Ezt tekinthetjük a leggyakoribb mozgásszervi megbetegedésnek, hiszen az aktív korúak között minden 3-4. ember szenvedett már a tüneteitől élete során. Lumbágóról pedig akkor beszélünk, amikor nyilalló, éles fájdalommal járó, izom eredetű derékfájással van dolgunk. A fájdalom erőssége miatt a lumbágó mozgáskorlátozottsággal is jár, így gyakran akadályozza a munkavégzést.
Gyakran és sokakban felmerülő kérdés, hogy van-e különbség az egyszerű derékfájás és a lumbágó között? Ha egyszerűen akarjuk megfogalmazni, akkor azt mondhatjuk, hogy: minden lumbágó derékfájás, de nem minden derékfájás lumbágó. A lumbágó a tünetek súlyosságától, illetve azok megjelenésének helyétől függ.
A lumbágó tünetei:
deréktáji fájdalom az ágyéki-keresztcsonti szakaszon,
ágyéki gerinc melletti izmok görcse,
kényszertartás.
A lumbágó korunk mozgásszegény életmódjára, valamint a helytelen testtartásra vezethető vissza. Mint mondják, az ülés az új dohányzás, hogy erre a rossz szokásra kellő mértékben felhívják a figyelmet. Mivel a lakosság többségéről elmondható, hogy túl sokat ül, nem mindegy, hogy ezt hogyan teszi. Ha rosszul, helytelen testtartással, görnyedten, akkor számolni kell a következményekkel, melyek közül a lumbágó csak egy. Éppen ezért mindenképpen ügyeljünk a megfelelő testtartásra ülőmunka esetén.
A derékfájás is rendkívül kellemetlen, ráadásul sokan évekig küzdenek a fájdalommal, mire az már olyan mértékűvé válik, hogy ellehetetleníti a mindennapi életet. Ez azonban helytelen hozzáállás, hiszen a fájdalommal nem kell egy egész életen át együtt élni.
Amikor derékfájdalomról és lumbágóról beszélünk, az isiászt is meg kell említenünk.
Ez más néven ülőideg-gyulladás, vagy ülőidegzsába, biztosan hallottuk már ezt a kifejezést:
További tünetei lehetnek:
Ez nem hangzik túl jól, ebben nyilván egyetértünk, ezért nagyon hangsúlyos, hogy tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy ezt az állapotot elkerüljük!
Az aktív életforma az egyik legjobb megoldás, amit könnyen megtehetünk önmagunkért. Csökkenti a mozgás korlátozottságát, a fájdalmat és a munkából való kiesés idejét! Szakemberek meggyőző bizonyítékokat találtak arra nézve, hogy az aktív életformát élő derékfájással diagnosztizált betegek felépülése gyorsabb volt azokhoz képest, akik ágynyugalomban maradtak.
Ha már kialakult a derékfájás, akkor sincs ok az elkeseredésre, hiszen rengeteg megoldás létezik a fájdalom és a mozgáskorlátozottság csökkentése érdekében. Ne éljünk együtt a fájdalommal, inkább tegyünk ellene!
Lumbágó esetén az első néhány napban szigorú fekvés ajánlott, csak a szükségletek elvégzéséhez engedélyezett a felkelés. A terhelést csak néhány nap után kezdhetjük meg. Fokozott panaszok esetén mindenképpen keressünk fel egy orvost, mert alaposabb kivizsgálás és speciális terápia lehet szükséges.
Vannak hatékony lumbágó elleni fájdalomcsillapító gyógyszerek, de számos gyógynövény is használható a derékfájás kezelésében.
A kutatások alapján:
A leírtak alapján jól látható, hogy a lumbágó kezelése nehezebb, mint kialakulásának a megelőzése. Ezért is fontos odafigyelni a rendszeres testmozgásra és a helyes testtartásra, hogy hosszú és fájdalommentes életet éljünk, hiszen már tudjuk, hogy ez a legjobb, amit tehetünk a derékfájdalom megelőzése érdekében.