Eddig úgy tudtuk, hogy a kávéfogyasztás negatívan befolyásolja a sporttal elért eredményeket. Eddig úgy tudtuk, hogy a kardiovaszkuláris edzések és alapvetően bármilyen sporttevékenységre hiába hat felpörgetően a kávé, az eredmény szempontjából roppant mód hátráltató, a benne lévő koffein miatt. Különböző kutatások most azt mutatták ki, hogy a kávé nem hogy negatívan nem hat, de kimondottan sokat tesz hozzá a sportteljesítményhez, ezáltal az eredményhez is. A kávé negatív hatásairól szóló tanulmányokat az is cáfolta eddig, hogy az edzés előtt, edzés közben fogyasztandó táplálékkiegészítők egy részében is fellelhető a koffein.
A zsírégetésre is pozitív hatást gyakorol ez a vegyület, ugyanakkor a megerőltető edzésekkor állítólag a szívre túlzott megterhelést tett az edzés előtt elfogyasztott, koffein tartalmú ital. A koffein több funkciót is ellát. Van egy adenozin nevű anyag, mely az agy működését lassítja, nos a kávé, vagyis pontosabban a koffein gátolja ennek termelődését, ezáltal javítja az agyműködést. Az adenozin felelős azért is, hogy az agy nyugalmi állapotba kerüljön, mikor pihenni akarunk, ezért a termelődését gátló koffein ezért nem hagy aludni.
Emellett a koffein pluszban felpörgető hatást i s gyakorol a szervezetre. Most azt állapították meg, hogy a nagy teljesítményt igénylő sportoknál, mint amilyen például a triatlon, a koffein nagymértékben hozzájárul a kiváló, maximális teljesítmény eléréséhez. A versenyzők számára ez valószínűleg nagyon jó hír, hiszen a koffein nem számít doppingszernek, a kávé legális, finom és nem kerül sokba, így az edzések mellé egy kis teljesítménynövelésnek igencsak egyszerű megoldást jelent.
Néhány kísérlet elvégzése után az az eredményt jött ki, hogy a koffein minimum három százalékkal javította a sportolók teljesítményét, de volt olyan eset is, amikor tizenhét százalékot dobott az alapteljesítményen. Ez nem kis növekedés, még a három százalék sem, nemhogy a tizenhét. Nyilván az olyan edzésekhez, mint a jóga vagy a pilates, nincs szükség ilyen jellegű felpörgetésre. Ezek a sportok önmagukban javítanak annyit a testünkön, lelkünkön és szellemünkön, hogy a kávé nem igazán rúghat labdába. A sportolók eddig is nagyrészt kávéztak, még annak ellenére is, hogy eddig inkább negatív volt az ital megítélése.
A felmérés szerint a sportolók, főleg a triatlonisták 73 százaléka rendszeres kávéfogyasztó és verseny előtt is a csésze fenekére néznek. Sokan a kávét azért is kerülték és kerülendőnek tartották, főleg sportolás előtt, mert a koffein dehidratáló hatású.
Ez az elmélet is megdőlni látszik. Igaz, hogy nagyobb mennyiségű vizelet távozik, ha koffein tartalmú italt fogyasztunk, de nem úgy vonja el a folyadékot a szervezettől, ahogy a dehidratáció során történik. A megfelelő folyadékfogyasztás melletti kávézás nem okoz dehidratációt.