Mi az a Zwift és hogyan kell használni?

2022-11-30 06:13
2022-11-30 06:18
FittSport
Mi az a Zwift és hogyan kell használni?

A Zwift egy rendkívül népszerű alkalmazás, amely ötvözi a sport applikációk és a számítógépes játékok világát. Főként a kerékpározás szerelmeseinek fog nagy hasznára válni. A segítségével ugyanis kedvünkre biciklizhetünk az online térben, és úgy járhatunk be meseszép tájakat, hogy közben ki sem kell mozdulnunk a lakásunkból.

Nem véletlen, hogy a Zwift mára rendkívül nagy népszerűségnek örvend hazánkban is, ugyanis egyszerre nyújt kellemes kikapcsolódási lehetőséget azoknak, akik a sportban az élményt vagy a közösséget keresik, és azoknak is, akik egy strukturált edzésre vágynak, de nincs lehetőségük lemenni az edzőterembe.

Hogyan kell feltelepíteni a Zwiftet?

Az alkalmazásra havi díj ellenében bármikor elő tudunk fizetni. Emellett szükségünk lesz egy szobakerékpárra is, ideális esetben egy smart trainerre, amely:

  • közvetlen meghajtással,

  • beépített teljesítménymérővel,

  • és változtatható ellenállással is rendelkezik.

A smart trainer azért is lehet remek választás számunkra, mert edzés közben folyamatosan méri az teljesítményünket, és a kapott eredményt rögtön továbbítja a Zwift-hez. Ez a kapcsolat pedig lehetővé teszi, hogy az alkalmazás az avatárunk mozgását szinkronizálja a miénkkel. A változó ellenállás-funkcióval pedig valóban úgy érezhetjük, mintha csak a szabadban tekernénk. Ha a képernyőn például emelkedőn tekerünk felfelé, akkor a trainert is sokkal nehezebb lesz hajtani.

Nem kell azonban akkor sem kétségbe esni, ha nincs smart trainerünk. Egy bluetooth-os sebességszenzor és egy pedálfordulat-mérő segítségével egy hagyományos szobakerékpárt is ugyanúgy használhatunk a Zwifttel. Ebben az esetben viszont az applikáció kissé pontatlanabb lesz. Ezután már csak csatlakoztatnunk kell a szobakerékpárt a számítógépre, táblagépünkre vagy okostévénkre letöltött Zwift-alkalmazáshoz, és már neki is kezdhetünk a tekerésnek – akár egyedül, akár a barátainkkal, vagy épp a velünk azonos FTP-százalékot mutató felhasználókkal együtt.

Az innovatív Zwift alkalmazás játékos funkcióival élménnyé alakítja az edzést, így akár az otthoni edzések elvégzését és rendszeresítését is megkönnyíti.

Mi az az FTP-százalék?

A Functional Threshold Power, vagyis a funkcionális teljesítményküszöb azt mutatja meg, hogy egy adott kerékpáros esetében mi az a maximális teljesítmény, amellyel egy órán keresztül képes tekerni. Ha egy másik felhasználó hasonló értékeket mutat, akkor lehetőségünk nyílik arra, hogy valamely játékmódban versenyezzünk vele. A rendszer - kapott értékek alapján - a zwiftereket A,B,C,D,E kategóriába sorolja, ahol értelemszerűen az A a legerősebb, az E pedig a leggyengébb csoport.

Milyen edzésmódok közül válogathatunk az alkalmazáson belül?

Az innovatív Zwift alkalmazás különféle edzésfunkciói megkönnyítik a szokás kialakítást, mivel az akár igazán megterhelő edzéseket is élményszerűvé teszi.

Az alkalmazáson belül számos edzésmód áll rendelkezésünkre - például:

  • a Group ride, amelyben körülbelül 30-100 játékos vesz részt egyszerre. Ezeken az eseményeken a a csapatösszhang a lényeg, illetve, hogy ne maradjunk le a többiektől. Ebben az esetben ugyanis rendkívül nehéz lesz újra felzárkózni.

  • A Group Workout során mindenki egy meghatározott, strukturált edzést végez. Ez a játékmód sok hasonlóságot mutat a Group Ride funkcióval, azonban lényegi különbség, hogy itt nem számít, ha esetleg nem bírjuk tartani az iramot. A Group Workout leginkább közösségi élményt nyújt, és ez önmagában is motiválhat minket arra, hogy teljesítsük az előírt gyakorlatokat.

  • A verseny mód során viszont már az egyéni győzelem a lényeg. Fontos azonban, hogy mindig a kondíciónknak megfelelően válasszuk ki a pályákat: az „E” csoportban szereplő játékosként ugyanis az „A” kategóriában lévők ellen még nem lehet esélyünk.

  • A Grand Fondo során - felkészültségünk alapján - választhatunk hosszú és rövid távú tekerési útvonalat. A pályák bejárása során azonban mindkét esetben számolnunk kell szintemelkedéssel.

  • Ha nem ismeretlen játékosokkal, hanem a barátainkkal szeretnénk edzeni, akkor tökéletes választás lehet a Meet-up funkció, amelyhez minden felhasználó számára biztosított a hozzáférés. Ahhoz, hogy részt vehessünk egy meet-upon, az esemény létrehozójának kell minket meghívnia. A host szerepe különösen fontos: Az eseményen ugyanis ő dönti el, hogy a mindenkinek együtt kell maradnia, vagy sem.

Érdemes a Zwifttel rendszeresen játszani. Minél több időt fogunk ugyanis vele eltölteni, annál több pontot kapunk, amelyek segítségével később új biciklit vagy kereket vásárolhatunk az avatárunknak. Emellett a játék ajándékokkal is kedveskedik nekünk, amely lehet bármi, ami a versenyek során az előnyünkre válhat.

 





i