Természetgyógyászok, vitamingyárosok, zöldség/gyümölcslé árusok és olykor a fitneszipar, valamint a celebek által is reklámozott, mindenféle méregtelenítő kúrák a virágkorukat élik, a böjtöktől kezdve a beöntésig minden megtalálható eme repertoárban. De kinek is van szüksége méregtelenítésre?
A méregtelenítést hangoztatók szerint mindenkinek.
Véleményük szerint ugyanis a napjainkat jellemző étkezési, életviteli és környezeti hatások miatt jelentős mennyiségű méreganyag gyűlik fel a szervezetben, melyek száműzésével az egészségi állapot javítható, az energiaszint fokozható. Teljesen jól is hangzik.
De az igazság ettől azért árnyaltabb.
Gondolj csak bele: ha végzel egy egyhetes léböjtkúrát, majd visszatérsz régi szokásaidhoz, ugyanúgy megeszed a tartósítószeres, ízfokozóval dúsított élelmiszereket, járkálsz a kipufogógőzös városban és magadra kened az 50 különböző összetevőből álló illatos hidratáló krémet, akkor mégis mit ért egy hétnyi léböjt.
Ráadásul egyes kúrák alkalmával gyakran előfordul hasmenés, amit szokás a méreganyagok távozásának betudni, holott hogyan is távozhatna bármi szilárd, ha csak folyadékot vesz az ember magához.
Fokozhatjuk a sort azzal, hogy bizonyos növények különböző okokból (magas szalicilsav, magas hisztamin, keresztallergia stb.) akár negatív reakciókat is kiválthatnak, ami ugyancsak nem kedvez az úgynevezett méregtelenítésnek. Egy rosszul megválasztott kúráról már nem is beszélve, ami például elektrolit-, ásványi anyag és folyadékhiányt is eredményezhet.
Ezzel senkit nem szeretnénk lebeszélni ezen kúrákról, szíved joga, sokkal inkább fontosnak tartjuk, hogy nyitott szemmel járj, komplexen tekints a folyamatra és kérd szakember segítségét!
A méregtelenítést sokkal helytállóbb lenne tehermentesítésnek nevezni. Hiszen méregtelenítő szerveink a nap 24 órájában robotolnak, ha nem így lenne, igen korán elhaláloznánk. Egy egészséges, szabályos anyagcseréjű szervezetben nem gyűlnek fel méreganyagok, melyeket ki kell üríttetni. Ha csökkent valamely szerv méregtelenítő képessége az annak betegségének a jele, mely több mint valószínű, hogy intenzív panaszokat és kórképeket fog okozni, amit gyógyítani kell.
Egyáltalán nem csoda, ha energikusabbnak, könnyebbnek érzed magad azáltal, hogy pár napig elkerülted a méregtelenítő szerveket erősen igénybe vevő ételeket/italokat.
Hosszútávon sokkal fontosabb lenne az életmódot szabályozni, kellő intenzitással, rendszerességgel edzeni és az egyéni tulajdonságok figyelembevételével étkezni, mintsem pár napos hasmarsokra alapozni. Hiszen a folyamatos túlterheltség esetén felborul a szervezet egyensúlya, aminek számos tünete lehet: állandó fáradtság, székrekedés, puffadás, étel-intolerancia, aranyér, paraziták, ingerlékenység, hangulatzavarok, gyakori megfázásos megbetegedés, ekcéma, bőrszárazság stb.
Tehermentesítsd a májad, kerüld az alkoholt, a magas cukortartalmú, adalékanyagokban gazdag, aromákat/ízfokozókat/tartósítószereket tartalmazó termékeket. Fogyassz több sötétzöld leveles, kesernyés zöldséget, mely segíti az epe kiválasztását. A máj termeli az epét mely a zsír emésztéséhez feltétlenül szükséges.
A veséd védelmében kerüld a magas sófogyasztást, a folyadékpótlásod legyen az aktivitásodnak és hőmérsékletnek megfelelő, rendszeres.
A tüdőd kényeztesd azzal, hogy minél több időt töltesz friss levegőn, sportolsz, légzőgyakorlatokat alkalmazol.
A belek védelme érdekében, ne szemetesnek használd a pocakod, ne tömd magad tele mindenfélével, legyél tudatos. Ápold a mikrobiomod fermentált zöldségekkel.
A bőröd funkcióját fokozhatod szaunázással, hideg-meleg váltott zuhannyal, sporttal, masszázzsal. Válassz minél kevesebb összetevős natúrkozmetikumokat, vigyázz milyen mosószert és öblítőt használsz, sőt a háztartási tisztítószerekre is érdemes odafigyelni.
Összességében sokkal többet számít, mit teszel rendszeresen, mint, évente 1-szer 2-szer 1 hétben.