Rohanó világunkban egyre nehezebb a gondolatainkat összerendezni, többnyire egész nap pörgünk, az elménk sosem pihen. A napi munkából hazatérve is „agyalunk” vannak, akiknél már megjelentek az alvási problémák is. Stressz a mindennapokban, cikázó gondolatok, amelyek vagy a múlton, vagy pedig a jövőn járnak. Hogyan tudjuk mindezt megállítani? Megélni a jelent és átélni az „itt és most” érzését nem könnyű, viszont nem is elérhetetlen. Relaxációval, meditációval sokat javíthatunk rohanó tempónkon. Nemcsak lelkileg frissülünk fel, hanem számos pozitív fizikai, egészségügyi hatása is van annak, ha képesek vagyunk az ellazulásra!
A meditáció lényege a belső világunk felfedezése és megtapasztalása, ezáltal gondolataink, érzéseink megértése. Egy kis segítség a mindennapokban, amellyel egyensúlyt teremthetünk a külső és belső között, de fontos megjegyezni, hogy belülről kifelé és nem kívülről befelé haladva. A meditáció során megismerhetjük tudatunk mélyebb szintjeit felfedezhetjük a szellemi függetlenséget. Ebben a nyugtalan és zajos világban sok ember választja a megnyugvást, az elcsendesedést. Ennek lényege a belső csend és nyugalom felfedezése, amelyet rendszeres gyakorlás esetén már könnyedén érhetünk el. A mélyebb tudati szinteken történő ellazulás sokat segít abban, hogy a hétköznapok okozta stresszt csökkentsük, egyben mind szellemileg, mind pedig fizikailag felfrissüljünk. Már tudományosan is bizonyított a meditáció jótékony hatása. Meditáció közben lassul a légzésünk, ennek hatására lassul a szívverésünk, így csökken a vérnyomásunk, és nyugodt, ellazult állapotba kerülünk. Mivel meditáció közben az elme megnyugszik, pihen, így a meditáció segíti a koncentrációt, segít jobban fókuszálni, ezáltal fejlődik a memóriánk, jobban tudunk tanulni, emlékezni, és javulnak a kommunikációs képességeink.
Ennek következtében a rendszeres gyakorlás testünkre gyakorolt jótékony hatásait szinte képtelenség felsorolni!
Kezdőként persze nehéz eligazodni a rengeteg meditációs típus között, jobb, ha kikérjük egy tapasztalt ismerősünk, vagy szakember véleményét. Elsőre talán ideálisabb, ha rövidebb ideig próbálunk ellazulni, majd a gyakorlások rendszerességével növelhetjük az időtartamot. Nem árt, ha meditáció közben figyeljük a testünket, lelkünket, gyűjtsük a tapasztalatokat, hogy mi az, ami jólesik, mi az, ami már sok. A meditációval való ismerkedés kezdetén célszerű a vezetett ellazulást választani, így jobban fókuszban maradhatunk és nem utolsó sorban megtanulhatjuk a meditáció alapjait is. Ha kellemes zenére tesszük mindezt, az még többet segít. A tapasztalt „meditálók” természetesen már önállóan is tudják magukat vezetni, nehezebben zökkennek ki az ellazult állapotból.
Céljaink elérésére is alkalmas a meditáció, akársportról, akár karrierről, vagy bármilyen élethelyzetről legyen szó. Vannak olyanok is, akiknek például – a gyakori edzés mellett – a rendszeres meditáció segített egy hosszabb maraton teljesítésében. Mindez persze fordítva is igaz, vagyis azok a tevékenységek, amikbe bele tudunk feledkezni, segítenek egy dologra fókuszálni, kiváltják a meditatív állapotot, annak ellenére, hogy nem ülünk közben egyhelyben. Ilyen lehet például a kertészkedés, a futás, de akár a kötés vagy a makettezés is.
Fontos megjegyezni, hogy nem kell hosszú órákon át egy helyben ücsörögni a teljes ellazulás érdekében! Persze jó, ha legalább fél órára ki tudjuk kapcsolni a gondolatainkat, de kezdetnek tényleg elég 5-10 perc is. Így az izgő-mozgó típusoknak is lehet sikerélménye. Attól sem kell tartani, hogy unalmas egy-egy ilyen ellazulás, mert akár ingyenesen, akár előfizetéses konstrukcióban számtalan online meditációs fajtát találhatunk. Gondolatban elvonulhatunk tengerpartra, egy gyönyörű tisztásra, de akár egy szép erdőbe is. Választhatunk zenét, hangulatot is a meditációhoz. Teljesen természetes, ha a gyakorlás során gondolataink elkalandoznak, esetleg elveszítjük a fonalat párszor, a lényeg, hogy ezt fogadjuk el és engedjük útjára, így a meditáció könnyen folytatható és ugyanúgy hasznos lesz a hatása. Nem kell attól tartanunk, hogy sikertelenek leszünk, mert minden nap más, tehát egyik nap könnyebben megy az ellazulás, más napokon pedig lehet, hogy jobban oda kell figyelnünk testünk és lelkünk rezdüléseire.
A meditáció valóban nagy segítség a mindennapokban, de ehhez rendszeres gyakorlás szükséges. Megtapasztalhatjuk a tudatos jelenlétet, koncentrációt, ami hatalmas változásokat hozhat az életünkbe. Gyakorolhatjuk a tudatos teremtést is, hiszen olyan dolgokat, személyeket, helyzeteket hozhatunk be az életünkbe, amelyekre régóta vágyunk. Ha már belekezdtünk és rendszeressé tettük a gyakorlást, életünk sokkal pozitívabb és kellemesebb lesz, nyugodtabban és empatikusabban viszonyulunk embertársainkhoz. Nem beszélve arról, hogy jóval energikusabbak leszünk, ami igazán nagy segítség a mindennapokban!