Így kerüld el a túledzést

2015-10-30 18:45
2018-10-06 07:39
FittSport
Így kerüld el a túledzést
A túledzés nagyon visszavetheti a teljesítményt, a haladást, sőt, napokig használhatatlanná válhat tőle az ember, míg megint erőre kap. Ezért fontos, hogy figyeljünk a jelekre, melyek arra utalnak, hogy most már elég volt a terhelésből, valamint igyekezzünk elkerülni a túledzést.

Ennek többféle módja van, sőt sok mindent kell egyszerre figyelembe venni és teljesíteni ahhoz, hogy kihozzuk magunkból a maximumot, de azt már ne facsarjuk ki, amire a szervezetünknek önmagán belül van szüksége.

Egy-egy nagy versenyen mindent bele kell adni, de utána van idő pihenni. Az átlagos életmódot folytató, napi szinten munkába, majd edzésre járó embernél azonban súlyos következménye lehet annak, ha időnként a túledzés miatt kidől. Íme néhány tipp a profiknak és nem profiknak, ahhoz, hogy elkerüljék a túledzést:

  • Reális edzésprogram: fontos, hogy reális célokat tűzzünk ki, és a megfelelő ütemben haladjunk. Tisztában kell lenni a maximális teljesítő képességeinkkel és azzal, hogy ebből mennyit áldozhatunk a sportra. Ha reálisak az elképzelések és a tervek, már nem futhatunk bele a túlhajszoltságba, ha csak más területen nem keletkezik valami túlzás.
  • Kontroll: Mindig kövessük a fejlődésünket és figyeljünk oda arra, mikor mennyi pihenő volt elég. Edzés közben és után is érdemes megfigyelni a testünket és lejegyezni az érdekességeket, hogy később tudjuk, mivel kell számolni. Ez az újabb reális tervek felállításához elengedhetetlen.
  • Ha az izomlázunk tartós vagy állandósul, azonnal hagyjunk fel az edzéssel és pihenjünk. Nyújtásokat érdemes végezni óvatosan, de ha néhány napnyi pihenés után sincs számottevő javulás, azonnal fel kell keresni egy orvost. A háziorvos is elég első körben, ha kicsi a baj, ő is tud tanácsot adni.
  • Ha van rá mód, időnként ellenőriztessük orvossal az egészségi állapotunkat. Egy hobbifutónál vagy hobbiedzőnél ez nem olyan fontos, de aki nagyon komolyan űz valamilyen sportot, annak fontos, hogy időnkét terheléses vizsgálatnak tegye ki magát vagy csináltasson EKG-t.
  • A pszichológiai állapot rendszeres felmérése szintén elengedhetetlen. Figyelni kell az alvásminőséget, a viselkedést, a kedélyállapotot, koncentrációs képességet stb. Ezek romlása valami problémára mutathat a háttérben, amit érdemes időben elkapni. Sok esetben csak pihenésre van szükség.
  • Ne az edzés mennyiségi része, hanem a minősége legyen az elsődleges. Ez nem csak a túledzés elkerülése érdekében fontos, hanem a hatékonyság miatt is. A mennyiség sosem olyan fontos, mint a minőség.




i