A jóga napjaink kedvelt tevékenysége, nevezhető sportnak, de nem csupán ennyiről van szó. Ahhoz, hogy megértsük, mi a célja ennek a típusú mozgásformának, egy kicsit utána kel nézni az eredetének, a filozófiájának. A jóga tulajdonképpen egy kis darabka a keleti bölcseletből. A buddhizmus és hinduizmus vidékén alakult ki, így nagyban köthető a valláshoz. A szanszkrit „judzs” szóból eredeztethető az elnevezése, melynek jelentése „egyesülni, összekapcsolni”. A jóga nem csupán egy sport vagy egy filozófia, hanem a kettő együttese, lényegében olyan, mint a vallás. Az Istennel való összekapcsolódást, összhangot kívánja elősegíteni.
Az Isten e megvilágításban nem olyan, mint a nyugati vallások Istene vagy a pogány istenek, inkább az a lélek, mely univerzális, mely örök érvényű, mely mind fölött áll. Ezzel kapcsolódik össze az egyén lelke a jóga közben. Az elnevezés más megközelítésben utalhat a test, a szellem és a lélek egyesítésére is, mivel a jógagyakorlatok közben mindhárom lényegünk érvényesül „dolgozik”, részesül az eredményből.
A fő cél a szellemi és a lelki energiáink maximális kihasználása, ezek felpezsdítése. Ha a sporthoz hasonlítjuk, akkor a cél olyan, mint a kardio mozgásnál.
A kardiózás közben az anyagcsere a vérkeringés felgyorsul, ezáltal a felesleges kilók és a méreganyagok hatékonyabban tűnnek el a testünkből, valamit az ereink, a keringési rendszerünk, sőt az egész testünk sejtszinten felfrissül „átmosódik”. Jóga közben is ez történik, ám itt a szellemi és lelki kapacitásunk nő meg, pezsdül fel és tisztul ki.
A jógában ezzel együtt jár a testi javulás is. Tartásjavító, izomerősítő, rugalmassá, hajlékonnyá tevő gyakorlataival a jóga az egészségi állapotunkat testi szempontból is javítja.
A jógán belül két fő ágazat létezik, a testi és a szellemi jóga. Ezeken belül pedig több egyéb specializációval lehet találkozni, melyeket az emberek különböző személyiségtípusaihoz fejlesztettek ki.
Nem vagyunk egyformák ebben a földi létben, így nem ugyanúgy hatnak ránk a különböző gyakorlatok, ezért más-más gyakorlatok, más típusú jóga szükséges ahhoz, hogy mindannyian eljussunk ugyanahhoz a ponthoz.
A jógához eredetileg nem szükséges semmilyen eszköz, azonban ha jógázni kezdünk, mindenképpen szerezzünk be jóga szőnyeget, ami más néven jóga matrac, mert számos gyakorlatot igen kényelmetlen lenne nem kellően szilárd, de puha talajon végezni. A jóga akkor a legkényelmesebb, ha kellő öltözékben végezzük. Mindenképpen kényelmes
, elasztikus nadrág ajánlott, ami nem gátol a nyújtógyakorlatokban, nem vág derékban és nem túl szoros. A felső egy egyszerű top is lehet, lényeg, hogy semmi zavaró nem legyen rajta. A rojtok, masnik, a hosszú ujj csak fölösleges és esetleg zavarhat bizonyos testtartásokban.
Néhány funkcionális eszközt is be szokás most már emelni a jóga gyakorlatokba, ilyen például a fitball labda vagy edzőhevederek.