„Sportolni elkezdeni soha nem késő!”- tartja a bölcs mondás, amelyet az idő múlásával bizony egyre szkeptikusabban fogad az ember. Aztán jön egy élethelyzet, amely rádöbbent bennünket, hogy az egészségünk érdekében ideje lenne megmozdulni, vagy jön egy újévi fogadalom, vagy bármilyen egyéb alkalomkor megfogadható „sorsfordító” gondolat. Vagy csak éppen látunk egy kis filmet, amelyben egy nő 70 éves korában, amikor már az első dédunokái is jelen vannak a születésnapján, elhatározza, hogy lefutja a maratoni távot mindenfajta atléta múlt nélkül és két évvel később ő lesz a legidősebb indulója egy fél-maratoni versenynek, amelyet aztán sikeresen teljesít is. Nem lehet tudni tehát, hogy mi az az élmény, ami miatt rászánjuk magunkat, hogy elkezdjünk rendszeresen sportolni.
A szándék azonban csak az első momentum. A legfontosabb lépés ugyan, ha azonban a kezdeti lelkesedésünk lankad, akkor bizony nemcsak nagyon komoly csalódottságot érezhetünk, de könnyen kárba veszhetnek, sőt még negatívan is elsülhetnek az addig elért eredményeink, amely alatt természetesen nem konkrét időket, vagy métereket értünk, hanem az esélyét annak, hogy a rendszeres sportolás a mindennapjaink részévé válhat. Éppen ezért mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy rászoktassuk magunkat a rendszeres mozgásra. Az alábbiakban olyan tanácsokkal szeretnénk szolgálni, amelyek ún. mankót nyújthatnak számunkra, hogy mire érdemes figyelni akkor, ha a szándék megvan ugyan, de valami oknál fogva csökken a lelkesedésünk.
Alapvetésnek is mondhatjuk, hogy olyan sportot érdemes választanunk, amihez van érzékünk, de legfőképpen kedvünk. A barátoktól, rokonoktól érkező ötleteket azzal kapcsolatban, hogy milyen sport állna jól nekünk, érdemes ugyan meghallgatni, de ennyi. Mindenképpen olyan sportot válasszunk, amit már a kezdetektől, tehát nem csak bizonyos szint elérését követően tudunk élvezettel és legfőképpen örömmel űzni. Mert csakis az örömmel végzett edzés órák biztosíthatják azt számunkra, hogy az első fáradtabb, kedvetlenebb, vagy éppen kevésbé sikeres napok elvegyék a kedvünket a folytatástól.
Ha kiválasztottuk a nekünk legmegfelelőbb mozgásformát, ezt követően érdemes pontos szabályok közé szorítani magunkat, hogy mely napokon, és mettől-meddig fogunk edzeni. A „majd, ha ráérek” elv sajnos sehova sem vezet, legkevésbé a tudatos és rendszeres sportoláshoz. Fontos, hogy akkor amikor kezdők vagy éppen újrakezdők vagyunk, akkor ne dobjuk mindjárt a gyeplőt a lovak közé, vagyis se időben, se erősségben ne a maximális teljesítménnyel kezdjük az edzéseket, hanem fokozatosan, edzésről-edzésre növeljük a teljesítményünket, párhuzamosan akár az edzések időtartamával.
Azért, hogy a rendszeres sportot a szervezetünk is támogatni tudja, előfordulhat, hogy változtatni szükséges az étkezési szokásainkon is. Nem mindegy ugyanis, hogy milyen „benzinnel” megy a szervezetünk akkor, amikor fizikálisan és mentálisan a maximális teljesítményt várjuk el magunktól. A nem megfelelő mennyiségű vagy minőségű ételek mellett az edzések színvonala is csökkenhet, amely könnyen elégedetlenséghez vezethet önmagunkkal szemben és helytelenül azt a következtetést vonhatjuk le a választott sportokkal szemben, hogy ez bizony nekünk nem fog menni. Pedig lehetséges, hogy a szervezetünk nem kapja meg a szükséges tápanyagokat és vitaminokat, amelyre pedig nélkülözhetetlenül szüksége lenne akár az edzések, akár a regenerációs időszak során.
A kényeztetésre nemcsak a gyerekeknek van szükségük. Előfordulhat, hogy elcsábulunk és például kocogáshoz egy új cipő, vagy egy futónadrág és felső, vagy egyéb olyan eszköz beszerzése, amely akár a kényelmünket, akár a sikerélményt azonnal realizáló méréseket teszi lehetővé, olyan örömet okoz, amely segítséget nyújt a nehezebb időszakokban. A vásárlás az ilyen esetekben nem tekinthető felesleges pótcselekvésnek, hiszen lehetséges, hogy néha egy ilyen apróbb örömforrás lendít túl bennünket a holtpontokon, amely nélkül lehetséges, hogy alábbhagyna a lendületünk és abbahagynánk a rendszeres sportolást.
Fontos, hogy akkor, amikor edzünk, akkor 100%-ban a teljesítendő feladatokra tudjunk koncentrálni. Előfordulhat, hogy ehhez a külvilág teljes kizárására lenne szükségünk. Ilyen esetekben pedig nagyon jól jöhet, ha olyan zenét tudunk sportolás közben hallgatni, amelyre nem kell külön odafigyelnünk, mégis nyugtatóan hat ránk, arról nem is beszélve, hogy ütemet és ritmust is adhat a mozgásoknak.