Aki valamely otthoni kardióberendezés vásárlására szánja el magát, elsőként általában a szobakerékpárral kezd „szemezni”. A géppalettát végigböngészve a leendő vevő e termékcsaládban találkozhat a legszélesebb választékkal – de az eltérések, a tudás- és minőségbeli különbségek is itt a legszembeötlőbbek.
Mint minden más fitneszberendezés, így a szobakerékpárok gyártása és értékesítése terén is széles a választék, és nagyon nagy kontraszt alakult ki az árak és a minőség tekintetében. Manapság már kizárólag az otthoni használatra szánt eszközöket tekintve is elmondható, hogy a szobakerékpárok ára a tízezer forintos nagyságrendtől egészen a félmillió forint feletti kategóriáig terjed. Az újabb, technikai és kényelmi célokat egyaránt szolgáló megoldások egyre jobban szélesítik a palettát, és még nehezebbé teszik a döntést a megfelelő gép mellett.
A manapság kapható modern szobakerékpárok már mechanikus vagy motoros mágnesfékkel vannak ellátva, melynek rengeteg előnye van elődeikkel szemben, például – mivel a „fékberendezés” elemei nem érnek össze – nincs alkatrészkopás, a működtetésük szinte teljesen hangtalan, a lábak mozgása, ill. a pedálok hajtása pedig folyamatos. A mechanikus fékrendszerű gépeken a mágnesfék mozgatása, s ezzel a terhelési szint változtatása a felhasználó feladata, amelyet a terhelésszabályzó forgatógombk segítségével állíthat be a kívánt mértékben.
A szervómotor vezérlésű szobabiciklik esetében ezt a munkát rábízhatja a computerre, amely egy elektromos motort vezérel, tehát a berendezésben elhelyezett mágnes ezáltal kerül közelebb vagy távolabb az Ön által mozgásra késztetett lendkeréktől. A gyártó cégek ezeket a masinákat már különféle edzésprogramokkal is bővítik, melyek használatakor kerékpározás közben nem kell a terhelési szinteken változtatnia, mert ezt Ön helyett az elektronika végzi el. Kiválaszthatja, hogy milyen jellegű edzést szeretne végezni, és a kijelző tájékoztatást nyújt, arról, hogy hol tart a „kerékpár túrában”. A program repertoár a legtöbb esetben tartalmaz úgynevezett kardió-edzésprogramot, vagy más néven pulzusvezérelt programot is. Ennek használatakor a gép az előre beállított pulzusszámot figyelve úgy fogja változtatni a terhelést, hogy az Ön szívfrekvenciája a mozgás közben mindvégig állandó maradjon – ezáltal segítve egy „tökéletes” edzés kivitelezését.
Az ergométerek a szobakerékpárok között a legmodernebb technológiát képviselik. Akár otthoni, akár fitnesztermi („ipari”) célra tervezett modellekről legyen szó, karosszériájuk mögött az elektromágneses- indukciós (más néven: örvényáramos) rendszernek nevezett technika dohog. Az elektronikának köszönhetően Önnek lehetősége van a különböző programok között csemegézni, illetve a pulzusvezérelt edzésprogramok megléte az egyik feltétele annak, hogy egy szobakerékpárból ergométer váljon.
Az elnevezés- és funkcióbeli különbség nem csupán a terhelést biztosító indukciós megoldásnak köszönhető, hanem az egyes nehézségi fokozatok beállítási módjának is: míg a fent bemutatott szobakerékpárok esetében 1–10-ig, vagy estenként 1–15-ig skálán lehet beállításokat eszközölni, addig az ergométerek használatakor a leadandó teljesítményszintet Watt-ban határozhatja meg. Így ezek a berendezések terápiás célokra is kiválóan alkalmazhatók, hiszen a prevencióval és/vagy rehabilitációval foglalkozó szakemberek (pl. kardiológus, sportorvos, gyógytor- nász, stb.) az előírt terhelés mértékét mindig e mértékegységben adják meg.
Az ergométerek a pedálfordulatszámtól függően változtatják a terhelésüket. Ha a megfelelő időt rászánva körüljárja a teljes kerékpárválasztékot, három jellemző „felépítménnyel” ismerkedhet meg. Közülük a legnépszerűbb a hagyományos kialakítású szobakerékpár – nem véletlen, hogy a szobakerékpár szó hallatán mindenki ezt képzeli legelőször maga elé, és egyben ez jelenti a legnagyobb mennyiségben eladott csoportot is.
Komfortosabb testvérét, a háttámlás szobakerékpárt elsősorban gerincpanaszokkal küzdők személyek számára fejlesztették ki, de mára – felfedezve a vevők kényelmi szempontjait – egyes cégek már önálló sorozatokat gyártanak belőle. Áruk magasabb, mint az előbb említett „sima” kivitelű gépeknek, amely részben az ülés speciális kialakításának köszönhető.
A konzervatívabb beállítottságú felhasználók mellett akár a teremkerékpározás (Spinning) iránt érdeklődők is megtalálhatják az otthoni bringák között a nekik valót. Az indoor cycling-hoz használatos kerékpárok felépítéséhez kísértetiesen hasonlító otthoni berendezések egyre népszerűbbek.A szobabiciklik ezen válfaját általában azok a kényelemszerető, de megrögzött hobbibiciklisták részesítik előnyben a vásárláskor, akik esőben, hóban és hidegben nem szívesen merészkednek ki az országutakra. Választásuk nem véletlen, mivel csupán ennek a kerékpártípusnak a váza állítható be a versenykerékpárokhoz hasonlóan, a legkülönbözőbb vázméretet imitálva és a nyerget a felhasználó comb- és felsőtesthosszának megfelelően pozícionálva.
Technikai újdonságokban manapság nincs hiány a szobakerékpárok között sem! Az eladási slágerlisták azt mutatják, hogy a vásárlók nagy részének a kényelem legalább annyira fontos, mint a külcsín. Az esztétikumnak kiemelt jelentősége van abban az esetben, ha eszközét nem a leghátsó szobában, hanem például nappalijának berendezési tárgyaként kívánja felállítani.
Ha a gépnek nemcsak szobadíszként kell funkcionálnia, hanem rendszeresen, és alkalmanként hosszabb időtartamban is használni fogja, akkor nagyon fontos a megfelelő ülés kiválasztása, akár a klasszikus, akár a háttámlás vagy a teremkerékpár- formavilág áll közel Önhöz. A versenykerékpárok után immár a szobabiciklik piacán is megjelentek a rendkívül kényelmes zselés nyergek, amelyek felső rétegébe cirka egy centiméter vastagon egy speciális anyagot injektálnak. Az anyag a ránehezedő súly hatására az Ön hátsó feléhez idomul, és felveszi annak formáját.
A puha ülőfelület mellett a térdízület vagy a gerinc épségének megóvása (vagy éppen jótékony hatású terhelése) érdekében nagy jelentősége van az előrébb-hátrébb állítható nyeregnek vagy a vízszintesen és függőlegesen pozícionálható kormánynak, amelyek segítségével megváltoztathatja a kerékpár egész ergonómiáját. Arra nincs előírás, hogy a kormányra dőlve, vagy (akár a régi idők triciklijein) teljesen függőleges felsőtesttel jobb-e tekerni – ha mindkettőt egyenes háttal teszi, semmiféle gerincbántalmat nem idézhet elő, akármilyen hosszan és gyakran végzi a kerekezést.
A technikai újdonságok közül a legkiemelkedőbb talán az úgynevezett önáramos konstrukció, amely a hajtáskor termelt energiát alakítja át és hasznosítja a terhelésszabályzáshoz és a kijelző működtetéséhez. Ezekről a modellekről fontos tudni, hogy kijelzőjük mindaddig néma és sötét, amíg néhány pedálfordulat után önmaguktól be nem kapcsolódik a monitort működtető automatika. Mint minden más kardiogép esetében, így a szobakerékpárokra is igaz, hogy helyváltoztatásuk sem jelenthet gondot, hiszen adott szögben megdöntve, és a berendezés súlyát a szállítókerekekre áttéve a terméket könnyedén ide-oda helyezhetik az egyébként stabil „drótszamarat”.