Labdarúgó mérkőzések utolsó perceiben – persze olyankor, ha ez valamelyik csapat érdekében áll – gyakran találkozunk azzal a jelenséggel, hogy hirtelen görcsbe ugrik valamely játékos lába. Kicsit cinikusan azt is mondhatnánk, hogy az ilyen esetekben nagyon sokan, (sajnos talán jogosan is), egyenlőségjelet tesznek az izomgörcs és az időhúzás között. Az alábbiakban azonban sokkal kevésbé a sportszerűtlen viselkedési formákkal, mint inkább a valóban gyakran előforduló izomgörcsökkel, a jelenség mibenlétével, és az ezeket kiváltó okokkal, valamint a kezelésének lehetőségeivel fogunk foglalkozni.
Az izmok működésének alapvető tulajdonságai közé tartoznak, hogy hol megfeszülnek, hol pedig elernyednek. Normális esetben izmaink e tevékenységei, (kivételt képez, amikor éppen nyugalmi állapotban vannak) váltogatják egymást. Amikor azonban a feszülést bizonyos időn belül automatikusan nem követi az ernyedés folyamata, akkor baj van, ilyenkor beszélhetünk izomgörcsről. Az is gyakran előfordul, hogy izmaink feszítése nem általunk kívánt tevékenység kapcsán jön létre, hanem egyszerűen maguktól rándulnak össze. Ez még természetesen nem jelent görcsöt, viszont ha „úgy maradnak”, akkor bizony már ebben az esetben is, akár komoly fájdalommal is járó izomgörcsről beszélhetünk.
Ahhoz, hogy megfelelően tudjunk védekezni az izomgörcsök ellen, ismernünk kell kicsit mélyebben annak biológiai hátterét. Sportolók, illetve megfeszített fizikai munkát végzők esetében mindenképpen az izmok túlterheltsége áll az izomgörcs kialakulásának okait vizsgálva a rangsor élén. Ilyenkor általában arról van szó, hogy az izmok tápanyag, illetve oxigén ellátása nem akadálymentes. De szintén a kiváltó okok között tartjuk számon a szervezetben végbemenő ionáramok egyensúlyának felbomlását is. Emellett vitaminhiány – elsősorban kalcium és magnézium - is állhat az okok hátterében. Itt arról is mindenképpen érdemes néhány szót ejteni, hogy nem megfelelő, vagy éppen nagyon egyoldalú táplálkozás is kiválthatja ezt a vitaminhiányt, éppen ezért az izomgörcsök rendszeres megjelenése esetén ezt a „faktort” is érdemes kicsit alaposabban körüljárnunk.
Gyógyszeres beavatkozásra szerencsére az esetek döntő többségében nincs szükség, hiszen mire az hatni kezdene a szervezetünkben, addigra az izomgörcs általában vagy magától, vagy egy kis segítséggel már el is múlt. Jogosan merül fel a kérdés, hogy milyen segítségről beszélünk. Érdemes például ellazítani és kinyújtóztatni az érintett terület izmait. Ha ezzel meg tudjuk szüntetni az izmokat bántó görcsöt, akkor egyrészt valószínűleg csak enyhébb „támadást” kaptunk, másrészt pedig szerencsénk volt. Ha már kicsit fájdalmasabb, például a lábunkban, azon belül is a vádlinkban jelentkező izomgörccsel kell megvívnunk a harcot, akkor ülő testhelyzetben amennyire csak lehet, feszítsük hátra a bokánkat, illetve a lábfejünket. Álló helyzetben az is eredményre vezethet, ha neki feszítjük a lábfejünket egy falnak. Ha a kézfejünkön keletkezik a görcs, akkor célszerű valamilyen kemény laphoz, például asztalhoz, vagy éppen szintén a falhoz nyomni a tenyerünket. Ami ezen kívül hatásos lehet, az a begörcsölt izom „masszírozása”. Jobb híján, ha nincs kéznél egy profi masszőr, ezt természetesen mi saját magunkon is nyugodtan elvégezhetjük. Amennyiben az izomgörcs fizikai megerőltetés, vagy sportolás során keletkezett, akkor nagyon fontos a megfelelő mennyiségű folyadék pótlása. Ennek hiányában ugyanis lényegesen könnyebben találhat ránk ez a típusú fájdalom.
Amennyiben sportolás közben tartunk az izomgörcs kialakulásától, akkor nagyon fontos a megfelelő bemelegítés. Ezalatt, ha valóban jót szeretnénk tenni az izmainknak és magunkat megkímélni egy rendkívül kellemetlen fájdalomtól, akkor nem „tingli-tangli lötyögést” értünk, hanem nagyon tudatosan felépített, minden egyes izomcsoportot érintő mozgássorozatot. A megfelelő folyadékpótlás a megelőzésben is komoly szerepet játszik. Különösen igaz ez akkor, amikor például nyári melegben szabadtéren sportolunk, vagy végzünk komolyabb fizikai megterhelést igénylő tevékenységet. Ilyenkor célszerű olyan italt választani, amellyel azonnal pótolhatjuk a szervezetünknek nélkülözhetetlen tápanyagokat. Természetesen az izomgörcsök nemcsak a sportolók „privilégiumai”. Például a várandós kismamák is gyakran találkozhatnak ezzel a problémával. Náluk a leggyakoribb a lábszárgörcs kialakulása, amely ellen megfelelő étrend-kiegészítőkkel és szintén a már korábban említett magnézium és kalcium vitaminokkal lehet védekezni.
Az izomgörcsöket természetesen nem szabad félvállról venni senkinek. Ha az átlagosnál sűrűbben jelentkeznek, vagy lényeges hosszabb ideig tartanak, akkor mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni az okok felkutatása érdekében, illetve a megfelelő gyógymód kiválasztásával kapcsolatban.