Egy edzés után nyilvánvalóan mindenki elfárad, azonban igencsak komoly különbség van aközött, hogy valaki kellemesen fárad el, vagy inkább teljesen kimerül a mozgás hatására. Ez utóbbi soha nem jó, hiszen vagy az edzésmódszereddel van a hiba, vagy a táplálkozási szokásaidban, de rendszerint inkább utóbbiban. Hogy milyen alapvető tanácsokat érdemes betartani ezzel kapcsolatban?
Gyakori probléma például, hogy az edzés előtt valaki túl sokat eszik, ami azt jelenti, hogy az edzés során is zajlik az emésztés, vagyis több vér áramlik a gyomorhoz, miközben a többi szerv és a végtagok vérellátása nagyon leromlik, és az izmok számára nem marad elég vér ahhoz, hogy aktívan, kimerülés nélkül működhessenek. Erre az agy rendszerint a kimerültség, valamint a fáradtság tüneteit produkálja.
Az edzés utáni végtelen kimerültséget idézheti elő az is, ha valaki az edzés után nem fogyaszt elegendő ételt és tiszta vizet. A sportolás során tudatosítani kell magunkban, hogy szervezetünk kiürül, és amennyiben szeretnénk kellő energiával, egészségesen folytatni napunkat, ahhoz fontos, hogy táplálkozzunk – méghozzá egészségesen.
A kiadós, zsírban és szénhidrátban gazdag táplálkozás tehát kerülendő, de például egy alma, egy kis müzli, egy joghurt vagy egy marék dió elfogyasztása hatalmas hatást gyakorolhat izomzatunkra, és éhségérzetünk mellett fáradtságunkat is redukálhatjuk vele. Természetesen nem csak a túl sok étel, hanem a túl kevés étel is problémát okozhat abban az esetben, ha fáradtnak érezzük magunkat az edzés után.
A fáradtság oka lehet ezen felül vitaminhiány és vashiány is, így fontos, hogy ne csak az edzés napján, hanem folyamatosan bombázzuk szervezetünket elegendő mennyiségű friss zöldséggel, valamint gyümölccsel is, ami mellett a hidratációra, avagy az elégséges vízfogyasztásra is oda kell figyelni.