Elcsépelt de megmásíthatatlan tény ugyan, hogy az egészséges élet egyik alappillére a rendszeres testmozgás. Mivel az ülő életmód már az iskolában kezdetét veszi 6-8, olykor akár 10 órában is, érdemes a gyerekekkel mihamarabb megszerettetni a mozgást.
A gyerek mozgásfejlődése
A gyerekek fiatal kori fejlesztése a digitális eszközökkel (TV, számítógépes játékok stb.) igen hamar kezdetét veszi, melyek ugyan hasznos eszközei a logikai/nyelvi ismeretek bővítésének, de egyáltalán nem helyettesítik, vagy száműzhetik a megfelelő mennyiségű testmozgást.
A kisgyermekkor
A gyerekek részéről még automatikusan nagy az érdeklődés a környezet megismerésére, ennek köszönhetően, a szülők/rokonok könnyedén bevonhatják őket aktív játékokba, kreatív mozgásformákba.
- Érdemes már ilyenkor vízhez szoktatni őket, valamint fejleszteni az olyan alapvető készségeiket, mint az egyensúlyozás, fogás, finommotorikus mozgások.
- Sok esetben az óvodákban a pedagógusok figyelnek erre, és olyan játékos feladatokkal látják el őket, amelyek mozgásukra is fejlesztőleg hatnak.
Az iskoláskor
Az iskolába kerüléskor ez az arány megváltozik, mivel a gyerekek bele padba kényszerülnek.
- Ennek negatív hatásait már sok helyen igyekeznek kiküszöbölni, mint például a Montessori-pedagógiában, ahol a gyerekek szabadon mozoghatnak a tanórák közben is, illetve, ha valóban nagyon elfáradtak, akkor szünetet is tarthatnak. Nincsenek padokba kényszerítve.
A sok mozgás fontosságát soha nem lehet eléggé hangsúlyozni
Mind a finom-, mind a nagymotoros mozgások alapvető feltételei az idegrendszer és az agy megfelelő fejlődésének. Az iskolákra jellemző testnevelés órák elvárásai olykor sajnos inkább demotiválóak tudnak lenni, ráadásul a gyermekek szocializálódásuk ezen szakaszában egyre nagyobb igényt mutatnak a digitális eszközök irányába, ezért lényegesen fontos a szabadidőben végzett, rendszeres, aktív sporttevékenység.
Mivel az emberi szervezet egészen a felnőtt korig fejlődik és az idegrendszer éréséhez, a szocializáció folyamatához is hozzájárul a mozgás, ezért érdemes olyan mozgásformát választani, ami figyelembe veszi a gyerek életkori sajátosságait és egyéni érdeklődését, valamint sikerélmények megélésén keresztül, ösztönzőleg hat rá, így könnyebben megszeretheti azt.
Ilyen aktivitás kortól/szociális kapcsolattól függően bármi lehet, akár csapat vagy egyéni sportág:
kerékpározás stb.
Érdemes több irányba érdeklődni, időt, pénzt és energiát megfelelő mennyiségben befektetni a választásba.
A környezet hatása a gyerek mozgásfejlődésére
Az aktuális szociális környezet mellett a szülői példamutatás (mint a gyereknevelés összes területén) nagy szerepet játszik az érdeklődés kialakulásában:
- Ha maga a szülő is rendszeresen sportol, vagy végez valamilyen aktív mozgásformát, a gyerek is sokkal könnyebben kapható lesz rá.
- Fontos, hogy legyen lehetősége több mozgásforma tesztelésére, (pl.: nagy sportágválasztó hétvége), illetve
- abban az esetben is bíztatni kell más sportok kipróbálására, ha esetleg az aktuális irány nem nyerte el a tetszését.
Ha a gyerek azt látja, hogy a környezete elismerően tekint a teljesítményére, nagyobb energiával veti bele magát az edzésekbe.
Érdemes figyelembe venni a helyszínt is, hiszen:
- a lakhelyhez vagy az iskolához közeli helyre később a gyerek magától is el tud menni,
- ami nem csak a szülőnek időspórolás, de
- a gyerek számára is ad egyfajta felelősségérzetet, önállóságot, ami az önbizalmára is jótékonyan hat.