Egy nő életében az egyik legszebb szakasznak kétségtelenül a várandósságot tekinthetjük. Ám a várandósság ezzel együtt igen felelősségteljes időszak is, hiszen a leendő édesanyának kifejezetten oda kell figyelnie arra, hogy a testében fejlődő magzat tökéletesen növekedhessen.
Ezért, nagyon oda kell figyelni arra, hogy mit fogyaszt a kismama a terhességét megelőzően, valamint a várandósság ideje alatt. Fontos, hogy a kismama felkészítse a szervezetét a szülésre, majd az azt követő szoptatási időszakra. Az egészséges életmód követésével mindezt könnyedén véghez lehet vinni. De lássuk, miről is van szó pontosan!
Fontos például az, hogy a kismama napi kalória bevitele egyénileg legyen meghatározva. Az ugyanis, hogy mennyi energia bevitelre van szüksége a szervezetnek, attól függ, hogy hány éves a kismama, milyen fizikai erőnléttel rendelkezik, mekkora volt a fogantatás előtti testsúly, valamint a tápláltsági állapot is nagyon fontos szerepet játszik a napi kalória bevitel meghatározását illetően. Általános tévhit az, hogy egy kismamának két ember helyett kell ennie.
Ez azonban nem így van, hiszen egy kismamának csupán 300 kalóriával több energiára van szüksége a várandóssága alatt. Mindez nagyjából fél liter tejnek és 100 grammnyi sajtnak felel meg, vagyis koránt sincs szükség arra, hogy ebédkor, vagy vacsorák alkalmával dupla adag ételt fogyasszanak el a kismamák.
A „kettő helyett evés” az, ami igen sok problémát tud okozni a terhesség és a szülés alkalmával. A testsúly rohamos ütemben történő gyarapodása ugyanis, nem csupán lelkileg viseli meg a kismamát, hanem testileg is.
A terhesség alatti elhízásnak következménye lehet például a cukorbetegség és a magas vérnyomás kialakulása is, ezért törekedni kellene arra, hogy a várandósság alatt felszedett kilók száma ne haladja meg a 9-12 kilogrammot. Ekkora súlygyarapodás még normálisnak tekinthető, 12 kilogramm fölött azonban már érdemes elgondolkodni azon, hogy nem kellene-e életmódot váltani. Egy kismama naponta legalább 4-5 alkalommal étkezzen, az egészséges életmód szempontjait figyelembe véve.
Változatos és kiegyensúlyozott táplálkozással számos terhesség alatti megbetegedés és komplikáció elkerülhető. Ügyelni kell arra, hogy étkezésenként csupán kis mennyiségű étel kerüljön a tányérra, vagyis a tűlevést mindenképpen el kell kerülni. Te hogyan táplálkoztál a terhességed alatt? Esetleg éppen várandós vagy? Odafigyelsz arra, hogy mikor, mit és mennyit eszel?