A sütőtök az őszi hónapokban a legkedveltebb és legegészségesebb csemegének számít, ezért fogyasztását már egészen kicsi gyermekkortól kezdve, egészen az idősebb korosztály tagjaiig, mindenkinek ajánljuk. A sárga vitaminbomba ugyanis bővelkedik a létfontosságú ásványi anyagokban, vitaminokban és nyomelemekben is.
Nem véletlen, hogy az egészen pici csecsemők számára is adható már egészen a hozzátáplálás kezdetétől ez a rendkívül ízletes és egészséges csemege.
A sütőtök jótékony hatásait már évszázadokkal ezelőtt felismerték az emberek.
A népi gyógyításban főként a veseproblémákra, a húgy utakat érintő megbetegedések kezelésére, valamint a májat érintő betegségek kezelésére alkalmazták a tök magját, míg a termés húsát a sebek gyógyításában hasznosították. A sütőtökben igen sok fitoszterol van, amelyet a gyógyszeripar is előszeretettel használ fel. A sütőtökben nagyon sok béta-karotin van, ami köztudottan az A-vitamin elő anyaga. A béta-karotin tehát, nagyon fontos szerepet játszik a szem egészségének megőrzésében is.
A sütőtök bővelkedik antioxidáns anyagokban is, így nem csupán az immunrendszert képes erősíteni a benne lévő vitaminoknak köszönhetően, hanem a szervezet méregtelenítési folyamatait is elő tudja segíteni. Az antioxidánsok emellett hozzájárulnak a szív- és a keringési rendszer épségének megőrzéséhez és a rákos megbetegedések kockázatának a csökkentéséhez is. A sütőtök a benne lévő bőséges mennyiségű C-vitaminnak köszönheti az immunrendszert erősítő hatását, vagyis eme narancssárga csemege fogyasztásával akár a megfázásos, influenzás megbetegedéseket is el lehet kerülni.
Ősszel, ez nagyon fontos szempont, ezért a nyirkos, csapadékos, hűvös időjárás beköszöntével érdemes egyre több sütőtököt fogyasztani. A sütőtök „csodatévő” ereje az emésztési folyamatokban is megmutatkozik, hiszen a benne lévő rostoknak köszönhetően az anyagcsere felgyorsul és az emésztési problémák is rendeződhetnek általa.
A sütőtökben igen sok kálium is van. A kálium igen fontos szerepet játszik a szervezet folyadékháztartásának biztosításában. Hányással és hasmenéssel járó megbetegedést követően például, a sütőtök fogyasztása sokat segíthet a felborult folyadékháztartás normalizálásában. Diéta idején is bátran fogyasztható ez az ízletes csemege, hiszen a kalóriatartalma elenyésző.
Te szereted a sütőtököt? Fogyasztasz belőle rendszeresen az őszi hónapokban?