Milyen és mennyi cukrot fogyaszthatunk sportolóként?

2023-03-28 21:25
2023-03-28 21:34
FittSport
Milyen és mennyi cukrot fogyaszthatunk sportolóként?

Cukorral, vagy cukor nélkül? Enyhe túlzás lenne azt állítani, hogy ez az emberiség legnagyobb talánya, de hogy nagyon sok embert érint és foglalkoztat ez a kérdés, az egészen biztos. Természetesen külön kell vizsgálni mindazoknak a cukor szükségletét, akik a mindennapi életben különösebb fizikai terhelés nélkül élik a hétköznapjaikat, vagyis nem sportolnak, és külön kell vizsgálni sportolók esetén is a cukor szükségességét. A WHO ajánlása szerint egy átlagembernek ahhoz, hogy megelőzhető legyen a cukor teljes megvonásával járó számos probléma kialakulása, napi szinten megközelítőleg 4-5 kockacukornyi mennyiséget kellene bevinnie a szervezetébe. Sajnos a probléma általában ott kezdődik, hogy bár különböző formában, de ennek a mennyiségnek a többszörösét fogyasztjuk el egy-egy nap, amelynek viszont nagyon sok és szerteágazó káros hatása van. Hogy csak a legnépszerűtlenebb hatást említsük, egyszerűen elhízunk. De vajon mi a helyzet akkor, ha rendszeresen sportolunk, például egy otthoni futópadon rójuk a kilométereket? Az alábbiakban ezt a témakört járjuk körbe egy kis általános áttekintést adva arról is, vajon milyen szerepe van a cukornak a szervezetünkre nézve.

Sportolóként kiemelten fontos az egészséges étrend kialakítása, így érdemes lehet azt is számba venni, hogy milyen forrásból visszük be szervezetünkbe a cukrot.

Valójában mikor beszélhetünk cukorról?

Amikor a hagyományos, mindenki által ismert cukorról beszélünk, akkor valójában a répa, vagy nádcukorból álló szacharózról beszélünk, amely egy-egy glükóz- és fruktóz molekulából tevődik össze. Ezek a cukrok egyébiránt a diszacharidok családjába tartoznak, megkülönböztetve magukat az ún. egyszerű cukroktól, a monoszacharidoktól, amelyek csupán egy cukor egységből állnak. Ilyen „cukoregység” például a fruktóz (gyümölcscukor), vagy a glükóz (szőlőcukor).

Ha sportolói szempontból vagyunk kíváncsiak, vajon melyik fajta cukorra is van szüksége a szervezetünknek, akkor a válasz egyszerű, hiszen ahogy a mondás tartja: „A cél szentesíti az eszközt.”. A cél pedig mi más lenne, mint hogy minél gyorsabban felszívódjon a szervezetünkben a cukor, hiszen a hatását így érzékelhetjük a leghamarabb. Éppen ezért sportoláshoz általában az olyan egyszerű cukrokhoz érdemes nyúlni, mint például a fruktóz, vagy a glükóz, de itt érdemes még megemlíteni például a maltodextrint is, amely tulajdonképpen nem más, mint egy olyan hosszú lánc, amely glükóz molekulákból áll össze, és amelynek szintén szuper gyors energiaszolgáltató hatása van.

Sportolóként kiemelten fontos az egészséges étrend kialakítása. A vércukorszint optimális szinten tartása elengedhetetlen a kirobbanó teljesítményhez.

Mennyi cukorra van szükségünk sportolás közben?

A szakembereknek korábban viszonylag egységes álláspontja volt ezzel a kérdéssel kapcsolatban, hiszen megegyeztek abban, hogy nagyjából 50-60 gramm szénhidrátnál teljesen felesleges többet bevinni egy óra alatt a szervezetbe, mondván úgysem képes több felszívódni. Igen ám, de a legújabb kutatások már azt hirdetik, hogy mivel a felszívódást két teljesen különböző ún. transzporter segíti a szervezetünkben, ezért külön-külön kell értékelni a glükóz és a fruktóz felszívódását. Éppen ezért, ha ezeket mixeljük, akkor 60 grammnál nagyobb mennyiség is sikeresen felszívódhat a szervezetünkben sportolás közben, egy óra leforgása alatt, ami akár jelentősen növelheti a teljesítményünket. Fontos azonban megjegyezni, hogy mindenképpen edzés közben próbáljuk ki, hogy mennyi az optimális cukor beviteli érték a számunkra, hiszen ha verseny közben élünk első alkalommal egy óra leforgása alatt a 60 grammnál több bevitellel, és átesünk a ló túlsó oldalára, akkor lényegesen többet árthatunk a teljesítményünknek, mint amennyit gondolnánk, hogy nyerünk vele.

Sportolóként kiemelten fontos az egészséges étrend kialakítása. Ha cukrot viszünk be a szervezetünkbe, az rövid távon hatékonyan növelheti a teljesítményünket.

A cukorral növelt teljesítmény és a súlyfelesleg

Ha valaki meg szeretne szabadulni a súlyfeleslegétől, akkor természetesen ajánlott egészen minimális szinten tartani a cukorfogyasztást. Igen ám, de mi a helyzet akkor, ha a fogyókúrával párhuzamosan egy sportolónak rendszeresen a maximális teljesítményt kell nyújtania? Általános szabályként elmondhatjuk, hogy amennyiben a sportolás legalább 90 percet igénybe vesz, akkor nem szükséges korlátozni a fogyás érdekében a cukros sport termékek fogyasztását, mert az könnyen a teljesítmény rovására mehet.

Természetesen akármilyen időtartamról is beszélünk, nagyon sok függ az adott edzés intenzitásától. Egy laza edzésnél ugyanis lényegesen kevesebb „plusz felhajtóerőre”, vagyis cukorra van szüksége a szervezetnek, mint abban az esetben, ha 100%-os intenzitással dolgozunk.

Sportolóként kiemelten fontos az egészséges étrend kialakítása. Az edzések közben és a mozgást követően egyaránt érdemes, hogy cukrot juttassunk szervezetünkbe.

A szőlőcukor, mint etalon

A szőlőcukor (glükóz) legnagyobb előnye, hogy szinte azonnal megemeli a vércukorszintet, mert nagyon gyorsan szívódik fel. Ennek a tulajdonságának köszönhetően, ha például egy evezőpados edzés közben valakinek hirtelen energiára van szüksége, akkor jó, ha kéznél van egy-két szem szőlőcukor.

 





i