A jóga egy átfogó elnevezés, egy gyűjtőnév, mely az olyan sportnak tekinthető, de spirituális, szellemi és lelki síkon is működő tevékenységeket takarja, melyek a keleti filozófiára és a test működésének javítására épülnek. A jógán belül számtalan külön típust, ágazatot ismerünk, melyek mindegyike más és más részletet helyez középpontba, miközben a teljes jógahatást jóga jóga élményt adja meg. Az egyik ilyen típus a Karma yoga, mely leginkább a tettekkel, az okokkal és okozatokkal a tetteink következményeivel foglalkozik. A Karma joga azt a keleti filozófiát viszi át a gyakorlatba, mely szerint mindene gyes cselekedet, minden egyes dolog, akár egy röpke gondolat is, hatással van a külvilágra, saját magunkra és másokra is.
A Karma jóga konkrétan abból a szemszögből közelíti meg a gyakorlatokat, melyből könnyedén vizsgálható és átélhető, valamint megérthető, hogy mindene gyes tettünk, mozdulatunk, lélegzetvételünk hatással van a testünkre, szellemünkre, lelkünkre és ez egy körforgás.
A tett az erkölcsi értékből, a szándékból fakad, az pedig önnön valónkból és a tett hatással van önnön valónkra testileg, lelkileg és szellemileg is. A keleti filozófia hisz abban, hogy minden tettnek következménye van, és oka is és minden dolog ok és okozat is egyben, ezért kell figyelnünk a legapróbb gondolatunkra is.
A Karma yoga gyakorlataiban könnyű ezt megfigyelni, a lényeg pont a gyakorlatok hatásainak megfigyelésén, megélésén, megértésén alapszik. A Karma yoga is éppen olyan egyszerű és mondhatjuk, hogy olcsó mulatság, mint bármelyik másik alfaj, mert nem kell hozzá sok holmi. A jógát kényelmes nadrágban, lehetőleg testhez álló, de rugalmas felsőben és legtöbbször mezítláb végzik, ám kapható kimondottan jogázási célra kifejlesztett vékony, csúszásmentes zokni is.
A ruházaton kívül érdemes jóga matracra vagy egyszerű fitnesz matracra költeni, mert sokkal kényelmesebb vele a gyakorlatok kivitelezése.
A különböző jógagyakorlatokhoz hasznos, ha van BOSU párna vagy pilates karika, bár ez utóbbi ritkán kerül elő. A Karma jóga egy olyan különleges alfaja a jógának, melyet csak komoly tanulás után szabad oktatni. Nem azért, mert bonyolult, hanem épp azért, mert a dolgok olyan egyszerűségéhez kell visszanyúlni, ami kellő gyakorlást és folyamatos felismerések, megértések nélkül nem lehetséges, így másoknak sem lehet hatékonyan átadni.
Ha mindenképpen csoportos órán akarunk részt venni, akkor jól válasszuk meg oktatónkat, de egy kis filozófiai tanulmányozás után akár mi magunk is nekiláthatunk, így senki nem tud félrevinni, ám ehhez kellő nyitottságra van szükség magunk iránt. A jógagyakorlatok helyes kivitelezése is fontos, mert a tartás javításában, az izmok, a keringés megfelelő működésében nagy szerepük van. Ha egyedül kívánunk jógázni, előbb tanulmányozzuk, mely gyakorlatot hogyan kell helyesen elvégezni s jó ha van egy egészalakos tükrünk is magunk ellenőrzésére.