Az aktív életmód és a rendszeres testmozgás fontos része egészség megőrzésének, aminek sem az időjárás, sem az öltözet nem szabhat határt. Az ember sokszor hajlandó alábecsülni, mennyire fontos szerepe van a megfelelő sportruházat kiválasztásának. Ezzel általában csak akkor szembesül, amikor már vette mind a fáradtságot, mind az energiát és tőkét arra, hogy a mackóalsóról és pamut pólóról igazi technikai ruházatra nyergeljen át.
Pedig valójában ég és föld lehet a kettő. Garantáltan jobban fogod élvezni egy arra alkalmas öltözetben az edzéseket, mivel nemcsak a kényelemről, de a biztonságról és hatékonyságról is gondoskodik. Nézzük is, miért fontos a megfelelő sportruházat kiválasztása, milyen tulajdonságokra érdemes odafigyelned, és hogyan választhatsz megfelelő cipőt a különböző sporttevékenységekhez.
A technikai sportruházatot kifejezetten sportoláshoz és fizikai aktivitáshoz tervezték, természetesen ezen belül szerepelnek a sportági specifikációk. Ezek a ruhadarabok különféle tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyek egyaránt szolgálják a kényelmet és a teljesítményt. A technikai sportruházatot általában a légáteresztő anyagok, síkvarratok, nedvesség elvezetését szolgáló textilek jellemzik, hogy a lehető legnagyobb kényelmet tudják biztosítani viselője számára.
Az edzés során a kényelem és a funkcionalitás elengedhetetlen. A megfelelő sportruházat segítségével javíthatsz a teljesítményen és csökkentheted a sérülések kockázatát. Ilyen kulcsfontosságú tényezők, amiket érdemes figyelembe venned, például:
1. Légáteresztő képesség: a jó sportruhának rendelkeznie kell a megfelelő légáteresztő képességgel, hogy segítse a tested hűtését és a nedvesség elpárologtatását, amely az izzadás során keletkezik. Egy kiadós edzés során biztos tapasztaltad már, hogy milyen érzés egy sima mezei pólóban leizzadni... egyszerűen tapad hozzád a ruha, érzed, hogy már csurog belőle a víz, amivel csak-csak meg tudnál még birkózni, no de amikor már kellemetlenül hideggé válik, esetleg még a menetszél vagy a szellő is rásegít, már egyáltalán nem kellemes viselet - ráadásul könnyedén meg is fázhatsz a nedves ruhában.
Vagy vegyünk példának egy teljesítménytúrázót, aki hosszú időn és kilométereken át menetel, majd az egyik pihenőponton megáll, hogy szusszanjon és frissítse magát. Amikor már nem végez aktív fizikai munkát, a vizes holmi egyszerűen kényelmetlenné és hideggé válik. Arról már nem is beszélve, hogy mi van, ha mindez a zoknijával történik! A nedves zokni egyenes út a hólyagokhoz és sebekhez. Hiszen, gyakorlatilag kiázik benne a bőr, ezáltal nagyon könnyedén sérülékennyé válik. Így tehát, akik több órás sporttevékenységet végeznek, számukra az olyan zokni és lábbeli alapvető fontosságú, ami kellő légáteresztő képességgel, nedvességelvezetéssel bír.
Másik fontos része a sportruhák légáteresztésének az az, hogy amennyiben nem optimálisan légáteresztő az anyag, te sem fogod tudni úgy leadni a munkavégzés során megemelkedett hőmennyiséget. Ennek köszönhetően nem csak befülledsz, de a teljesítményed is romlani fog, hiszen könnyebben túlhevülhetsz.
2. Nedvességkezelés, vízállóság: és ha már nedvesség - nem csak belülről ázhat el a sportruha. Kültéri edzések során gondoskodni kell arról, hogy esős időben se ázz bőrig. Erre nagyon jó vízlepergető anyagokat fejlesztettek már ki, amik annak ellenére, hogy vízzáróak, mégis meg tudják őrizni a légáteresztés, vagy mondjuk úgy, a párologtatás lehetőségét. Így tehát már az eső sem lehet kifogás a testedzés ellen!
3. Szélvédelem: kültéri edzéseknél, sportoknál szintén irdatlanul fontos, hogy védd magad a széltől, ami jelentősen sokat ronthat a komfortérzeten, rosszabb esetben az egészségen is. A jó minőségű széldzseki például szigetel, így melegen tartja a testet hideg időben, ugyanakkor légáteresztő, ami segít elkerülni a túlmelegedést. Mondhatni kifelé enged, de befelé már nem.
4. Kompressziós zoknik, harisnyák: hosszú távú sporttevékenység során túrázók, biciklisek, futók sokszor előszeretettel használják, hiszen javítják a vérkeringést a lábakban, ami hatékonyabbá teheti a munkavégzést, csökkenthetik a fáradást, támogathatják a stabilitást, hozzájárulhatnak a gyorsabb regenerálódáshoz. Viszont nem feltétlenül szükségesek, optimálisak mindenki számára.
5. Funkcionalitás: A ruházatnak alkalmasnak kell lennie az adott sporttevékenységhez. Például a futáshoz kiválasztott ruha más tulajdonságokkal rendelkezik, mint egy edzőtermi vagy erőedzéshez szükséges. Minden sportágnak megvannak a maga sajátosságai, amire a gyártók igyekeznek is figyelni, ezáltal neked már csak annyit érdemes szem előtt tartanod, hogy a sportágadnak megfelelő öltözetet válassz. Hiszen egy szivaccsal bélelt biciklis nadrággal mégis csak komfortosabb kilométereket letekerni, mint egy sima futó vagy jóga naciban.
6. Elaszticitás, rugalmasság: Vannak sportágak, ahol az anyag rugalmasságának fontos szerep jut, hiszen sokkal kényelmesebbé válik például a hajlékonysági elemek gyakorlása, jóga vagy pilates közben egy könnyed rugalmas sportruházatban. Ugyanígy más sportágakra is igaz, hogyha kellő rugalmasságot biztosít, nem fog hátráltatni a mozgásban. A túl merev, feszes ruha nem csak megnehezíti a mozdulatokat, de akár ki is dörzsölheti a bőrödet.
7. Varratok: ha már említettük a dörzsölést, nem mehetünk el egy olyan aprónak tűnő dolog mellett, mint maguk a varratok. Elérhetőek ma már varratmentes sportruhák, sík varrattal készültek. Ezek mindegyike a kényelmet, a rugalmasságot, a jobb légáteresztést és a dörzsölések csökkentését támogatják.
8. Sportmelltartó fontossága: inkább külön kategóriát képvisel, de nők számára a biztos tartás nagy kényelmet jelent - különösen a dús keblű hölgyeknek, vagy a fájdalmas mellfeszülési időszakok során. Ráadásul könnyen mosható, az optimális légáteresztésnek hála nem irritálja a mellek alatti vagy közötti érzékeny bőrt, nincs benne merevítő, ami az edzés során odébb vándorolhatna és kellemetlenül megnyomhatná az érzékeny mirigyeket, szöveteket.
9. Minőség: A minőségi anyagokból készült sportruházat tartósabb és ellenállóbb a terhelésekkel szemben. Egy jobb minőségű sportruházat lehet ugyan, hogy többe kerül, de nem csak a sporttevékenységet teszi élvezetesebbé, hanem tovább is fog szolgálni, mint gyenge minőségű társa, ami kevésbé bírja az igénybevételt.
A megfelelő sportcipő kiválasztása hasonlóan fontos, mint a ruházaté, ha csak nem fontosabb. A választék igen széles skálán mozog. Nade mi mindenre kell figyelni egy jó cipő kiválasztásánál?
1. Lábboltozat: Választhatsz a lábfejed adottságaihoz mérten cipőt, például pronáló (befelé dőlő), szupináló (kifelé dőlő), normál lábra. Ezeknek előnye, hogy az újra és újra ismétlődő becsapódások erőhatásaitól védik az ízületet azáltal, hogy minél inkább az optimális szögben tartják a lábat. Ezért érdemes leellenőriztetni, te melyik típusba tartozol.
2. Sarokmagasság: értelemszerűen nem a tűsarkúakra gondolunk jelenleg... A sarok emelése csökkenti a sarkakra eső terhet, kényelmesebbé teszik az elrugaszkodást. Azonban arra érdemes figyelni, hogy a hosszú távon a kelleténél emeltebb sarok rész miatt könnyen előre csúszhat a lábad a cipőben - ami főként a nagylábujjra ható nyomás miatt - egy idő után elég kényelmetlenné teheti a sportolást.
3. Talpak rugalmassága, recék: mindig gondold át, milyen terepen fogod használni a cipőt és milyen célra. Feltehetőleg egy merev talpú túracipő közel sem lesz kényelmes az aszfaltos úton való futkározáshoz, ahova sokkal inkább illene egy rugalmas, tompító hatású kivitel. A recéknek is megvan a maga funkciójuk: egy recésebb cipő sokkal jobban fog tapadni a saras úton is, míg egy síktalpú cipő ott csak hátráltatna.
4. Szármagasság: a magasabb szárú cipők támasztják a bokát, és nagyobb védelmet nyújtanak a cipőbe betolakodó hívatlan vendégektől, mint amilyen például túra közben az apró bogáncsok, kavicsok, vagy homok lehetnek.
5. Anyag: mint korábban már tárgyaltuk, a légáteresztés, nedvességzárás és -elvezetés a cipőnél is különösen fontos. De különböző sportágaknál a cipőkön különböző helyen lehetnek megerősítések. Például, amíg egy sima futópados futáshoz elegendő egy rugalmas talpú, jól szellőző, textilborítású cipő, addig terepfutásra már sokkal inkább alkalmas lesz egy merevebb talpú kivitel, aminek felső textilrésze megerősítéseket kap, ami védi a lábujjakat vagy a lábfejeket, nem csak az ütésektől, de például apróbb szúró ágaktól is.
Így tehát, ha sportruházat-választás előtt állsz és egy igazi technikai ruhát szeretnél, mindig alaposan gondold át, milyen sportra fogod használni, milyen körülmények között: kültéren, beltéren, milyen talajon (homok, földút, sziklás, füves, tornatermi, salak stb.), milyen egyéni szükségleteid vannak (bokatartás, rugalmasság stb.)
Az edzés során az optimális sportruházat, cipő növeli a kényelmet és a teljesítményt, valamint csökkenti a lehetséges sérülések kockázatát. A technikai sportruházatok és cipők speciálisan az aktív életmódhoz lettek tervezve, annak érdekében, hogy segítsenek minden edzésből a legtöbbet kihozni. Így tehát ne sajnáld rászánni az időt a számodra megfelelő ruha és cipő kiválasztására, hiszen ezáltal teljes komfortban és biztonságban élvezheted az edzéseidet.