, nincs helyhez vagy időponthoz kötve, ugyanakkor biztosítja a személyre szabott edzéstervet és az interakciót vagy a szakemberrel történő, időnkénti élő konzultációs lehetőséget is.