Bár január a nagy fogadalmak hónapja, az a jó hírünk, hogy még most sem késő, ha életmódváltáson gondolkodsz. Valójában sosem késő, de tavasszal valahogy még ez is könnyebbnek tűnik. Lehet, hogy a napfény és a kellemes időjárás az oka vagy az ilyenkor megújuló természet és az idénygyümölcsök, zöldségek megjelenése a piacokon. Az életmódváltás nagyban függ a motivációnk erősségétől és a kitartásunktól, de tavasszal mintha minden a kezünkre játszana. Nézzük miért érdemes az életmódváltást tavasszal kezdeni?
A tavasz az újjászületés és a megújulás időszaka is. Az időjárás melegszik, a természet kizöldül, ami inspirálóan hathat ránk is. A hosszúra nyúlt téli hónapok után sokkal inkább vágyunk a természetbe és a megújulásra. Ez az időszak alkalmas lehet arra, hogy újraértékeljük az életünket, új lendületet adjunk a céljainknak.
A tavasz arra is lehetőséget kínál, hogy új szokásokat vezessünk be és búcsút intsük a régi, rossz beidegződéseknek. Egy kiadós rendrakás, lomtalanítás vagy épp a kert rendezgetése kiváló alkalom arra, hogy friss lendületet nyerjünk. Az ilyen tevékenységek mellesleg az elmére is nyugtatóan hatnak. Tiszta fejjel sokkal könnyebb a célokat tervekké formálni, azt pedig konkrét lépésekre bontani és beiktatni a mindennapokba. A változtatást egészen apró dolgokkal is kezdhetjük, például egy csészével kevesebb kávét fogok inni, helyette viszont több vizet. Vagy hetente háromszor legalább 30 percet tekerek a szobabiciklin és ehhez hasonló célok megfogalmazása segíthet az új szokások integrálásában. Ne akarjunk egyszerre mindent megváltoztatni, haladjunk lépésről lépésre.
Ahogy hosszabbodnak a nappalok és melegszik az idő, egyre szívesebben töltjük az időt a szabad levegőn. Futás, biciklizés, játék vagy kutyasétáltatás? Mindegy is mivel töltjük az időt, a lényeg, hogy friss levegőt szívjunk és kicsit emelkedjen a pulzusunk. Ha új szokásokat szeretnénk bevezetni, sokkal könnyebb a jó időben, hiszen, amint eltervezzük, gyakorlatilag már át is ültethetjük a gyakorlatba. Nem szükséges várnunk, amíg jobbra fordul az időjárás. Az évszakváltás és a megnövekedett napfény a D-vitamin szintünkre is jó hatással van. Az pedig már bizonyított tény, hogy a D-vitamin és a mozgás kombinációja a levertség és a fásultság egyik legjobb ellenszere. Ha jobb kedvvel vágunk bele az életmódváltásba, sokkal nagyobb a valószínűsége, hogy tovább tartunk ki az új életvitel mellett.
A tavasz jó lehetőség arra is, hogy a szokásos benti edzést áttegyük a szabadba. Azért a futópadot megtarthatjuk az esős napokra, de már maga a helyszín megváltoztatása is újabb löketet adhat a megcsappant motivációnknak. Tavasszal az erdők is számtalan virágos tisztást rejtenek, amit érdemes egy-egy kirándulás alkalmával felfedezni. Ráadásul a túra útvonalak követése jó szórakozás a kisebb gyerekeknek is, de néha még a felnőttek talpraesettségét is próbára teszi. A friss levegő, a mozgás és a természet színeinek látványa egyaránt jó hatással van az elménkre is. Tiszta fejjel jobban megy a tanulás és a munka, ráadásul a kreativitásunkra is pozitívan hat.
A lemerült vitamin készleteket is ideje feltölteni. A mesterséges vitaminok helyett, támaszkodjunk inkább a természet kínálta lehetőségekre. Tavasszal rengeteg friss zöldség és gyümölcs elérhető, érdemes felfedezni a helyi termelők és piacok kínálatát. Saláta, retek, újhagyma, mind támogatja a szervezet vitaminigényét és még az egészséges táplálkozásba is változatosan beilleszthető. Ne feledkezzünk el a csírákról sem, amelyek nem csak vitaminokban, hanem ásványi anyagokban is rendkívül gazdag. Tavasszal még a szervezetünk is jobban kívánja a könnyebb ételeket, mint a téli, hideg időszakban. A friss saláták mellett készíthetünk főzeléket, pl. karalábéból. A zöldség és gyümölcslevek is jó választás lehet edzés előtt vagy után, mivel nem terhelik annyira a gyomrot.
Gyakran hajlamosak vagyunk az elmúlt vagy a jövőbeli események miatt aggódni, de fontos, hogy ne feledkezzünk meg a jelen pillanatról sem. Bár a mentális egészségünk egész évben fontos, valamiért a tudatos jelenlét gyakorlása sokkal egyszerűbbnek tűnik tavasszal, amikor amúgy is jobban leköti a figyelmünket egy-egy virágba borult fa vagy virág felett repkedő méhecske. Gyakoroljunk tudatos jelenlétet a természet és saját magunk aktív megfigyelésével. Sétáljunk vagy meditáljunk a friss levegőn, mert ez is segít lecsendesíteni az elmét és tudatosabban figyelni magunkra.