Mennyire van ránk befolyással a helyes légzés? Te helyesen lélegzel?

2021-04-16 19:25
2022-07-07 08:50
FittSport
Mennyire van ránk befolyással a helyes légzés? Te helyesen lélegzel?

Azzal nem mondunk újdonságot, hogy első és legfontosabb alapszükségleteink közé tartozik a lélegzés, a folyadékbevitel, táplálkozás és egyéb materiális és mentális dolgok.

Egy közelmúltbeli jelentés szerint a légszennyezés globálisan a 4. halálokká lépett elő. A légszennyező anyagok károsítják, gyulladásba hozzák a légutakat és csökkentik az immunválaszt. 2019-ben világszinten 6,67 millió ember halálát okozta a légszennyezés.

Azon túlmenően, hogy a levegő minősége a lakott területek jelentős százalékában szennyezett, sajnos gyakran az egyén légzése sem megfelelő, ami túl a testtartásra gyakorolt orr- és szájlégzés különbségéből adódó hatáson, de a légzés mélységében, így az oxigén ellátásban is megnyilvánul, ami így hiányállapotokhoz, negatív tünetekhez vezethet.

A helyes légzés elsajátítása tehát több oldalról is fontos szereppel bír.

Egy úgynevezett belsőégés van bennünk, amit oxidációnak hívunk. A levegő oxigénjéből és a táplálékok lebontásából hidrogénből, az emberi szervezetben a sejtjeinkben, azon belül az úgynevezett mitokondriumokban anyagcsere víz keletkezik és a biológiai oxidáció eredményeképpen úgy hívjuk, hogy oxidatív foszforiláció, ATP (adenozin trifoszfát).

Amennyiben nem lélegzünk eleget, csak pihegünk, azaz felszínesen lélegzünk, akkor nem jut elegendő oxigén a szervezetbe és az úgynevezett oxidatív folyamatok egy picikét elmennek a reduktív, savas irányba, az oxidatív foszforiláció helyett jön a reduktív glikolízis felé történő elindulás, ami gyulladásos, daganatos betegségeknek, az immunológiai zavaroknak az elősegítéséért felelős.

A helyes légzéstechnika igencsak fontos és ugyanakkor egyszerű is: némi gyakorlással könnyedén elsajátítható.

Biológiailag leegyszerűsítve az oxigénellátást úgy tudod elképzelni, hogy a tüdőben az oxigén úgynevezett parciális nyomáskülönbséggel, a széndioxidot „leüti” a hemoglobinról, majd ráül az oxigén és elmegy a sejtekhez.

Na de, hogy jut a hemoglobinról az oxigén a sejtbe?
Úgy, hogy a széndioxid parciális nyomásának nagyobbnak kell lennie.

Hogy tudod ezt elérni?
Kifújod a levegőt, beszívod, ellazult állapotban bent tartod amíg csak bírod, nem kell erőltetni először, csak elszámolsz 3-ig 4-ig, idősebbek 1-ig, 2-ig, 3-ig. Utána lassan kifújod, megint tartasz egy szünetet.

Tehát kifújás 1, 2, 3 belégzés 1, 2, 3, bent tartás 1, 2, 3 és ismét kifújás 1, 2, 3… és így tovább.
Majd szép lassan, fokozatosan emeled a szünetet a ki- és belégzésnek az időintervallumát és így szép fokozatosan eléred azt, hogy a sejtekben elegendő széndioxid nyomás legyen és az oxigén bejusson a sejtekbe.

Millió és egy jógalégzés van, különböző légzési módszerek, típusok hasi/mellkasi/buteyko stb. várnak arra, hogy megismerd őket.
Érdemes ezeket kipróbálgatnod, tesztelned és amelyik számodra a legjobban beválik azt elsajátítani.

Egy szó mint száz, nyugalom, lélegezz mélyeket!

 

Borítókép: Motoki Tonn // Unsplash





i