Régebben a kenyér, kenyér volt – nem volt se savanyú, se édes; nem száradt ki akkor sem, ha nem takarták be; ráadásul egy szelet elég volt ahhoz, hogy az ember jól lakjon vele! Régebben a kolbász, kolbász volt –
nem volt benne felesleges mennyiségű só; húsból készült mindenféle adalékanyag nélkül; az igazi kolbász
a húson és a fűszereken kívül nem tartalmaz semmi mást; az igazi száraz kolbászt nem lehetett harapni, csak vékonyan szeletelni, de ez is elég volt ahhoz, hogy az ember jól lakjon vele!
Régebben nem volt margarin – ma vaj nincs. A kettő között igencsak nagy különbség van: az előbbi növényi olajból készül, utóbbi állati tejből. Előbbi is már sok „zsírt” tartalmaz, ezért light változat is készül belőle, melynek 75 százaléka víz. Utóbbihoz nem tesznek semmit, csak kiköpülik, és kész a vaj. Utóbbiból sokkal kevesebbet kell enni ahhoz, hogy elegendő legyen a szervezetünk számára. Az előbbiből sokkal több fogy, hiszen szinte csak vizet eszel.
Régebben úgy gondoltuk, hogy szójából csak tofu készül, a vegetáriánusok nagy örömére.
Ma már adalékanyagként szolgál a szójafehérje. Nézd csak meg mi van a virsliben, a kolbászban, a húskonzverben!
Napjainkban egyre népszerűbb, szinte általánossá válik az, hogy minden hónapban megjelenik egy újabb párizsi (ami önmagában is egészségtelen, de az új változatok még az alapon is túl tesznek), vagy egy újabb májpástétom, ami inkább pástétom, mint májas.
Ahhoz, hogy egészséges életet tudjunk magunknak biztosítani egyre jobban oda kell figyelni arra, hogy mit is veszel meg, miből főzöd meg az ebédet, esetleg milyen alapanyagot fogsz felhasználni. Lassan már abban is kételkedni kell, hogy a növényi olaj, mint főzőolaj valóban növényből készült-e, vagy „ellenőrzött laborkörülmények között”.
Tehát figyeljünk oda, hogy mit eszünk és miből készítjük el az ételeinket, mert az egészségünk a tét!