Miért jógázzunk az edzéseink mellé?

2015-11-20 13:40
2018-10-06 07:39
FittSport
Miért jógázzunk az edzéseink mellé?
A sport egészségessé, energikussá, jókedvűvé és magabiztossá tesz. Minden sportra igaz ez, ha azt űzzük, ami pont nekünk való. A megfelelő sport, mozgásforma kiválasztása azok számára nehéz feladat lehet, akik hosszú ideig nem sportoltak, vagy csak most kezdenének valaminek neki. A jóga egy olyan tevékenység, ami lényegében sport és filozófia egyben. Az önismeret teljes megvalósításához a jógán keresztül vezet az út, hiszen reális testképet is ad azon felül, hogy szellemi és lelki síkon is kiteljesít. Ha valaki nem tudja, milyen sportot kezdjen el űzni, akkor ajánlott neki a jóga, melynek során könnyű lesz rájönni, milyen típusú edzés, sport való az adott embernek.

De nem csupán a sport kiválasztásához vagy önmagában hatékony a jóga. Azoknak, akik profi vagy csak úgy hobbi szinten sportolnak, szükséges valamilyen ellazító, megnyugtató, ugyanakkor nyújtó és mélyizmokat erősítő tréning is. Nos, erre mi sem alkalmasabb, mint a jóga. A jógán kívül leginkább a pilates az, ami hasonlóan teljes élményt és teljes „kezelést” képes nyújtani.

A funkcionális edzések is hatékonyak, de ezek csak fizikai szempontból előnyösek. A jóga a szellemet és a lelket is „pátyolgatja”, így az önismereten kívül, a nyugalom, a stressz mentes, és kiegyensúlyozott élet is elérhető, ami a hatékonyság egyik alapja. Az erőnléti edzéseknél esélyes, hogy az izmok beállnak, a mély hátizmok nem eléggé erősek vagy épp a gerincfeszítő izmok gyengék.

A hátfájás elkerülhető, sőt, a sérülések is, ha a hát izmai, nem csak a látványosak, de az előbb említett mély hátizmok és a gerinc mentén elhelyezkedő izmok is kellőképpen ki vannak dolgozva, meg vannak erősítve, és meg vannak nyújtva, hogy rugalmasak és letapadásmentesek legyenek. A jóga a gerinc nyújtását, a csípőízület megmozgatását, nyújtását is megoldja, így a hát tejeskörű karbantartására alkalmas mozgásforma.

A bemelegítés és nyújtás sajnos nem túl népszerű tevékenység még a sportolók körében sem, pedig nagyon fontos momentumok. Bemelegítés és nyújtás nélkül nagyobb a sérülés, az izomláz, az izomletapadás sokkal nagyobb eséllyel fordul elő, mint a megfelelő bemelegítő és levezető, nyújtó gyakorlatok elvégzése után.

Ha valaki hajlamos elmismásolni ezeket a tevékenységeket, akkor fokozottan szüksége van heti néhány alkalommal olyan mozgásformára, ami megnyújtja az izmait, átmozgatja a testét és emellett stressz oldó hatással is bír. A jóga pont ilyen. Abban az esetben, ha valaki kardiozni szokott, a jóga az izomerősítés szempontjából válik fontossá. Az egészséges testtartáshoz, az erős, egészséges testhez nagyon fontos, hogy az izmaink erősek legyenek, de rugalmasak.

A mélyhátizmok és gerinc melletti izmaink erősítése mindenki számára szükséges feladat, hiszen ez a tartásunk alapja, itt kezdődnek először a problémák, főleg az öregedéssel. A derék és hátfájás nem csak az öregeknél jön elő, bárkinél megjelenhet, de az öregkorban jellemző problémák is enyhíthetők vagy elodázhatók a jógázással. Sok esetben elő sem jönnek, ha megfelelő gyakoriságú, életvitelszerű a jógázás.




i