Hogyan kell elképzelni egy virtuális futóversenyt

2023-04-24 20:04
2023-04-24 20:12
FittSport
Hogyan kell elképzelni egy virtuális futóversenyt

A virtuális világot nagyon sokan a legújabb kor egyik átkozni való jelenségének tartják, sokaknak azonban olyan lehetőségeket, élményeket kínál ez a fajta világ, amelyhez egyébként nem juthatna hozzá, vagy csak nagyon komoly erőfeszítések és anyagi lemondások árán. Ilyen lehetőségek a virtuális kihívások is, amelyeken belül azokkal a kihívásokkal foglalkozunk az alábbiakban, amelyek nem az öncélú szórakoztatással, hanem a sporttal vannak összefüggésben. Természetesen ezen kihívások közül elsősorban, természetéből adódóan a legnépszerűbb szabadidő sporttal, a virtuális futóversenyekkel érdemes közelebbről megismerkedni. Ezeket a virtuális kihívásokat lehet szeretni, és természetesen lehet ellenérzésekkel fogadni. Egy azonban biztos. Népszerűségük napról-napra nő, egyre több ilyen virtuális versenyeket szervező cég jelenik meg a piacon és nagyon sokaknak ad „keretet” az ezekre a versenyekre történő felkészülés, illetve maguk a versenyek is.

Egy kis virtuális futás történelem

Amikor a virtuális kifejezést használjuk, akkor első hallásra furcsának tűnhet történelemről beszélni, pedig ha jobban belegondolunk, hazánkban már az 1980-as években megjelent a „Fusd körül az országot” mozgalom, amelyben több mint 2 000 kilométert kellett teljesíteni a résztvevőknek. Természetesen itt sem ténylegesen arról volt szó, hogy egy startpisztoly jelére indultak meg a résztvevők az országhatár mentén róni a métereket, hanem mindenki akkor futott és ott, ahol neki a legkényelmesebb volt, csak éppen jegyzetelni kellett a megtett kilométereket, és ha valaki teljesítette az egészen pontosan 2242 kilométert, akkor győztesnek vallhatta magát. Jogosan vetődik fel a kérdés, hogy ennek vajon mi értelme volt. A válasz pedig rémesen egyszerű, és éppen ugyanaz, mint a mai virtuális futóversenyek esetében.

A virtuális futóversenyek népszerűsége napról-napra növekszik, történelme a nyolcvanas évekig nyúlik vissza, az első „Fusd Körül az országot” versenyig.

Keretet ad az edzéseknek a virtuális megmérettetésre való felkészülés

Sokan vannak, akik önszántukból, saját maguk által megfogalmazott célok érdekében képesek a rendszeres testmozgásra. Viszont ennél is népesebb azoknak a tábora, akiknek szükségük van arra, hogy meghatározott keretek és az esetek többségében mások által meghatározott célok érdekében teljesítsék az edzéseket. Ezek a célok pedig ma már néhány kattintással könnyen elérhetőek, hiszen a világ szinte minden táján a legkülönbözőbb virtuális kihívásokkal találkozhatunk, például futóversenyek formájában. A leggyakoribbak a maratoni és a félmaratoni távok, de természetesen bőven akadnak olyan extrém kihívások is, amelyek egy-egy ikonikus útvonal, vagy éppen egy-egy ország, vagy város körbefutásáról szólnak. A virtuális futóversenyek sokszínűségét mi sem bizonyítja jobban, minthogy széles paletta van az időbeni korlátokban is, hiszen van, amikor csak néhány óra, de olyan is akad, amikor több nap, vagy akár több hét áll rendelkezésünkre a virtuális táv teljesítésére. Első körben tehát érdemes kiválasztani azt a versenyt, amely egyrészt ténylegesen kihívást jelent a számunkra, másrészt valami oknál fogva szimpatizálunk az adott szervező céggel, esetleg az általuk felajánlott „virtuális dicsőséggel”, vagy éppen karitatív céljaival. E versenyszervezők ugyanis a befolyt nevezési díjak egy részét általában valamilyen előre meghatározott karitatív szervezetnek ajánlják fel, akik viszont már a valódi életben segítenek a rászorulóknak.

A virtuális futóversenyek népszerűsége napról-napra növekszik, hiszen lokációtól és időponttól függetlenül bárki részt vehet a felkészülésben és a versenyen.

Hogyan érdemes felkészülni egy virtuális futóversenyre?

Ha kinéztük magunknak a megfelelő megmérettetést, akkor érdemes egy edzéstervet összeállítani. Nagyon sok versenyszervező cég egyébiránt már kész edzéstervekkel várja a nevezőket. És tulajdonképpen itt szembesülhetünk először valójában azzal, hogy mi is az értelme a virtuális futóversenyeknek. Hirtelen értelmet találunk az edzésekben. Akkor, ha nincs elég időnk arra, hogy kimenjünk a természetbe, vagy nincs a közelünkben megfelelő minőségű futópálya, akkor azért, hogy valóban megfelelő edzésbe tudjuk magunkat tartani, érdemes beszerezni egy futópadot, így sem időjárási körülményekhez, sem pedig időhöz nem vagyunk kötve. Arról nem is beszélve, hogy magát a virtuális futóversenyt is teljesíthetjük az otthonunkban egy futópad segítségével.

A virtuális futóversenyek népszerűsége napról-napra növekszik, hiszen lokációtól és időponttól függetlenül bárki részt vehet az adott kihívás teljesítésében.

Közösségi visszacsatolás, mint motivációs tényező

A hab a tortán, természetesen maga a virtuális kihívás teljesítése. A szervezők általában úgy határozzák meg a feltételeket, hogy minél több ember számára jelenthessen sikerélményt a versenytávok teljesítése. Vannak olyan szervezők, akik ezt valóságos, kipostázott érmekkel, vagy éppen csak virtuális oklevelekkel honorálják. És itt jön e virtuális kihívások másik nagy motivációs tényezője. A versenyzők, ugyanis büszkék az általuk elért teljesítményre, amelynek eredményét meg tudják osztani a közösségi média felületein, így az ismerősöktől, barátoktól is be lehet gyűjteni a gratulációkat.

 





i