A nyár mindig is remek alkalom a különböző új sportok, különösen vízi sportok kipróbálására. Pár évvel ezelőtt például hatalmas sikerrel dobta be magát köztudatba a SUP. Tudtad, hogy ez a Stand Up Paddleboarding rövidítése, ami annyit jelent, mint állva-evezés? Hasonlóan izgalmas társa a wakeboard, ami - szemben a SUP-pal - kötött pályán mozog, viszont továbbfejlesztett változata a jetboard vagy más néven elektromos szörf, már nincs pályához kötve, így teljesen kötetlenül szelheted a habokat, legyen szó tengerről, tóról vagy folyóról.
Bármelyik deszkát is választod, az biztos, hogy tetőtől-talpig át leszel mozgatva és teljes sportértékű élményben lesz részed még akkor is, ha nem vagy rutinos és egyelőre csak a gyakorló, ismerkedős fázisban tartasz ezekkel a (jelenleg számodra) új sportágakkal.
Ahhoz, hogy a deszkán állva tudj maradni, bizony szükséged lesz némi egyensúlyérzékre, ami remekül fejleszti a mélyizmokat. Mint neve is mutatja, ezek azok az izomcsoportok a test központi izomcsoportjait jelentik, amelyek a gerinc, a medence és a törzs stabilizálásáért felelősek. Ezek az izmok, mint például a haránt hasizom, a rekeszizom, a medencefenék izmai és a gerinc melletti mély hátizmok segítenek a testtartás fenntartásában, a mozgások irányításában, valamint a gerinc védelmében. Az erős mélyizmok kulcsfontosságúak a sérülések megelőzésében és a mindennapi mozgások stabilitásának biztosításában, így a deszkás nyári sportokkal rögtön több legyet is üthetsz egy csapásra.
A SUP kellemes kikapcsolódás és teljes testes átmozgatást biztosít. Az egyensúly fenntartása végett a láb- és törzsizmok rendesen kiveszik a részüket, az evezésekhez pedig nélkülözhetetlenek a hát-, a mell-, a váll- és a karizmok. Ráadásul itt az irányváltást az evezők segítségével lehet biztosítani.
A wakeboardok esetében (legyen az általános vagy elektromos) különösen izgalmassá teszi a dolgot, hogy nincs evező, amivel az irányváltásokat lehet elvégezni, hanem a testsúly áthelyezésével lehet az irányt változtatni. Ez rendkívül jól megedzi a törzs és alsótest izmait. A klasszikus wakeboard nem fogja kímélni az alkart sem: kezdetekben különösen gyakori, hogy az erős szorító fogástól bizony izomláz keletkezik az ember alkarjában. Természetesen, ha már profi szinten űzöd, nem okoznak gondot a wakeboard trükkök, ugrások, fordulások, akkor az egész test dinamikusan dolgozik, ami nagyobb izomterhelést jelent, különösen a robbanékonyságot és gyorsaságot igénylő mozdulatoknál.
A jetboard vagy elektromos szörf kezelését és használatát a kézben tartott irányító használata az első időszakban megnehezítheti, hiszen a sebességet az ujjaiddal szabályzod. Emiatt le kell idővel mondanod arról a reflexről, hogy nagyobb gázadás hatására, a hirtelen meginduló deszka miatt, te még erősebben rászoríts az irányítóra. Finom kis mozdulatokkal meg kell tanulni a gázadást, hiszen nem mindegy, mennyire adsz kövér gázt vagy mennyire hirtelen veszed el azt. Sőt, ha esetleg hullámok közt találod magad, akkor sem mindegy, hogy a hullámtól elrugaszkodva szinte a levegőben adagolod a sebességet, vagy a vízbe érkezve. Szóval túl az egyensúlyozáson, itt szükséged lesz egy finom mechanikai képességre is, ami az ujjakat illeti.
Na de kanyarodjunk vissza kicsit a SUP-hoz: ennek a közkedvelt deszkának további nagy előnye, hogy mint nyári sport, az állva evezésen kívül bizony még jógázásra is használhatod, így nem csak állóképességedet, fizikai erőnlétedet fokozhatod vele, de még akár a hajlékonyságodat is. Mi lehetne alkalmasabb a nyári fitneszre, mint egy napüdvözlet reggel a SUP-on, majd egy naplementés állva evezés, mindez egy eszközzel?
Felszerelés-ügyileg ebben az esetben minden, amire szükséged lehet egy SUP deszka állítható evezővel, aminek segítségével akár térdelve, ülve, vagy állva is hajthatod a deszkát.
A megfelelő SUP deszka kiválasztásához összegyűjtöttünk számodra néhány kritériumot. Ami döntően hatással lesz a választásra, az a testsúly, testmagasság, a tapasztalat és felhasználás célja maga.
Mint láthatod a deszka szélessége és hosszúsága jelentős különbségeket hordoz magában, de ide tartozik még a deszka vastagsága, bizony ez sem mindegy. Minél vékonyabb (10-12 cm) annál kevésbé stabil, viszont könnyű. A közepes vastagságú (12-15 cm) megfelelő egyensúlyt teremt a súly és a stabilitás között. A vastagabb deszkák (15 cm vagy több) pedig stabillak ugyan, de nehezebb őket kezelni.
Nézzük, a testarányokhoz hogyan érdemes deszkát választani:
Magasság alapján ajánlott deszka hosszúságok:
Testsúly alapján ajánlott deszka szélességek:
Na már most, ha a felszerelés adott, már csak egy dolgod van: belevetni magad a habokba. Hiszen ezek azok a nyári sportok, amelyek csakis gyakorlással sajátíthatóak el úgy igazán, mivel igencsak technikásak. Meg kell tanulni az evező használatát, felszállni az eszközre és talpon is maradni rajta, majd irányítani azt, kanyarodni vele - ezekre sajnos nincsenek házi trükkök, konditermi praktikák.
Amire van, az, hogy felkészítsd a tested egy átfogó edzésprogrammal. Hogy legyen kellő egyensúlyod, izomerőd és állóképességed. Tökéletes tehát minden kiegészítő állóképességi sport - az se baj, ha ez is vízközeli, mint mondjuk az úszás maga. Az egyensúly fejlesztéséhez - túl az egylábas gyakorlatokon - kiváló fitneszeszköz lehet a BOSU, a fitball, a TRX, az airstep, vagy a pilates korong. Erőnléti edzésre pedig olyan mozgásformát célszerű választani, ami nem csak izoláltan edzi izmokat, hanem ösztökéli azokat az együttműködésre és amelyek egyúttal a törzsizmokat, mint a gerincmerevítőket és hasizmokat is igénybe veszik. Ezek lehetnek a funkcionális tréning edzései, legyen szó kettlebell, vagy TRX használatáról, grid-ről, esetleg ellenállásos edzések alkalmazásáról.
De ne felejtsd el, itt is, mint minden sportágban, a fokozatosságnak nagy nagy szerep jut. Elsőre lehet elég, ha párszor kibérelsz egy SUP deszkát vagy jetboardot, kipróbálod néhány alkalommal a kötélpályás wakeboardot, hogy el tudd dönteni, melyik tetszik igazán. Vegyél pár SUP-os jógaórát, kóstolj bele bátran különböző nyári sportokba, hiszen a testmozgás is lehet szórakoztató!