Míg a zsírban oldódó vitaminok elraktározódnak a szervezetünkben és lassan szívódnak föl, a vízben oldódó vitaminokat napi szinten pótolnunk kell. Nem árt ismerni őket! Legnagyobb családjukat a B-vitaminok alkotják. A B1-vitamin az anyagcserében játszik fontos szerepet, étvágytalanság, levertség jelezhetik hiányát. Elsősorban hüvelyes zöldségekben, valamint a mogyoróban és a májban lelehető föl.
A B2-vitamin a szervezet regenerálódását segíti elő, elsődleges forrásai a tejtermékek, húsok, halak és a sötétzöld levelű zöldségek. A B3-vitamin a méregtelenítő, zsírlebontó folyamatokban kap szerepet. Sokféle ételben megtalálható, húsokban, tejtermékekben, a tojásban, teljes kiőrlésű gabonákban, ezért hiánya nem jellemző normális táplálkozás mellett. Szintén számos táplálékból hozzájuthatunk a B5-vitaminhoz, amely a vörösvérsejtek és egyes hormonok termelésében játszik szerepet. A B6-vitaminra elsősorban az idegrendszernek és a bőrnek van szüksége.
Elsősorban húsfélékből juthatunk hozzá, a vegetáriánus étrend esetenként a vitamin hiányát okozhatja. Ugyanakkor túladagolása is koordinációzavarokkal járhat. A B9-vitamint folsavnak is nevezik, különösen a várandós nőknek fontos pótlása, kelbimbóból, kelkáposztából vagy csirkemájból. A B12-vitamin szintén a vörösvérsejtek képzésében és az idegi folyamatokban játszik fontos szerepet. Növényekben nem található meg, csak állati eredetű táplálékokban, húsban, tojásban, illetve tejtermékekben.
A többi B-vitamint a tudomány ma már nem tekinti vitaminnak, mivel azokat a szervezet önmaga is elő tudja állítani, ezért nem kaptak helyet a felsorolásban. A C-vitamin, más néven aszkorbinsav a legfontosabb immunerősítő, antioxidáns vitamin. Segít a betegségek megelőzésében és leküzdésében. Elsősorban citrusfélékben és a paprikában található. A C-vitaminhoz sokban hasonlít a P-vitamin, általában annak kísérője a természetben, szintén antioxidáns hatású, és éppúgy a citrusfélékben található nagy arányban.