Légzéstechnikák egészségünk szolgálatában

2024-06-29 21:37
2024-06-29 21:43
FittSport
Légzéstechnikák egészségünk szolgálatában

Sajnos a feszültségekkel, stresszel telített mindennapjainkban viszonylag kevés szó esik arról, milyen módszerekkel tehetünk valamit annak érdekében, hogy - persze bizonyos korlátok között - a lelki és testi egyensúlyunk helyreálljon. Ez pedig azért is nagyon fontos téma, mert a megfelelő „egyensúly” megteremtése az egészségünk egyik, ha éppen nem a legfontosabb alappillére. Természetesen sok mindent tehetünk ennek az állapotnak az elérése érdekében, viszont talán kevesen gondolnák, hogy a megfelelő légzés lehet a megoldás egyik sarkalatos pontja.

A légzés, amely tulajdonképpen egy automatikus folyamat, elengedhetetlen része az egészséges életmód biztosításának. Funkciói csak dióhéjban: oxigénellátás biztosítása, szén-dioxid eltávolítása, idegrendszeri egyensúly fenntartása, keringési rendszer támogatása, az immunrendszer erősítése mind-mind a megfelelő légzés függvénye. De vajon lehet e szabályozni a megfelelő légzést, ha automatikus folyamatról beszélünk? A válasz egyértelmű igen. Ehhez azonban ismerni kell a megfelelő légzéstechnikákat. Nem véletlen a többes szám használata, hiszen a tudomány ma már többféle olyan légzéstechnikát ismer, amelyek pozitív hatással vannak a szervezetünkre, a megfelelő „egyensúly” biztosításához. Az alábbiakban ezeket a technikákat mutatjuk be részletesebben, természetesen a teljesség igénye nélkül azzal a nem titkolt szándékkal, hogy minél többen kedvet kapjanak és kipróbálják, elsajátítsák a megfelelő légzéstechnikákat, amely tudás elsajátítása tényleg csak rajtunk múlik és ezzel a tudással valóban nagyot lendíthetünk az egészségi állapotunk helyes mederbe terelésében.

Mélylégzés, amely a rekeszizomra összpontosít

A mélylégzés az egyik „legnépszerűbb” tudatos légzési forma. Ez a technika egy olyan tudatosan irányított légzést jelent, amely során a tüdő alatt elhelyezkedő fő légző izom, a rekeszizom is aktívan részt vesz a légzési folyamatban. A rekeszizom egy olyan kupola alakú izom, amely a mellkast elválasztja a hasüregtől. Belégzéskor a rekeszizom összehúzódik, és lefelé mozdul, ami megnöveli a mellkas üreg térfogatát és csökkenti a nyomást, lehetővé téve ezzel a levegő akadálytalan beáramlását a tüdőbe. Kilégzéskor pedig éppen fordított a folyamat, amikor a rekeszizom ellazul, és felfelé mozdul, segítve ezzel a levegő, és a szén-dioxid kiáramlását.

A légzés elengedhetetlen része az egészséges életmód biztosításának. Cikkünkben a légzéstechnikák egészségünkkel kapcsolatos jótékony hatásairól számolunk be.

A mélylégzés serkenti a paraszimpatikus idegrendszert, amely felelős a test nyugalmi állapotának fenntartásáért. Ezáltal csökken a kortizolszint, vagyis a stressz hormon, ami így hozzájárul a nyugodtabb, stresszmentes állapot eléréséhez. A mélylégzés emellett növeli a vér oxigénszintjét, ami javítja a sejtek oxigénellátását és elősegíti a szervezet szinte valamennyi funkciójának optimális működését. Talán kevesen gondolnák, de még az emésztésre is pozitív hatással lehet a mélylégzés alkalmazása, hiszen a rekeszizom mozgása masszírozza a belső szerveket, ami elősegítheti a jobb bélműködést, ezáltal a székrekedés és a puffadás problémája is jelentősen csökkenthető ennek a légzéstechnikának a segítségével.

Váltott orrlyukú légzés

Ez a légzéstechnika nagyon sok jóga gyakorlatnak képezi a részét, ami nem csoda, hiszen helyes alkalmazása egyensúlyt teremt a testben és az elmében egyaránt, azáltal, hogy felváltva lélegzünk az egyik, majd a másik orrlyukon keresztül.

A váltott orrlyukú légzés helyes alkalmazása egyensúlyt teremt a testben és az elmében, azáltal, hogy felváltva lélegzünk a egy-egy orrlyukon keresztül.

A váltott orrlyukú légzés segít továbbá a mentális tisztaság és a koncentráció javításában, valamint kiegyensúlyozza a paraszimpatikus és szimpatikus idegrendszert, csökkentve ezáltal a stresszt és a szorongást. Mint a jóga általában, ez a légzéstechnika is végső soron harmonizálja a test energiáját és elősegíti az általános jó közérzetet.

Bhramari légzés, amelynek nyugtató hatása utánozhatatlan

A Bhramari, közismertebb nevén méhzümmögő légzés egy nyugtató technika, amely a belégzést követő hosszan tartó, zümmögő hangot használja a kilégzés során. Ez a technika különösen hatékony a stressz és a feszültség csökkentésében, ami annak köszönhető, hogy a zümmögő, rezgő hang alapjaiban nyugtatja az idegrendszert. (Egyeseknél sajnos éppen ellenkező hatást válthat ki, így számukra természetesen nem ajánljuk a méhzümmögő légzés alkalmazását.)

A Bhramari, közismertebb nevén méhzümmögő légzés egy nyugtató technika, amely a belégzést követő hosszan tartó, zümmögő hangot használja a kilégzés során.

Tűzlégzés, az egyik legintenzívebb légzéstechnika

A tűzlégzés, vagyis a Kabalabhati lényege, hogy gyors, erőteljes kilégzésekből és viszonylag passzív belégzésekből áll. Ez a technika különösen hasznos a méregtelenítés folyamatában, hiszen elősegíti a méreganyagok eltávolítását a tüdőből és a vérből. Ezzel párhuzamosan növeli a vitalitást és az energiaszintünket. Javítja a tüdőkapacitást, ami adott esetben sportolóknak is kifejezetten hasznos lehet.

 





i