Mert egészséges. Na, nyilván sokat mondtunk ezzel, de részletezzük is, így már mindjárt meggyőzőbb lesz az érvelés. Az valószínűleg senkinek sem újdonság, hogy a paprika nagyon gazdag C-vitaminban, azonban ez koránt sem meríti ki a paprikák pozitív hatásait. Ahány paprika, annyi jellemző, mindegyik másban erős, néha szó szerint is.
A különböző típusú paprika kinézetre is nagyban eltérnek egymástól, ízük és hatásuk is más.
A zöldpaprika kitűnő forrása a bőr, az ínszalagok és a csontozat egészségének, az immunrendszer szempontjából is fontos C-vitaminnak. Kétszer annyi C-vitamin van egy átlagos zöldpaprikában, mint egy átlagos narancsban.
A pirospaprikában pedig még ennél is nagyobb mennyiségű C-vitamin található, emellett fontos béta-karotin forrás is.
Az erős paprikákban is sok C-vitamin van, ám mivel ezek kisebb mennyiségben fogyaszthatók, nem járul hozzá túlzottan a vitaminszükséglet kielégítéséhez. Az antioxidáns hatású béta-karotint a szervezet A-vitaminná alakítja át. A paprikában bioflavonoidok is találhatók.
A béta-karotinról és a bioflavonoidokról valószínűsíthető, hogy segítnek a rák megelőzésében, mert semlegesítik a szabad gyököket. A szárán beérő paprika színe zöldről pirosra, sárgára vagy lilásra változik, esetleg marad zöld, típustól függően. A még zöld, azaz kissé éretlen paprika héja viaszos, nehezebben emészthető, mint érett állapotban, ám az eltarthatóságot nagyban növeli, ha még nem teljesen érett stádiumban szedik le. A paprika fontos kiegészítője a salátáknak és főételeknek, de számos étel mellé nagyon finom zöldköret önmagában is.
Az erős paprika „mérgét” a kapszaicin adja, ami főleg a termés ereiben, magjában halmozódik fel, de sok esetben az egész terméshúsban jelen van. A kapszaicin egy nagyon erős vegyület, amely a szájban, az orrban és a szemünkben is érzékelhető, már egyetlen falat nagyon erős paprika hatására. A kapszaicin segít kitisztítani az eldugult orrjáratokat, segít felszakítani a torok lerakódását, ezért és C-vitamin tartalma miatt a náthások, influenzások fontos tápláléka lehet. Egyes kutatók szerint a kapszaicin tartalmú erős paprikák fogyasztása jó hatással van a gyomorra, mivel serkenti a gyomornyálkahártyát védő anyagok elválasztását, ezért a gyomor sokkal ellenállóbbá válik savak, gyógyszerek, alkohol okozta izgatással szemben.
Ugyanakkor maga is megterheli a gyomrot és a beleket, az aranyérben szenvedőknek nem ajánlott a csípős ételek fogyasztása.