A hideg vizes fürdőzésnek van néhány különös egészségügyi előnye, amit napjainkban egyre több híresség, sportoló és edző boldogan megerősít.
A hidegvizes terápia során 15 °C körüli vizet használnak az egészségi állapotok kezelésére vagy az egészségügyi előnyök ösztönzésére. Hideg hidroterápiának is nevezik. Ide sorolják még a jégfürdőket, az élénk napi zuhanyokat, a szabadtéri úszásokat és a hidegvizes merüléses terápiákat.
A téma ugyan nem hemzseg a tanulmányoktól, de hatásosságáról és hatástalanságáról is találhatunk kutatási eredményeket, mindezek ellenére hivatásos sportolók (is) előszeretettel használják.
Használata mellett különböző érvek szólnak:
1. Könnyít a gyulladt és fájó izmokon
A jégfürdők legnagyobb előnye valószínűleg az, hogy egyszerűen jól esik a testnek, hiszen egy intenzív edzés után a hideg merülés megkönnyebbülést jelenthet a fájó, égő izmoknak.
2. Segíti a központi idegrendszert
A jégfürdő jó hatással van a központi idegrendszerre azáltal, hogy elősegíti az alvást, és ennek következtében kevésbé lesz fáradt a sportoló.
Ez magával hozza a reakcióidő és a robbanékonyság javulását a jövőbeli edzések során.
3. Korlátozza a gyulladásos választ
A lokális hőmérséklet csökkentése edzés után korlátozza a gyulladásos reakciókat, csökkenti a gyulladások mennyiségét és elősegíti a gyorsabb felépülést.
4. Csökkenti a hő- és a páratartalom hatását
Egy hosszú verseny előtti jégfürdő olyan körülmények között, ahol a hőmérséklet vagy a páratartalom magasabb, néhány fokkal csökkentheti a test maghőmérsékletét, ami javíthatja a teljesítményt.
5. Edzi a vagus idegét
A vagus ideg összekapcsolódik a paraszimpatikus idegrendszerrel, így segíthet a stresszes helyzetek megfelelőbb kezelésében.
A jégfürdő elsődleges kockázatot jelenthet azoknak, akiknek már van valamilyen szív- és érrendszeri betegségük vagy magas a vérnyomásuk.
A jégbe merülés ugyanis összehúzza az ereket, csökkenti a maghőmérsékletet és lelassítja a vér áramlását a testben. A véráramlás csökkentése veszélyes lehet, előidézheti a szívmegállást vagy az agyvérzést.
Egy másik előforduló kockázat a hipotermia, különösen, ha valaki túl sokáig tartózkodik a jégfürdőben.
Az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknek is óvatosnak kell lenniük a jégfürdőkkel, mivel náluk a szélsőséges hőmérsékleti változások esetén, a belső hőmérséklet fenntartásának képessége csökkent.
A jégfürdő hőmérséklete: A jégfürdő hőmérsékletének hozzávetőlegesen 10-15 °C-nak kell lennie.
Jégfürdőben töltött idő: A túl sok idő eltöltése jégfürdőben káros következményekkel járhat. Ezért korlátozd az idejét legfeljebb 10-15 percre.
Test szoktatása: Általában ajánlott az egész testet bemeríteni a jégfürdőbe, hogy a lehető legjobban érezhető legyen az erek összehúzódása.
A kezdéshez azonban érdemes lentről felfele kezdeni, ahogy kényelmesebbé válik, úgy a mellkas felé haladni.
Otthoni használat: Ha úgy döntesz, hogy otthon veszel egy igen hűvös fürdőt, használj hőmérőt az ideális hőmérséklet eléréséhez, amíg egyensúlyba hozod a jég és a víz keverékét.
Ha a hőmérséklet túl alacsony (15 °C alatti), adj hozzá melegebb vizet. Ha pedig túl magas, fokozatosan adj hozzá jeget, amíg el nem éri a kívánt hőmérsékletet.
A fürdés időzítése: Minél hamarabb jégfürdőbe kerülsz edzés vagy verseny után, annál jobb hatásokat tudsz elérni. Ha vársz egy órát az edzés után, addigra előfordulhat, hogy néhány gyógyulási és gyulladásos folyamat már megkezdődött vagy már befejeződött.
Hunter reakció / Lewis reakció: A jég előnyeinek kihasználásának másik módja a fájó izmokon a Hunters/Lewis reakció módszer használata a 10-10-10 formátum követésével. Ez annyit tesz, mint jegelést 10 percig (nem közvetlenül a csupasz bőrön), majd a jég eltávolítását 10 percig, amit végül további 10 perc jegelés követ.
Kellemes hűsölést kívánunk!