Hogyan táplálkozz nap, mint nap, ha egészséges szeretnél maradni?

2015-01-12 15:44
2018-10-06 07:39
FittSport
Hogyan táplálkozz nap, mint nap, ha egészséges szeretnél maradni?
Köztudott, hogy az egészséges táplálkozás alapja az, ha rendszeresen étkezünk a nap folyamán. Sokan ezt úgy viszik véghez, hogy reggel, délben és este fogyasztanak, valamilyen egészséges ételt. De vajon napi háromszori étkezés valóban elég lenne? A napi háromszori étkezés sok ember esetében nem elegendő, hiszen így két étkezés között elég sok idő telik el. A szervezetnek folyamatosan szüksége van „üzemanyagra”, vagyis tápanyagra annak érdekében, hogy az anyagcsere folyamatok zavartalanul tudjanak működni. Éppen ezért, az egészség megőrzése érdekében sokkal okosabban teszed, ha napi háromszori étkezés helyett, öt alkalommal veszel magadhoz ételt.

Ez reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna és vacsora keretein belül történjen meg. A tízórai vagy uzsonna nem azt jelenti, hogy nagy adag étellel kellene csillapítanod az étvágyadat, hiszen nem az a cél, hogy elhízz. Ezért, tízóraira és uzsonnára fogyassz el némi gyümölcsöt, vagy joghurtot, esetleg nyers zöldséget, hogy a farkaséhséget el tudd kerülni. Reggelire általában bevett szokás az, hogy nagy mennyiségű szénhidrátban gazdag ételt veszünk magunkhoz.

Péksütemény, kávéval, netán kakaóval és máris biztosítjuk magunknak a reggeli energiát. Igen ám, de azzal viszont nem számolnak az emberek, hogy a hatalmas szénhidrátbevitel nem kívánt folyamatokat okoz a szervezetben. A hasnyálmirigyet ugyanis, az óriási adag szénhidrát szinte sokkolja.

A vércukorszint először jelentősen megnő, majd hirtelen le is esik, ami a délelőtt folyamán farkaséhséget okozhat. Ezért, nem mindegy az, hogy reggelire milyen ételeket fogyasztunk el. Fontos, hogy a reggelire bevitt szénhidrát lassan felszívódó legyen, tehát lényeges, hogy a hasnyálmirigyet ne sokkoljuk már korán reggel.

Fogyassz hát az egészséged és a testsúlyod megőrzése érdekében minden reggel müzlit, aszalt gyümölcsöt, olajos magvakat, valamint nyers zöldségeket. Ezután, délelőtt következhet a tízórai, amelyet bőséges folyadékfogyasztással ki is válthatsz, ha semmiképpen sem bírsz enni. Fogyassz frissen facsart gyümölcs vagy zöldséglevet, hiszen ezek rosttartalmuk miatt kellemes teltségérzetet okoznak, így farkaséhség jelentkezése nélkül kibírhatod egészen az ebédig.

Egy könnyű ebédet követően, uzsonnára fogyassz ismét gyümölcsöt, vagy rostos zöldség és gyümölcslevet, majd a napodat zárd egy szintén könnyű, rostanyagban és fehérjében gazdag vacsorával. Amennyiben a táplálkozásodat az egészséges életmód alapjait követve állítod össze, biztos lehetsz benne, hogy sokkal egészségesebbé s energiával telibb lehetsz!




i