Biztos tapasztaltad már, mennyit tud javítani a hangulatodon, a közérzeteden, a teljesítményeden egy jól megválasztott zene. De vajon miért is van ez így és mit nyerhetsz mindebből? Miért jó a zene edzéshez, miért jó a zene mozgáshoz?
Amikor szomorú vagy, van, hogy jól esik melankolikus zenéket hallgatni - ez közel sem véletlen, hiszen ilyenkor úgy hat a zene az agyadra mintha együttéreznének veled, megértenének. A lassabb dallamok, vagy akár maga a szöveg is segíthet neked az érzelmek feldolgozásában.
De ugyanez igaz a motivációra is. Lehet, hogy kicsit fáradtabb vagy éppen az adott napon, rossz passzban vagy, le van ülve a hangulatod, nincs kedved semmihez. Aztán hirtelen meghallod a rádióban vagy a lejátszási listádon az egyik szeretett pörgősebb zenédet és szinte varázsütésre megváltozik az addigi borongós kedved: visszatér beléd az élet, tovább hallgatva pedig elérhetsz az ide nekem az oroszlánt is fokozatra.
A zene pozitív hatásainak biológiai háttere összetett és többirányú. A kutatások során több biológiai és neurobiológiai folyamatot azonosítottak, amelyek magyarázatot adhatnak a zene hangulatra, sportra gyakorolt pozitív hatásaira.
Már a fenti példákból is jól látszik és persze nyilván tapasztaltad is, hogy mennyire nem mindegy milyen zenére edzel.
De hogyan lehet összeállítani egy optimális listát?
Nyilván az egész alapja a tempó lesz. A tervezett pulzusszámot, ha párosítod a zene tempójával, tökéletesen fel fogod tudni pörgetni, illetve ki tudod hozni a maximumot a zene teljesítményre gyakorolt pozitív hatásaiból. Viszont, abban az esetben, ha ezek nincsenek összhangban teljesen, könnyedén előfordulhat ennek az ellenkezője is.
Gondolj csak bele: ezerrel benne vagy a szettedben vagy falod a kilométereket mondjuk úgy 140-es pulzussal, mire egyszer csak megszólal nyolcvanas évek egy igen lassú, szép, romantikától csöpögős lassú dallama... Hát még ha nem is ejted magadra a súlyt, vagy futsz az árokba, azért rendesen ki tudna billenteni.
A tökéletes lejátszási lista létrehozása edzéshez valójában nagyon egyszerű. Csak két dologra összpontosíts: a tempóra és az edzés típusára. Minél intenzívebbnek tervezed az edzést, annál lendületesebbnek kell lennie a zene tempójának.
A dal tempóját is ütés/percben mérik, lényegében pont úgy, mint ahogy meghatározzák a pulzusszámot. A zenei hajlamú vagy jó fülű emberek könnyebben megszámolhatják a BPM-et egy dalban – ha ezzel úgy érzed gondod van, használhatod segítségül a songbpm.com oldalt. Csak írd be a dal címét és megkapod annak BPM-jét.
Az alábbi lista pedig segíthet belőni az optimális BPM-eket különböző mozgástípusokhoz:
Abban az esetben, ha például intervallum edzést csinálsz, alakíthatod a lejátszási listádat úgy, hogy körülbelül lekövesse az intervalljaidat. Ha például olyan intervallumokat tervezel, ahol 3 percig gyorsan, 2 percig lassabban futsz összesen 30 percig, akkor ennek megfelelően, a dalok legyenek közel az intervallumok keretéhez. Ebben az esetben használhatsz egy gyors-közepes-gyors struktúrát.
Vagy nézzünk egy példát egy átlagos kardióhoz, milyen is lenne az ideális zene futáshoz:
A kardió lejátszási lista indulhat átlagos 100 BPM-ről, ami az első húsz percben lassan 130 BPM-re emelkedik. Ezután jöhet az edzés intenzív, 15-20 perces része, ami zeneügyileg elérheti a 160 BPM-et is. Ezután egy percnyi levegővétel egy körülbelül 110 BPM-es dallal, majd az elkövetkező negyedórában maradhat a 130 BPM. Ezután jöhet a jól megérdemelt nyújtás, ami alatt a BPM 130-ról 100 alá csökken.
Ez optimális összeállítás egy edzett kardiózónak.
Abban az esetben, ha például te inkább CrossFit-párti vagy, akkor egy 80 BPM-ről indíthatsz, 130 lenne körülbelül a csúcs, ahonnét ismét visszamegy 100 BPM-re.
Nyilvánvalóan zenei irányzatokba, vonalakba, stílusokba nem megyünk bele, hiszen senki sem egyforma, sőt, sokszor van, hogy az egyén is csalinkázik a különböző stílusok között.
A ritmus azonban csak az egyik figyelembe veendő paraméter, mivel az, amit a zene közvetít (öröm, düh, melankólia stb.), ugyanolyan fontos a dalok kiválasztásánál az edzések lejátszási listájához.
Általánosságban elmondható, hogy a zene választás nagyban függ nyilván az egyéni ízléstől, az edzés típusától és érdemes hozzá átgondolnod az edzéstervet is. A zene sokat segíthet edzés közben, amennyiben a megfelelő ritmusok a megfelelő időben érkeznek. A zenének fel kell töltenie, amikor elkezded tesztelni a határaidat; segítenie kell, hogy ki tudj tartani, amikor össze kell szorítani a fogadat. Ugyanakkor fenn kell, hogy tartson egy általános ritmust, ami képes durranni akkor, amikor mindent bele kell adnod. De lassulnia kell, amikor már a levezetés fázisában vagy vagy nyújtó, relaxáló gyakorlatokat végzel.
Egy biztos, a kedvenc számaid sosem hagynak cserben.