Miért fogyasszunk idény zöldségeket/gyümölcsöket?

2020-06-29 21:34
2022-06-20 05:37
FittSport
Miért fogyasszunk idény zöldségeket/gyümölcsöket?

Te melyiket fogyasztod szívesebben? Idény zöldség/gyümölcs vagy távolról érkezett?

Mi ez, csupán fura hóbort, hogy mindenhol azt olvasni vegyél hazait, vegyél ideit vagy ettől többről van szó?

Az érvek miért fogyassz idény zöldségeket/gyümölcsöket, igen egyszerűek.

Egyrészt ebben az időszakban sokkal változatosabbá teheted az étkezéseidet, mint a borongós téli hónapokban. Tavasztól egészen ősz végéig a töltekezés idejét éled, ilyenkor nem csak D-vitamin szintedet töltöd fel, hanem megfelelő választással vitamin és ásványianyag készleteidet is. Ezáltal sokkal több energiád lesz - minél változatosabban étkezel, annál jobb formába kerül a tested és az egészséged is, ami az életed minden szegmensére pozitív hatással lesz.

Dietetikusok ajánlása alapján napi 4 adag gyümölcsöt/zöldséget illene fogyasztanod, amiből legalább 1 adagnak mindenképpen nyersnek kellene lennie. Ezzel szemben a hazai lakosság fogyasztása bőven elmarad az ajánlottól. Ha úgy érzed neked is van mulasztásod, akkor most ideje pótolni a szezon gyümölcseivel/zöldségeivel. 

Érvek, amik a szezon termékek mellett szólnak:

1, Egyrészt idény terméket fogyasztani árban is kifizetődőbb, olcsóbban jutsz hozzá szezonban.

2, A friss levegőnek és napfénynek köszönhetően sokkal több a vitamin és ásványianyagtartalmuk, kevesebb vegyszert is tartalmaznak, hiszen nem kell tartósítaniuk a hosszú út során. A messziről jött termékeket gyakran éretlenül szedik le, emiatt nincs akkora tápértékük, másrészt a tartósításukhoz különböző vegyszerek szükségesek.

3, Ha helyi termelőtől vásárolsz azzal a környezetedre is kevesebb terhet rósz, hiszen a megspórolod a szállítmányozás során keletkező károsanyag kibocsátásokat. 

Ez nem azt jelenti, hogy ne fogyassz ebben az időszakban citrusféléket, távolról érkező termékeket, hanem hagyd meg ezeket kiegészítésnek és fektess nagyobb hangsúlyt a most elérhető árukra, amilyenek júliusban például:

- Gyümölcsök: Alma, Áfonya, Eper, Füge, Görögdinnye, Körte, Nektarin, Őszibarack, Sárgabarack, Sárgadinnye, Szilva.

- Zöldségek: Bazsalikom, Burgonya, Cékla, Cukkini, Csicsóka, Endívia, Édeskáposzta, Fejes saláta, Fekete retek, Fodros kel, Fokhagyma, Jégsaláta, Kapor, Karalábé, Karfiol, Kelkáposzta, Kukorica, Lilahagyma, Lila káposzta, Mángold, Menta, Padlizsán, Paradicsom, Patiszon, Petrezselyem-zöld, Petrezselyem-gyökér, Radiccio, Sárgarépa, Snidling (metélőhagyma), Sóska, Tök, Uborka, Újhagyma, Vöröshagyma, Zellergumó, Zellerszár, Zöldbab, Zöldpaprika.

 





i