A fitnesztermek átmeneti bezárása miatt sokan próbálják otthon megoldani a napi edzésüket, de nem mindenkinek van lehetősége súlyokkal felpakolni vagy éppen betárazni azokból. Emiatt egy kicsit hely- és pénztárca-barátabb megoldásokra van szükség, az edzések nehezítéseként különböző ellenállású gumiköteleket, szalagokat alkalmaznak.
Ám sokszor látni edző csoportokban gumikötelek által elszenvedett „harci sérüléseket”. Ha te sem szeretnéd a homlokodon díszelgő csíkkal tölteni az ünnepeket (sem), akkor fogadj meg pár hasznos tippet tőlünk!
1. Első helyen a minőség áll. Nem véletlen, hiszen különböző gyártók különböző anyagvariánsokból készítik termékeiket. Így amíg fazonra, kinézetre ugyanúgy néznek ki, a két gumikötél használat közben valójában másként viselkedik. Az egyik lehet egy lágyabb textúrájú, rugalmasabb, addig a másik jóval merevebb. Az utóbbi hátránya, hogy sokkal hamarabb elfárad, mint rugalmas társa, könnyen berepedezhet, vagy különösebb felületi sérülés nélkül egyszer csak elszakad, meglepve és megcsapva ezzel a felhasználóját!
2. Az előzőből kifolyólag a túl régóta használt gumikötél is hasonló módon elfáradhat. Edzés előtt ellenőrizd le az állapotát, és ha lehetőséged van, tartsd zárható műanyag dobozban és közvetlen napfénynek, hőnek ne tedd ki. Azt már említenünk sem kell, hogy láthatóan sérült kötéllel inkább ne kísérletezz.
3. Figyelj oda hova rögzíted! Ha ajtóra, akkor zárd be az ajtót, vagy tegyél az ajtó elé figyelemfelkeltő belépni tilos jelzést, hogy véletlenül se nyissanak rád. Olyan helyre se rögzítsd, ahonnét könnyen lepattanhat / lecsúszhat, illetve ha talpad alatt akarod fixálni, akkor vagy hurkold át a lábfejeden, vagy rögzítsd bokapánthoz, vagy fűzd át azon.
4. Erőnlétedhez és az adott gyakorlathoz megfelelő ellenállású gumikötelet használj. Általában feltüntetik, hogy körülbelül hány kiló terhelésnek felel meg az adott gumikötél ereje. Ezzel nem csak a szakadást, de az idő előtti elhasználódást is megelőzheted.
5. Gyakran előfordul az is, hogy a sportoló kezéből csúszik ki. Érdemes bizonyos gyakorlatokhoz olyan kötelet választanod, ami rendelkezik markolattal / fogantyúval.
6. Kerülj olyan gyakorlatokat, mint például evezés gumikötéllel a talajon nyújtott lábbal ülve, legalábbis ne úgy végezd, hogy a kötelet a talpad tartja, helyette inkább fixáld valamihez, amiről kevesebb esélye van lepattanni/lecsúszni.
7. Próbáld rendeltetésszerűen használni! Gumiszalag esetén ne köss rá csomót, azért hogy például bele tudj lépni, inkább válassz helyette kör alakú típust.
Természetesen tudjuk, hogy nem lehet mindig 100%-osan odafigyelni, viszont kis körültekintéssel a sérülések többsége megelőzhető. Vigyázz magadra otthon is!